Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογική μελέτη για οικοδομική άδεια


deus81

Recommended Posts

Δεν έχει απεριόριστα ο πολιτικός μηχανικός για ηλεκτρολογική μελέτη. Απεριόριστα έχει μόνο σε στατική-αρχιτεκτονική. http://www.teelar.gr/site/files/library/nomos/epaggelmatika%20dikaiomata.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω μία ερώτηση για μία μελέτη ηλεκτρολογικών.

Θέλω να μελετήσω μία προσθήκη κατοικίας πάνω από υφιστάμενη ισόγειο κατοικία. Στην μελέτη ηλεκτρολογικών χρειάζεται να αναφέρω και τον κοινόχρηστο πίνακα, ή εφόσον υπάρχει ήδη υποτίθεται ότι έχει ληφθεί υπόψη στην αρχή μελέτη της άδειας της πρώτης κατοικίας;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως εάν δεν έχεις κάτι νέο να συνδέσεις στον κοινόχρηστο πίνακα, δεν χρειάζεται να τον περιγράψεις.

Αλλά λογικά δεν έχεις κάποια φωτιστικά σώματα στο κλιμακοστάσιο; Εκτος αν υπάρχουν ήδη και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις ένα κουράγιο να περιγράψεις όλο τον πίνακα σε μονογραμμικό;

Ή αν είσαι τυχερός και τον έχεις από την προηγούμενη άδεια.

Κοινόχρηστος είναι, πόσα κυκλώματα να έχει...

 

Περίμενε μήπως πάρεις και καμιά δεύτερη γνώμη εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση για μία μελέτη ηλεκτρολογικών.

Θέλω να μελετήσω μία προσθήκη κατοικίας πάνω από υφιστάμενη ισόγειο κατοικία. Στην μελέτη ηλεκτρολογικών χρειάζεται να αναφέρω και τον κοινόχρηστο πίνακα, ή εφόσον υπάρχει ήδη υποτίθεται ότι έχει ληφθεί υπόψη στην αρχή μελέτη της άδειας της πρώτης κατοικίας;

Ευχαριστώ!

 

Από την στιγμή που τροποποιείται η εγκατάσταση πρέπει να κάνεις μελέτη για την τελική εγκατάσταση.

Πρόσεχε μόνο μην σε τυλίξουν και σου ζητήσουν να υπογράψεις στο τέλος την ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη). Μόνο αν πάρεις την εργολαβία για την εγκατάσταση ή αν σε πληρώσει για να κάνεις τις μετρήσεις των γραμμών και της γείωσης να δεχτείς να κάνεις την ΥΔΕ. Αν πάρει άλλος την εργολαβία πρέπει να την υπογράψει αυτός.

Ο μελετητής υπογράφει την μελέτη, ο επιβλέπωντας την επίβλεψη και ο εγκαταστάτης την εγκατάσταση, απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ΗΜ είμαι και θα κάνω απλά τη μελέτη... Δε σκοπεύω να κάνω καμία ΥΔΕ εφόσον δεν έχω εγω την εγκατάσταση παιδιά

Αν είσαι ΗΜ , τότε άλλαξε την ειδικότητα στο προφίλ σου,Μάλλον από κάποιο λάθος λέει ΠΜ
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.