Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

Α, δεν ξέρω! Λέω κάτι... Τωρα, είναι σωστο, ειναι λάθος, ας το κρίνει ο καθένας.

Εσένα ποιά είναι η άποψη σου;;;

 

Μάλλον ειναι θέμα εσωστρέφειας. Οι περισσότεροι φοβούνται μην πουν κατι λάθος ενδεχομένως ή ντρέπονται. Δεν λέω οτι κάποιοι δε σκέφτονται οτι μπορούν μόνο να περνούν ώστε να βγουν μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

Μπα...

Το εχω σκεφτει κι εγω αυτο...

Αλλα δεν νομιζω να "παιζει"...

Αυτό που "παιζει" είναι:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=233 >2500 κατεβάσματα!!!

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=331 >11000 κατεβάσματα!!!!!

Που είναι ολοι αυτοι οι τζαματζηδες ρε παιδια;;;;;

Δες πόσοι είπαν "ευχαριστώ" και πόσοι από αυτούς συμμετέχουν...

Αν τα δεις αυτα, θα καταλάβεις πως τα χιλιάδες μέλη δεν ντρέπονται και δεν είναι εσωστρεφη.

Απλά, γιατι να ασχοληθουν και "να μου ανοιξουν τα ματια";

Γιατι να ασχοληθουν τζαμπα;

 

Γι'αυτό λεω τόσες φορες:

δεν πρέπει να δινονται όλα σε όλους δίχως καμία προϋπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο..Ποια θα ηταν η προταση που θα μπορουσε να συζητηθει στο "προτασεις για βελτιωση του φορουμ" ?

 

Ετσι ωστε να εχουμε πιο ενεργη συμμετοχη των μελων και οχι να τιμωρουμε αυτους που δεν συμμετεχουν (ή δεν γνωριζουν ακομα κατι καλα ωστε να βοηθησουν)

Link to comment
Share on other sites

Ποια πρόταση φιλε μου;;;

Αφου οτι λεμε παει απατο λόγω admin...

To μονο που μπορει να κανει κανεις, ειναι ό,τι θελει να μοιραστει, να επιλεγει με ποιον και να μην το ανεβάζει στο σεξιον νταουλοουντς...

Eγω ετοιμαζω ενα excelακι, κι οταν ερθει η ώρα, πμ σε οσους θελω, και αποστολη με email.

Σιγα μην ξανανεβασω αρχειο να κανει τον γυρο της Ελλαδας η δικη μου δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται αλτρουιστικό ή συναδελφικό αλλα μάλλον εχεις απόλυτο δίκιο. Ξεφυγαμε απο το θέμα όμως και καπου εδω τριγυρναει ενα Κ9 :P !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται αλτρουιστικό ή συναδελφικό αλλα μάλλον εχεις απόλυτο δίκιο.

Το ξέρω αλλα τι να κάνω;

Ξεφυγαμε απο το θέμα όμως και καπου εδω τριγυρναει ενα Κ9 :P !!
Εχεις δικιο αλλα δεν ειμαστε ρομποτ. Η συζητηση (η μαλλον το αντικειμενο της) μπορει να ξεφυγει.
Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχει ο ιδιώτης-πελάτης απόλυτη εμπιστοσύνη στο μηχανικό με τον οποίο συνεργάζεται είναι λογικό και ανθρώπινο. Απο τη στιγμή που δεν έχει τις ειδικές γνώσεις να κρίνει αν όλα πάνε καλά.

 

Αν είχαν αναπτυχθεί ασφαλιστικές δικλείδες ώστε οι μελέτες να είχαν την πιστοποίηση που επιβάλλεται, ώστε να είναι από ένα επίπεδο και πάνω, δεν θα υπήρχαν αυτές οι αγωνίες.

 

Το πτυχίο και οι εξετάσεις στο ΤΕΕ σε καμιά περίπτωση δεν διασφαλίζουν την πιστοποιημένη παροχή υπηρεσιών. Ολοι ξέρουμε αρκετές περιπτώσεις καλπάζουσας ασχετίλας συναδέλφων.

 

Ούτε το ότι αναλαμβάνουμε απίστευτες αστικές και ποινικές ευθύνες, δημιουργεί γύρω μας ένα φωτοστέφανο. Ισα ίσα δείχνει ότι παρά το ότι είμαστε ένας πολυάριθμος κλάδος μορφωμένων ανθρώπων, δεν έχουμε καταφέρει να διασφαλίσουμε τα συμφέροντά μας μέσα από πιστοποίηση όλων των φάσεων και των συντελεστών μιας κατασκευής, με δίκαιο επιμερισμό ευθυνών.

 

Εχουμε δεχτεί να παριστάνουμε το θεό, αναλαμβάνοντας τη συνολική ευθύνη, χωρίς να μπορούμε να ασκήσουμε ολοκληρωτικό έλεγχο, βασιζόμενοι στο ότι δε θα κάτσει η στραβή σε μας. Ουτε μια ασφάλιση έναντι αστικών ευθυνών δεν έχουμε καταφέρει να πετύχουμε.

 

Και τα προαναφερθέντα δεν τα καταφέραμε σε εποχές που ο καπιταλισμός δούλευε έστω στοιχειωδώς. :rolleyes: Τώρα με τα μεσοπρόθεσμα, τα μακροπρόθεσμα και τα βραχυπρόθεσμα, τι λέτε να γίνει; 8-)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα -νομιζω- ξεκίνησε από το οτι δεν απανταμε με καλό τρόπο στους ιδιώτες.

 

Θεωρω οτι το λύσαμε αυτο το θέμα.

Όμως, υπάρχει κάποιο όφελος από την ύπαρξη ιδιωτών εδω μέσα;

Υπάρχει κάποιος που να θελει διακαώς την συμμετοχή τους;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαν αναπτυχθεί ασφαλιστικές δικλείδες ώστε οι μελέτες να είχαν την πιστοποίηση που επιβάλλεται, ώστε να είναι από ένα επίπεδο και πάνω, δεν θα υπήρχαν αυτές οι αγωνίες.

 

Για τις μελετες πες να το δεχτω..

 

Αλλα η δουλεια του μηχανικου δεν ειναι μονο μελετες που υποβαλλονται σε καποια Δημοσια Υπηρεσια...

Δες τοπογραφικα, τεχνικες συμβουλες, ιδιοκτησιακα κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό terry είναι δικό μας πρόβλημα, να διασφαλίσουμε ότι κάθε μελέτη ή παροχή υπηρεσίας που έχει την υπογραφή μηχανικού μέλους του ΤΕΕ, είναι ποιοτικά σε αποδεκτό επίπεδο, αλλιώς πάει κατά διαόλου και ο με ίσους όρους ανταγωνισμός μεταξύ μας. :D

 

Θα μου πεις αυτά είναι θέματα για το χειμώνα, και όχι για τώρα που είμαστε ακόμα υπό την επίδραση των διακοπών.

 

Οσο για την ερώτηση του συναδέλφου saltapida, πιστεύω ότι η συμμετοχή των μη μηχανικών στο forum, έχει ενδιαφέρον και θέλει σωστό χειρισμό.

 

Υ.Γ. Μπορεί να διατυπώνω τις προηγούμενες απόψεις, αλλά δεν δίνω την παραμικρή πιθανότητα να μην πάρει ο κλάδος, μέσα στην κρίση, εντελώς κατηφορικό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.