Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή Ισοδύναμης Διατομής - Μελέτη -Επισκευή


 

Recommended Posts

Εστω St37 πως το μελετάς? λες έχω 2μετρα StI + 50 cm StIII + 2 μέτρα StI? και το 5% είναι το όριο ας πούμε οτι είναι 50%.

Link to comment
Share on other sites

50 εκ μάτιση δεν υπάρχει. anyway η νέα ράβδος αρκεί να παραλαμβάνει τον εφελκυσμό στη υπό εξέταση περιοχή και ταυτόχρονα να διαθέτει το απαιτούμενο μήκος αγκύρωσης

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μία λογική θα ήταν να πεις:

Έχω Φ12 StI, που το αντικαθιστώ με St37...

Η απαιτούμενη διατομή είναι Φ12*(220/235)^0,5 = 11,6mm... Ε, ας βάλω Φ12, θα έχει και λίγη υπεραντοχή...

 

Δεν ξέρω, μου φαίνεται ολίγον ανόητο, αφού γενικά απαγορεύεται η χρήση δύο διαφορετικών ποιοτήτων...

 

Μετά, αντικαθιστούμε για λόγους αντοχής ή πλαστημότητας; (φαντάζομαι για λόγους αντοχής, πλαστημότητα με δύο συγκολλήσεις σε απόσταση 0,50m μου φαίνεται δύσκολο...)

 

Και με τους συνδετήρες τι κάνουμε; Πως περνάμε την νέα ράβδο από μέσα;

 

Και με την διάβρωση τι κάνουμε; (φαντάζομαι ότι έχουμε διαφορετικές ποιότητες, συγκολλήσεις και χαμηλό pH...)

Ηλεκτρόδια;

Link to comment
Share on other sites

Μα Αλέξη

 

Δεν ξέρω, μου φαίνεται ολίγον ανόητο, αφού γενικά απαγορεύεται η χρήση δύο διαφορετικών ποιοτήτων...

 

Αρα λογικά ούτε συγκόλληση!!!! (Ο μέγιστος αντίμαχος αυτής της παλαβομάρας)

 

Η απαιτούμενη διατομή είναι Φ12*(220/235)^0,5 = 11,6mm... Ε, ας βάλω Φ12, θα έχει και λίγη υπεραντοχή...

 

με την λογική αυτή ο νέος μεγαλύτερης αντοχής οπλισμός θα βγεί μικρότερος !!!!!

 

Και με τους συνδετήρες τι κάνουμε; Πως περνάμε την νέα ράβδο από μέσα;

 

Εαν είναι ανα 40 κάτι γίνεται, διαφορετικά.......

 

Και με την διάβρωση τι κάνουμε; (φαντάζομαι ότι έχουμε διαφορετικές ποιότητες, συγκολλήσεις και χαμηλό pH...)

Ηλεκτρόδια;

 

ανόδια θες να πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ροδόπουλε, θες να καταλήξεις κάπου με την συζήτηση? αυτά που λες αν μέρει στέκουν και εν μέρει δεν στέκουν. τι θες να κάνεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

...ανόδια θες να πεις!!!

Ναι... είχα άλλα στον νου μου... Δεν θα χρειαστούν και ανόδια;

 

Δεν ξέρω, δεν το έχω συναντήσει, αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κατάληξης αλλα θέμα οτι κάτι δεν μου κάθεται καλά με την λογική της ισοδύναμης και αυτό είναι ο τρόπος μεταφοράς των τάσεων ειδικότερα την στιγμή που πχ η αποκατάσταση είναι στο μέσο της δοκού ή ακόμα χειρότερα μόνο απο την μία άκρη.

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι είναι τώρα, καλύτερα θα λειτουργήσει. πάντως αυτό το είχα ρωτήσει και γω πριν χρόνια αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

από κει και πέρα, απλή στατική. αποκατάσταση στη περιοχή των υπό εξέταση εφελκυστικών τάσεων και από κει και πέρα αγκυρώνεις. που είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως το λύνεις!!!! Ο Αλέξης μας έδωσε μια λύση. Προσωπικά δεν μου κάθεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέτε και οι δυο σας τώρα είναι λίγο ********. ρωτάς κάτι και πάτε μετά αλλού τη συζήτηση

 

το πρόβλημα σε 1ο επίπεδο είναι απλής στατικής και κοινής λογικής. το πως θα κατασκευαστεί είναι άλλο θέμα. η γενική αρχή πάντως που θα ακολουθηθεί είναι αυτή που περιέγραψα, τι σχέση έχουν τα ηλεκτρόδια σε αυτό μπορείς να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.