Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημέρες άδειας μηχανικού


Konstantina Kastanara

Recommended Posts

Κωνσταντίνα,

 

επειδή είσαι μάλλον πρωτάρα έπιασες το ποιό "εύκολο" ζήτημα των ΑΠΥ (μπλοκάκια) που είναι οι άδειες. με την αναρρωτική τί γίνεται? ακριβώς το ίδιο. δεν έχεις δικαίωμα να αρρωστήσεις. ή πολύ απλά δεν δικαιούσαι τίποτα. αυτά συμβαίνουν χρόνια τώρα στο 90% των μηχανικών. οπότε και δικηγόρο να βάλεις το ίδιο θα σου κάνει αν κόβεις ΑΠΥ.(αν "στριμώξεις" το αφεντικό άπλά δε σε προσλαμβάνει γιατί ο επόμενος στη λίστα μηχανικός θα είναι πάλι με μπλοκάκι και χωρίς δικαιώματα. ο νόμος τον καλύπτει.)

ο καλύτερος δικηγόρος είσαι εσύ και η καλή συνεργασία με το αφεντικό σου.αν μπορεί να κατοχυρώσεις και 5 πράγματα στο χαρτί έχει καλώς...

γι αυτό άλλωστε οι μηχανικοί δεν πάιρνουν ούτε επίδομα ανεργίας ούτε τίποτα και η ανεργία επίσημα καταγράφεται στο 16% ενώ κανονικά είναι 25

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει κάποια γενική άποψη επί του θέματος, οι απόψεις είναι πολλές και διάφορες!

 

 

Αυτά που ήδη αναφέρθηκαν πρέπει να σε καλύπτουν. Το "μπλοκάκι" σημαίνει συνεργάτης. Συνεργάτης και "ωράρια", "άδειες" κλπ. δεν πάνε μαζί. Είστε "συνέταιροι". Το μόνο που έχω να προσθέσω και να σου προτείνω, είναι να μη δεχτείς σε καμία περίπτωση αναγραφή ωραρίου στο συμφωνητικό (άσε που και να το κάνεις πιθανότατα θα είναι άκυρος ο όρος του συμφωνητικού).

Είτε ένα ποσό κατ'αποκοπή θα οριστεί ως αμοιβή στο συμφωνητικό (ελεύθερο ωράριο), ή ποσό ανά μήνα (και πάλι τυπικά ελεύθερο ωράριο), ή ωρομίσθιο (αν γίνεις ωρομίσθια, πράγμα που σε συμβουλεύω στην παρούσα χρονική και οικονομική συγκυρία, όχι τίποτα άλλο αλλά για να μη χαλάσετε και τις καρδιές σας).

Θα διατηρήσεις το δικαίωμά σου έτσι, μα λείπεις όταν χρειάζεται. Αν "δε βγαίνει η δουλειά", στην έσχατη των περιπτώσεων, αρμόδια είναι τα δικαστήρια για την επίλυση της διαφοράς, μεταξύ συνεργατών (το τονίζω ξανά). Αν θέλουν "9 με 5" να προσλάβουν μισθωτούς.-

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προσθέσω και να σου προτείνω, είναι να μη δεχτείς σε καμία περίπτωση αναγραφή ωραρίου στο συμφωνητικό (άσε που και να το κάνεις πιθανότατα θα είναι άκυρος ο όρος του συμφωνητικού).

 

Υπάρχει ήδη στο συμφωνητικό ωράριο, για ποιόν λόγο δεν θα πρέπει να το δεχτώ? Τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε περίπτωση που το υπογράψω?

 

Αν θέλουν "9 με 5" να προσλάβουν μισθωτούς.-

 

Ακριβώς αυτό είναι το ωράριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα το τελευταίο ερώτημά σου έχει ήδη απαντηθεί. Δε μπορούν να υπάρχουν τέτοιοι όροι (περί ωραρίου κυρίως) σε σύμβαση "ανεξαρτήτων υπηρεσιών". Γιατί πολύ απλά τότε παύουν να είναι "ανεξάρτητες" οι υπηρεσίες που παρέχεις. Πολλά μπορούν να συμβούν όταν αυτό γίνει αντιληπτό από τους φορείς που εμπλέκονται και ελέγχουν αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω που δούλευα 12 χρόνια με αυτό τον τρόπο έπαιρνα άδεια 3 εβδομάδες τον Αυγουστο

φυσικά με τις ίδιες μηνιαίες αποδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα το τελευταίο ερώτημά σου έχει ήδη απαντηθεί. Δε μπορούν να υπάρχουν τέτοιοι όροι (περί ωραρίου κυρίως) σε σύμβαση "ανεξαρτήτων υπηρεσιών". Γιατί πολύ απλά τότε παύουν να είναι "ανεξάρτητες" οι υπηρεσίες που παρέχεις. Πολλά μπορούν να συμβούν όταν αυτό γίνει αντιληπτό από τους φορείς που εμπλέκονται και ελέγχουν αυτά τα πράγματα.

 

Επειδή δεν γνωρίζω την νομοθεσία που αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα μήπως θα μπορούσες να μου πεις από που θα μπορούσα να ενημερωθώ?

Από την στιγμή που στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι εργάζομαι με ΑΠΥ και επίσης αναφέρεται το ωράριο, δεν είναι νομικά σωστό?

Επειδή πραγματικά έχω αρχίσει να μπερδεύομαι ακόμη περισσότερο μήπως υπάρχει κάποιος δημόσιος φορέας από όπου θα μπορούσα να ενημερωθώ για το πως πρέπει να χειριστώ το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει κάποιος δημόσιος φορέας από όπου θα μπορούσα να ενημερωθώ για το πως πρέπει να χειριστώ το θέμα?

 

Το ΤΣΜΕΔΕ, το ΣΕΠΕ (και ενδεχομένως και το ΤΕΕ). Η απάντηση όμως είναι μάλλον δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω την νομοθεσία που αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα μήπως θα μπορούσες να μου πεις από που θα μπορούσα να ενημερωθώ?

Από την στιγμή που στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι εργάζομαι με ΑΠΥ και επίσης αναφέρεται το ωράριο, δεν είναι νομικά σωστό?

Επειδή πραγματικά έχω αρχίσει να μπερδεύομαι ακόμη περισσότερο μήπως υπάρχει κάποιος δημόσιος φορέας από όπου θα μπορούσα να ενημερωθώ για το πως πρέπει να χειριστώ το θέμα?

http://www.somtechnik.gr/Pravo/SxesiErg.htm#1.5

 

Σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών υπάρχει όταν ο εργαζόμενος διατηρεί την ελευθερία και την πρωτοβουλία να καθορίζει ο ίδιος τις συνθήκες εργασίας του, χωρίς να υπόκειται στον έλεγχο του εργοδότη

 

Σύμβαση εξαρτημένης εργασίας είναι η συμφωνία με την οποία ο εργαζόμενος αναλαμβάνει την υποχρέωση να προσφέρει τις υπηρεσίες του για ορισμένο ή αόριστο χρονικό διάστημα στον εργοδότη, κάτω από τις οδηγίες και τον έλεγχο του οποίου εργάζεται έναντι παροχής μισθού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.