Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ηλεκτρικής ισχύος σε αντλίες


evimar87

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα υπολογίσω την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας σε kWh μιας αντλίας, έχοντας γνωστά το μανομετρικό και την παροχή της;

 

Για παράδειγμα, αντλία με παροχή 20 κυβικά μέτρα/h και μανομετρικό 8 μέτρα. Πώς θα υπολογίσω την ενέργεια;

 

Το χρειάζομαι για την διπλωματική μου εργασία!

 

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς για την κινηση της αντλιας ειναι :

 

Ν=(Q*h*γ)/75*n σε HP

 

Q = παροχη

Η = μανομετρικο

γ = ειδικο βαρος νερου

n = βαθμος αποδοσης

 

 

Και αν ειχες κανει και μια αναζητηση ...http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18641&highlight=%E9%F3%F7%FD%F2+%E1%ED%F4%EB%DF%E1%F2

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση που έδωσε ο Κοσμάς δίνει την μηχανική ισχύ P2 στην είσοδο της αντλίας. Για να βρεις την ηλεκτρική ισχύ P1 που απορροφά ο κινητήρας της αντλίας, πρέπει να διαιρέσεις την P2 με τον βαθμό απόδοσης του κινητήρα.

 

Η σχέση του Κοσμά έχει άγνωστο τον βαθμό απόδοσης, τον οποίο μπορείς να βρεις από διάγραμμα του κατασκευαστή.

 

Επίσης, μπορείς να βρεις απευθείας την P2 από διάγραμμα του κατασκευαστή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει αφού υπολογίσω το P2 να την διαιρέσω με τον βαθμό απόδοσης. Μπορώ να βάλω την απόδοση = 1; Από κατασκευαστή δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της αντλίας, απλά έχω το μανομετρικό και την παροχή από την τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω την απόδοση = 1;

 

Για τον κινητήρα ή την αντλία? Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις βαθμό απόδοσης κατ' εκτίμιση.

 

Για κινητήρες δες ενδεικτικά εδώ

 

Για την αντλία σίγουρα μπορείς να βρεις στοιχεία από τον κατασκευαστή.

 

Για να μην μιλάμε στον αέρα, πιο ακριβώς είναι το θέμα σου (εκλογή κινητήρα? διαστασιολόγηση αγωγών?)

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, αντλία με παροχή 20 κυβικά μέτρα/h και μανομετρικό 8 μέτρα. Πώς θα υπολογίσω την ενέργεια;

 

Αυτή η αντλία τη υγρό θα δουλεύει, τη περιεκτικότητα σε ξένα σώματα θα έχει και σε τη μέγεθος, σε ποια θερμοκρασία θα είναι το υγρό, ποιος τύπος αντλίας σε βολεύει, επιφανείας , (κάθετη/οριζόντια) ή υποβρύχια, η πτερωτή θα είναι μια ή θα είναι πολυβάθμια, θα είναι από voryl,ορείχαλκο , ASI 304. Για αυτά τα κυβικά με αυτό το μανομετρικο ένας κινητήρας μονό/τριφασικός 1,5 ΗΡ είναι υπέρ αρκετός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός απόδοσης της εξίσωσης του kosmas85 είναι ο ολικός βαθμός απόδοσης: ηtot = ηp ηtr ηm

Η εγκατεστημένη ισχύς του κινητήρα της αντλίας Ninst είναι μεγαλύτερη από αυτήν που υπολογίζεις με την προηγούμενη εξίσωση.

 

Ninst = βN

 

N < 1 kW, β = 2-1.5

N = 1-5 kW, β = 1.5-1.2

................................

N > 50 kW, β = 1.1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μοναδικά δεδομένα που έχω π.χ. για αντλίες λάσπης (υπάρχουν στη δεξαμενή πρωτοβάθμιας καθίζησης μιας ΜΕΥΑ) είναι:

 

παροχή: 20 κυβικά μέτρα/h

μανομετρικό: 8m

 

μπορώ με αυτά τα δεδομένα από μελέτη να υπολογίσω τα KW που καταναλώνει η αντλία κατά τη λειτουργία της;

 

Θέλω να βρω τα KW, για να υπολογίσω μετά την ετήσια κατανάλωση (KWh), με σκοπό τον υπολογισμό του λειτουργικού κόστους της εγκατάστασης ΜΕΥΑ. Δεν είναι δηλαδή τόσο μηχανολογικό το θέμα, όσο του ότι απλά θέλω έναν τέτοιο τύπο.

 

:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, πρέπει να βρείς τον βαθμό απόδοσης της συγκεκριμένης αντλίας για το συγκεκριμένο μανομετρικό και της συγκεκριμένη παροχή.

 

Δεν μπορείς να υποθέσεις έναν βαθμό απόδοσης, εκτός κι αν δεν σε απασχολεί να έχεις σφάλμα 15%~20%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.