Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

...Ο.Α του 75 με εμβαδόν οικοπέδου 2200μ2 αλλά μετά το πούλησαν μαζί με την οικία τα 577μ2! Η κατοικία είναι 77,36μ2 κ τα επιτρεπόμενα με αυτά που βρήκα είναι μαχ δόμηση & κάλυψη 200μ2...

 

Κάτι για εκτός σχεδίου άρτιο κατά παρέκκλιση (εντός ζώνης ίσως) μυρίζει η υπόθεση, που το κατέτμησαν με μεταβίβαση αφότου φυσικά η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί σε ολόκληρο το γήπεδο. Γοργόνα είναι έτσι? Αν ναι, το θέμα σου δεν ειναι τόσο απλό. Αναμένουμε διευκρίνηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι για εκτός σχεδίου άρτιο κατά παρέκκλιση (εντός ζώνης ίσως) μυρίζει η υπόθεση, που το κατέτμησαν με μεταβίβαση αφότου φυσικά η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί σε ολόκληρο το γήπεδο. Γοργόνα είναι έτσι? Αν ναι, το θέμα σου δεν ειναι τόσο απλό. Αναμένουμε διευκρίνηση.

 

 

Ναι έτσι είναι pavlos33 κάτι με κατά παρέκκλιση με απόφαση νομάρχη που δεν το βρίσκω τι ακριβώς έλεγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Γοργόνα, γράψε αναλυτικό τι συμβαίνει..

 

Λοιπόν, εκτός σχεδίου άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση 2200μ2 το οικόπεδο μόλις βγήκε η Ο.Α του 75, το πούλησε ο ιδιοκτήτης τα 577μ2 που εκεί μέσα ήταν κ το κτίσμα. Στο γοκ 78 βρήκα κάτι επιτρεπόμενα για δόμηση μαχ 200μ2 κ κάλυψη 200μ2 (που δεν ξέρω για τότε αν ίσχυαν αυτά) κ τώρα δεν έχω τα επιτρεπόμενα της άδειας για να δω αν υπάρχει υπέρβαση δόμησης κ κάλυψης σύμφωνα με την άδεια! Πάνω στο τοπογραφικό έχει μόνο εμβαδόν οικόπεδου 2200μ2, καλυπτόμενος χώρος 100,30μ2 και ακάλυπτος χώρος 2099,70μ2 (αυτά τα γράφει πάνω στο στέλεχος της αδείας) στο τοπογραφικό λέει άλλα εμβαδόν οικόπεδου 2200μ2, καλυπτόμενος χώρος 227μ2 και ακάλυπτος χώρος 1973μ2Δεν βγάζω άκρη μ'αυτά!! :(

 

-Υ.Δ + Υ.Κ ΚΧ 26,25μ2 κ απόσταση Δ <20% (κύρια κ μοναδική)

-ΥΔ+ΥΚ ΒΧ 49,42μ2(κύρια κ μοναδική)

-ΥΔ+ΥΚ ΚΧ 50,05μ2(άλλη κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου να σε βοηθήσουμε οσο μπορούμε. αλλά λίγο συντακτικό δεν βλάπτει. ΕΙναι μια περίπτωση "περίεργη" η δικιά σου και αν τα γράφεις τόσο αγχωμένα, τόσο δεν θα σε βοηθήσουμε.....

μην τα μπλέκεις όλα μαζι....πάρτα όλα με την σειρά και γραψτα σιγά σιγα.....

1ον οικ. άδεια του 75....τι σχεση έχει ο ΓΟΚ78? (εγώ ξέρω ΓΟΚ85 και μετά αλλά θα βρούμε την άκρη.

2ον Πόσο ήταν το οικόπεδο? πόσο απο το όλο πουλήθηκε?

3ον Η άδεια τι κτίσματα έχει (επιφανειες κλπ)

4ον Άσε το τι λένε σε επιφάνειες οι τίτλοι...δες αν είναι εξ αδιαιρέτου ή οχι. Το οικόπεδο σήμερα παραμένει εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω περίπτωση υπογείου που μετατράπηκε σε κατάστημα.

Στο φύλλο καταγραφής θα βάλω είδος χρήσης " άλλη κατοικία" με αλλαγή χρήσης?Υπάρχει υπέρβαση δόμησης?

 

Επιπλέον, θεωρείτε ότι ακόμη κι αν βρίσκεται σε κτήριο κατοικίας, θα πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας?

@rasdou

Αν το κτίριο είχε χρήση κατοικίας, τότε θα βάλεις ως χρήση υπηρεσίες, και θα βάλεις και αλλαγή χρήσης. Αν το κτίριο έχει άδεια για κτίριο γραφειων, θα βάλεις μονο χρήση υπηρεσίες, χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

Γενικά για τον ν.4014 ως αλλαγή χρήσης εννοείται απο κατοικία σε καταστημα ή σε γραφείο, και το αντίστροφο, όχι η αλλαγή απο βοηθητική σε κύρια χρήση.

 

Μελετη στατικής επάρκειας πιστεύω πως δεν απαιτείται εφοσον το υπόγειο προβλεπόταν απο την αρχική άδεια.

Έχω το ίδιο θέμα με rasdou. Έβαλα τα τετραγωνικά ως βοηθητικό χώρο μιας και είναι ημιυπόγειο κατάστημα, με αλλαγή χρήσης και με υπέρβαση δόμησης. βοηθητικού χώρου. Μήπως όμως είναι υπερβολή και χρειαζεται να επιλέξω χωρίς υπέρβαση?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω υπέρβαση δόμησης είναι υπερβολή.....καθώς ο χώρος σαν έννοια υπάρχει χωρίς να εξετάζουμε την χρήση του.....

Link to comment
Share on other sites

Αν το γήπεδο παραμένει εκτός σχεδίου, από τα λεγόμενα σου Γοργόνα, έχει χάσει λόγω της μεταβίβασης που έγινε την αρτιότητά του. Η οικοδομική άδεια του 75 εκδόθηκε για γήπεδο 2200 τ.μ. ως άρτιο κατά παρέκκλιση. Η παρέκκλιση θα ίσχυε πιθανότατα, είτε γιατί είχε προσώπο σε οδό, είτε γιατί θα ήταν εντός ζώνης 500 μ.. Ενδεχομένως να ίσχυε η πρώτη περίπτωση γιατί εντός ζώνης η κατάτμήση δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1000 τ.μ. Αν είναι έτσι όπως τα περιγράφω, το αρχικό κτίριο μετά την μεταβίβασή του τμήματος των 577 τ.μ. καθίσταται αυθαίρετο αλλά για τις ανάγκες υπολογισμού προστίμου θα θεωρηθεί με οικοδομική άδεια. Απο κει και ύστερα αρχίζει το παράδοξο κατα Θ8 (και ανάλυση κ. Λεμπέση) πως να χειριστείς ένα αυθαίρετο με προσαύξηση συντελεστών σε μη άρτιο και μή οικοδομήσιμο γήπεδο. Αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά επισήμανέ το.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου να σε βοηθήσουμε οσο μπορούμε. αλλά λίγο συντακτικό δεν βλάπτει. ΕΙναι μια περίπτωση "περίεργη" η δικιά σου και αν τα γράφεις τόσο αγχωμένα, τόσο δεν θα σε βοηθήσουμε.....

μην τα μπλέκεις όλα μαζι....πάρτα όλα με την σειρά και γραψτα σιγά σιγα.....

1ον οικ. άδεια του 75....τι σχεση έχει ο ΓΟΚ78? (εγώ ξέρω ΓΟΚ85 και μετά αλλά θα βρούμε την άκρη.

2ον Πόσο ήταν το οικόπεδο? πόσο απο το όλο πουλήθηκε?

3ον Η άδεια τι κτίσματα έχει (επιφανειες κλπ)

4ον Άσε το τι λένε σε επιφάνειες οι τίτλοι...δες αν είναι εξ αδιαιρέτου ή οχι. Το οικόπεδο σήμερα παραμένει εκτός σχεδίου?

 

 

Συγνώμη αλλά όντως είμαι αγχωμένοι γιατί είχα πει στον πελάτη το πρόστιμο τελευταία στιγμή κάτι είδα κ ξεκίνησαν όλα ξανά απ'την αρχή.

1) Η Ο.Α ειναι του 75 (γοκ 73 δεν ίσχυε τότε??)

2) Το οικόπεδο είναι 2200μ2. Απ'όλο πουλήθηκε τα 577μ2

3) το κτίσμα ήταν 77,36μ2 με 4 δωμάτια κ χολ

4) Δεν είναι εξ αδιαιρέτου. Είναι εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

νομίζω υπέρβαση δόμησης είναι υπερβολή.....καθώς ο χώρος σαν έννοια υπάρχει χωρίς να εξετάζουμε την χρήση του.....

 

Εσύ προτείνεις αλλαγή χρήσης, χωρίς υπέρβαση.Λογικό μου ακούγεται.Η απορία που μου έρχεται μετά είναι, από βοηθητικός αποθηκευτικός χώρος γίνεται κατάστημα.Τα τετραγωνικά δικαιούμαι να τα περάσω ως βοηθητικό χώρο (δλδ να πάρουν τ μειωτικό συντελεστή 0,5)? Με δεδομένο ότι παύει να είναι βοηθητικός χώρος. Εγώ κλίνω να το δηλώσω έτσι, βασιζόμενη στη Β27 όπου αναφέρει

"Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος)."

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.