Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικά πλαίσια


thoi6959

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις για τα Ελληνικα πανελ της Silcio?

Τα χαρκτηριστικα τους δειχνουν πολυ καλα στην θεωρια, θα βοηθουσε αν τα εχει χρησημοποιησει κανεις για να εχουμε μια πιο καθαρη αποψη.

 

Τα φωτοβολταϊκά κύτταρα και πλαίσια της SILCIO εξάγονται ήδη σε χώρες όπως η Ιταλία, η Τουρκία, η Ισπανία και η Γερμανία!!!!

 

Και εφόσον επεκτείνει την εγγύηση των πλαισίων της στα 12 χρόνια σημαίνει ότι έχει εμπιστοσύνη στα προϊόντα της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και η EXEL.

 

Αλλά θεωρείς ότι π.χ. στα 9 χρόνια, θα φωνάξεις κάποιον να σου μετρήσει τα πανέλα;

Αν καταλάβεις κάτι από μείωση της απόδοσης σε όλο το σύστημα... αλλιώς, δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα για κάθε πανέλο αναλυτικά...

Σίγουρα είναι σημαντικό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ψάξουμε...

post-19342-131887277277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω τα παρακατω να μην θεωρηθουν διαφημιση προς καποιους:

απο τις γνωσεις μου

silicio και solar cells hellas, παραγουν απο πυριτιο εως τελικο προιόν, βρισκονται στην πατρα

exel και ακομα μια στην Θήβα μοντάρει κυψέλες

alumil: εχω ακουσει οτι εχει και πανελ δεν γνωριζω

 

helioshpera:παραγωγή στην τριπολη για thin film. οταν πρωτο-ανοιξε θεωρούταν κορυφαιο, δεν γνωρίζω εαν το εχουν εξελίξει το πανελ τους - υπόψη ότι το πουλανε χωρίς αλουμινιο, και πρεπει να εξαγουν το 99%

αλλα δυστυχως κανα δυο φορές που επεσα πάνω τους , το βρίσκεις πιο φτηνα να το φερεις απο γερμανια

 

εγω χρησιμοποιω silcio και δεν εχω βάλει καποιο αλλο ελληνικό

σε αποδόσεις ειναι εξαιρετικό,

νομίζω ότι αν προσθέσω τώρα τους υπόλοιπους λόγους που το προτιμω θα θεωρηθεί διαφήμιση οποτε οποιος θελει ας στειλει σε pm

 

ειναι καλή η προσπάθεια των ελληνων κατασκευαστων, αλλα απο τι μια ουσιαστικα αγοράζουν την τεχνογνωσία των γερμανων και δεν ξερω ποσο μπορουν να την εξελίξουν. Σιγουρα οι πατρινοι προσπαθούν.

Δεν τους βοηθάει η απαλλαγή ΦΠΑ για τα πάρκα στα χωράφια, γιατί για ενα κατασκευαστή συμφέρει η εισαγωγή, αφου δεν θα εχει ΦΠΑ.

 

Για τους ελληνικους τρακερ μπορώ να πω ότι μονο δύο εταιρείες ξέρω να εχουν δουλεψει σε πραγματική λογική engineering, με ανάλυση φορτίών, stresses, vibration κλπ

οι υπολοιποι απλά αντιγράφουν και ειναι κρίμα γιατί χαλάνε την δουλειά όλων και ενισχύουν την αποψη..."ας ειναι γερμανικό" .....(με μέταλλο απο την λευκορωσία και μηχανισμό απο την μογγολία...)

 

Για τις σταθερές βασεις: σιγουρα ειναι κρίμα να αγοράζονται σταθερές βάσεις απο το εξωτερικό καθώς πλεονεκτουμε σε μεταλλα και αλουμίνια

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και η EXEL.

 

Αλλά θεωρείς ότι π.χ. στα 9 χρόνια, θα φωνάξεις κάποιον να σου μετρήσει τα πανέλα;

Αν καταλάβεις κάτι από μείωση της απόδοσης σε όλο το σύστημα... αλλιώς, δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα για κάθε πανέλο αναλυτικά...

Σίγουρα είναι σημαντικό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ψάξουμε...

 

Απλά σημαίνει ότι η εταιρεία πιστεύει ότι δεν θα κλείσει τουλάχιστον μέσα στα επόμενα 12 χρόνια από την στιγμή που θα αγοράσω τα προϊόντα της και θα υπάρχουν ανταλλακτικά.... Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που θέλει να επενδύσει ένα μεγάλο κεφάλαιο σε συνθήκες οικονομικής κρίσης και με τέτοια ύφεση!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δείτε αυτό μιας και που μιλάμε για την ελληνική αγορά: http://www.econews.gr/2012/02/28/fotovoltaika-egguimenti-timi-ellinikes-etaireies/

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά... αλλά....

Γιατί οι ελληνικές εταιρίες πουλάνε μέσα στη χώρα μας - έστω μέχρι πριν λίγο καιρό - ακριβότερα από σχεδόν όλα τα γερμανικά,ισπανικά, κορεάτικα... ακόμη και κινεζογερμανικά πλαίσια;;;

Γιατί όλοι οι επιχειρηματίες - εισαγωγείς της νέας μόδας και τεχνολογίας, μας δίνουν τα πάντα φτηνότερα από τα ελληνικά πλαίσια;;;

Πώς ζητάς σε μία χώρα με μηδενική παράδοση στη βιομηχανία, με την επιπολαιότητα και τη προχειρότητα να είναι εθνικό φρόνημα, με χιλιάδες κενά στη νομοθεσία... με αδιαφορία της πολιτείας... με ανακλαστικά νεκρού της δικαιοσύνης... πώς ζητάς λοιπόν, από τον κόσμο να εμπιστευτεί την ελληνική παραγωγή εις βάρος κολοσσών της βιομηχανίας που μας βομβαρδίζουν τα τελευταία 30 χρόνια με προϊόντα από μπιστολάκι μαλλιών μέχρι αυτοκίνητα;;;

Μήπως και οι εταιρίες πριν ζητήσουν - με κάποιο θράσσος θα έλεγα - τέτοιες πριμοδοτήσεις, να ρίξουν λίγο το κέρδος;;;

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως και οι εταιρίες πριν ζητήσουν - με κάποιο θράσσος θα έλεγα - τέτοιες πριμοδοτήσεις, να ρίξουν λίγο το κέρδος;;;

 

Το μήπως δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Υπάρχει κόλλημα να κάνουμε διάκριση στα ελληνικά πανελ από αυτά του εξωτερικού γιατί η ΕΕ το απαγορεύει και θα πληρώσουμε πρόστιμο. Μόνο αν η διάκριση γίνει για ευρωπαικά πάνελ γενικά μπορούμε να περάσουμε τέτοια ρύθμιση .

 

Ανοίγω παρένθεση - Με "τσιγκλάει" εδώ να παρατηρήσω ότι τελικά είμαστε μεγάλα θύματα της καραμέλας "ευρωπαική ολοκήρωση". Με την απαγόρευση εθνικής πριμοδότησης σε συνδιασμό με την ανυπαρξία ενδοκοινοτικών δασμών (+ το κοινό νόμισμα την τελευταία δεκαετία) , οι "εταίροι" με παράδοση στη βιομηχανία και την τεχνολογία διασφάλισαν πολύ καλά τα συμφέροντά τους έναντι της υπανάπτυκτης ,πρώην αγροτικής κατά βάση, ευρωπαικής περιφέρειας. - Κλέινω παρένθεση.

 

Η απορία λοιπόν είναι η εξής. Γιατί αντί να ζητάμε αβαντάζ στη τιμολόγηση της κιλοβατώρας, να μην δώσουμε ώθηση στους Έλληνες κατασκευαστές με φοροελαφρύνσεις; Τι εννοώ; Απλά τα κέρδη των εταιρειών που κατασκευάζουν φωτοβολταικά πανελ να φορολογούνται με ένα ελάχιστο ποσοστό , πχ 5%. Η φοροελάφρυσνη ασφαλώς θα αφορά γενικά τον συγκεκριμένο ΚΑΔ, δε θα κάνει τη διάκριση πάνω στην εθνικότητα της εταιρείας. Με αυτόν τον τρόπο κανένας ευρωπαιος δε θα μας ζαλίζει τα αποτετοια. Και να δεις για πότε οι Έλληνες κατασκευαστές θα πουλάνε σε τιμές Κίνας. Αν πάλι δεν πουλάνε φθηνά σκεπτόμενοι κουτοπόνηρα,τσεπώνοντας το ώφελος, κακό του κεφαλιού τους θα κάνουν γιατί θα χάσουν μια τεράστια ευκαιρεία που όμοιά της για οποιοδήποτε κλάδο στην ελληνική οικονομία δεν προκειται να υπάρξει την επόμενη 5ετία. Έστω 500 MW από την ελληνική πίτα να επιτύχουν και με μέση τιμή πώλησης τα επόμενα 5 χρόνια 500 ευρώ /Kw μιλάμε για 250 εκ ευρώ τζίρο.Για να μην υπολογίσουμε το μεγάλο πάτημα που θα τους δοθεί με τη γιγάντωσή τους να χτίσουν αναγνωρίσιμο brand και στην διεθνή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.