Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ ή ΤΠΥ


Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να πάω στην εφορία για έναρξη επαγγέλματος.

 

Από βιβλία αγόρασα 1. βιβλιο εσοδων εξοδων 2. μπλοκακι αποδειξης παροχης υπηρεσιων 3. ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΤΠΥ).

 

1. Για έναν μισθωτό το ΤΠΥ χρειαζεται;

2. Για εναν ελευθερο επαγγελματια που κανει μελετες για διαφορες εταιριες ελευθερα ;

 

Πότε τελικά χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο πιο λίγα έχεις τόσα το καλύτερο.

Αρχικά και με τις δουλείες που λες ότι θα κάνεις, το ΑΠΥ σου είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Προκειμένου να κάνω αίτηση για ΑΠΥ, για πρώτη φορά, τι χρειάζεται να κάνω? Ισχύουν τα ακόλουθα ή υπάρχει και κάτι επιπλέον?

 

Για θεώρηση μπλοκ Α.Π.Υ. χρειάζεσαι:

 

1. Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας από το ΤΣΜΕΔΕ για πληρωμένες εισφορές 2011

2. Βεβαίωση εξόφλησης συνδρομών Τ.Ε.Ε. 2011

3. Υπεύθυνη δήλωση προς την αρμόδια Δ.Ο.Υ. σου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής σε Κ.Ε.Π., όπου δηλώνεις ότι:

α. Είμαι φυσικό πρόσωπο που δεν είναι υπόχρεο καταβολής ασφαλιστικών εισφορών.

β. Δεν είμαι μέλος κοινοπραξίας, αστικής εταιρείας, Ο.Ε., ομόρρυθμο μέλος Ε.Ε., διαχειριστής Ε.Π.Ε., διευθύνον σύμβουλος Α.Ε.

γ. Είμαι φυσικό πρόσωπο που δεν είναι υπόχρεο καταβολής εισφορών οικοδομικού έργου.

4. Μπλοκάκι αριθμημένο και σφραγισμένο σε κάθε του σελίδα

5. Σημείωμα Κ.Β.Σ. (αίτηση ουσιαστικά για θεώρηση των μπλοκ) το οποίο το συμπληρώνεις στη Δ.Ο.Υ. ή στο ετοιμάζει νωρίτερα ο λογιστής σου.

 

- Το ''1'' μπορώ να το κατεβάσω από το διαδίκτυο, από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ?

- Πρέπει να κάνω τη σχέτιση αίτηση για ΑΠΥ στη ΔΟΥ μου υποχρεωτικά, ή μπορώ να τα κατεθέσω και σε οποιαδήποτε άλλη?

- Αν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, δεν χρησιμοποιώ το ΑΠΥ, μπορώ να καταργήσω/απενεργοποιήσω (με ποιο τρόπο) και ακολουθως αν χρειαστεί να το επανενεργοποιήσω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θα ζητούσα μια διευκρίνηση, συνάδελφοι, όσον αφορά τα δικαολογητικά για την εφορία. Μου ζήτησαν για έναρξη επαγγέλματος:

 

1- βέβαιωση εγγραφήσ στο ΤΕΕ με πρόσφατη ημερομηνία. (Αυτά από που θα την πάρω? Δεν αρκεί η ταυτότητα μέλους του ΤΕΕ, μου είπαν. Υπάρχει κάποιο σιτε από όπου να την κατεβάσω?)

2- βέβαιωση εγγραφήσ στο ΤΣΜΕΔΕ με πρόσφατη ημερομηνία. (το ίδιο με παραπάνω)

3- Αστυνομικη ταυτότητα

4- Συμφωνητικό έδρας. (Τους εξήγησα πως 8α χρησιμοποιώ ένα δωμάτιο στην κατοικία μου. Μου ζήτησαν το Ε9 του πατέρα μου και το δικό μου, μια υ/δ του πατέρα μου πως μου παραχωρεί το συγκεκριμένο δωμάτιο και μια υ/δ δική μου πως πρόκειται να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο δωμάτιο για το συγκεκριμένο λόγο.)

5- Το μπλοκ απυ σφραγισμένο και το βιβλίο εσόδων-εξόδων.

6- Κάτι έγγραφα να συμπληρώσω. Μου έδωσαν το Μ2 (δήλωση έναρξη μεταβολής εργασιών φυσικου προσώπου) και το Μ1 (απόδοση ΑΦΜ).

 

Όλη η δουλειά γίνεται αυθημερόν, όταν με το καλό τους προσκομίσω όλα τα έγγραφα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε θα πρέπει να σου πάρει πάνω από μία μέρα.

Σχετικά με το ΤΠΥ ήθελα να ρωτήσω εγώ, χρειάζεται να δηλωθεί κάποιος επιπλέον ΚΑΔ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε θα πρέπει να σου πάρει πάνω από μία μέρα.

Σχετικά με το ΤΠΥ ήθελα να ρωτήσω εγώ, χρειάζεται να δηλωθεί κάποιος επιπλέον ΚΑΔ;

 

Θα χρειασθεί η προσθήκη κατάλληλου ΚΑΔ , ο οποίος θα δικαιολογεί τη χρήση (και επομένως και τη θεώρηση ) του τιμολογίου, δεδομένου ότι το προσήκον φορολογικά στοιχείο για τα ελευθέρια επαγγέλματα είναι επί του παρόντος η γνωστή Α.Π.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.