Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο και ADAPT


antboton

Recommended Posts

Τα 0,5m3/h στο πρώτο κύκλωμα ξέχασέ το.

 

Δώσε ΔΤ στο πρώτο κύκλωμα ώστε να έχεις μέγιστο ΔΤ κάπου στους 15C και θα είσαι πολύ βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα (είσαι ήδη όσο αφορά το στήσιμο).

 

Edit: Τα 0.5m3/h σε ανάγκασαν να πας σε Φ18x1 χωρίς κανένα λόγο. Άλλαξέ το και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια miltos και κάτι τελευταίο: για χαλκοσωλήνες τόσο σε κεντρικές στήλες όσο και σε κυκλώματα ποιον τύπο προτείνεις;;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στον Μίλτο λες ευχαριστώ στον υδραυλικό τίποτα ε.....

:D

 

Για το δάπεδο μια κουλούρα 25 μέτρων εύκαμπτου σωλήνας φ16Χ1 επενδεδυμένος εντός σπιράλ προστασίας για το πρώτο κύκλωμα.

Για τα υπόλοιπα σωλήνας φ15Χ1 επενδεδυμένος εντός σπιράλ προστασίας .

 

Για κεντρική στήλη ευθύγραμμος σωλήνας φ28x0.8 ή 22x0.8.

Link to comment
Share on other sites

Eισαι παραξηγιάρης :P θα ζητήσω και τη δική σου γνώμη. Δες το τελικό και πρότεινε ότι νομίζεις. Για του χαλκοσωλήνες εννοούσα πιο πολύ τύπο δηλαδή Outokumpu(Γιαπωνέζος? :P), Talos, wicu rohr.... ευχαριστώ :D

post-38131-131887277584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι.....

Αν έβλεπες την φάτσα μου όταν πληκτρολογούσα θα καταλάβαινες ότι γέλαγα και πείραζα όχι μόνο εσένα αλλά πιο πολύ τον Μίλτο....

Τυγχάνει να γνωριζόμαστε προσωπικά με αυτό τον κύριο....:D

 

Οσο για τις μάρκες... αν και δεν είναι σωστό να πω... αλλά στην φάση που είμαστε τώρα σαν χώρα θα σου πω πως εγώ θα προτιμούσα την ελληνική εταιρία. Οχι μόνο γιατί είναι Ελληνική αλλά γιατί είναι και χρόνια δοκιμασμένη....

Link to comment
Share on other sites

Που την βρήκες την διάμετρο 11;

Δοκίμασε τις διαμέτρους που σου είπα....

Παίξε με του κουμπάκι για υδραυλική εξισορρόπηση που σου γράφω παραπάνω....

Παίξε με χαμηλότερο Dt απο 15 για να καλύψεις τα νότα σου...

Πήγαινε στο 12 Dt και ασε τον Μίλτο να φωνάζει.....:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω να είμαι καλυμμένος, απέναντι στις διάφορες αβεβαιότητες που υπάρχουν, κάνω το εξής:

 

Εκλέγω τον κυκλοφορητή για λίγο μικρότερο ΔΤ.

Τα σώματα τα εκλέγω με τα αποτελέσματα για μεγαλύτερα ΔΤ.

Link to comment
Share on other sites

Δες τον υπολογισμό των σωμάτων. Για μεγάλο ΔΤ προκύπτει μεγαλύτερο απαιτούμενο Q60. Μη φανταστείς, δεν μιλάμε να υπολογίσεις με ΔΤ=30.... Οι διαφορές είναι μικρές, απλά προτιμώ όταν διαλέγω σώματα να μην τα έχω υπολογίσει "πιεσμένα" με μικρό ΔΤ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον κόσμο από το πρωί να βρω ένα pdf για χαλκοσωλήνα TALOS (χαλκόρ) διάγραμμα υπολογισμού τριβών ροής ανά μέτρο σωλήνας.....έχει κανένας;

 

Ευχαριστώ.

 

(έχω κάτι από το βιβλίο του Σελλούντος αλλά πολύ μικρά και χάλια εκτύπωση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.