Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Επάρκειας με κανονισμό προ ή μετά 85;


 
geos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Γρήγορη ερώτηση: Έχω μία προσθήκη καθ' ύψος για διώροφο με οικοδομική άδεια το 1980... Έχει ακολουθηθεί η αρχιτεκτονική μελέτη κατα γράμμα και σαν στατική μελέτη υπάρχει στο φάκελο μόνο ένας ξυλότυπος σε Α4 που ισχύει από άποψη διαστάσεων και μία Α4 με παραδοχές...

 

Γιατί ο υπάλληλος στην πολεοδομία ζητάει να το λύσω με κανονισμους του '85; :-o

 

Υπάρχει κάπου σαν νομοθεσία που μπορώ να το βρω, και να μου το λέει ξεκάθαρα ότι αν είσαι άδεια του 1980 πας με τον κανονισμο '85 (επειδή μυρίζομαι αλλάγη σε 5 χρόνια του κανονισμού), ενώ αν είναι άδεια π.χ. του 1970 πας με τον '59;:???:

 

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μου φαίνεται παράλογο...

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι το υφιστάμενο πάει με του 59 και η προσθήκη με ΕΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο κ Ροδοπουλος...

Ελεγχο επαρκειας στο υφισταμενο με Αντισεισμικο του 59 και το το νεο με ΕΚΩΣ-ΕΑΚ...

 

 

ΥΓ τηρηθηκαν τα αρχικα σχεδια??? Παραξενο...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει από αυτά που λες αν η προσθήκη προβλεπόταν ή όχι. εάν προβλεπόταν, αυτό αναφέρεται στο τεύχος ή στην α4 ή ότι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατο γεγονός. Ενίσχυση σε κατασκευή του 1952, το λύνουμε με του 1985, η ενίσχυση με του 1985 αλλα χωρίς θεμελίωση στο μοντέλο και βάζουμε 0.36 και q=1. Για τα παραπάνω παίρνουμε 17000.

Link to comment
Share on other sites

terry

 

προφανώς και δεν το έχουμε κάνει εμείς. Αλλα κάποια άλλα μεγάλα παιδιά που το παίζουν μούρη,

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.