Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ή μη να μου απαντήσει τι ακριβώς είναι η Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου που μου εμφανίζεται στο taxisnet και εάν έχω υποχρέωση να τη στείλω (βιβλία Β κατηγορίας) ?

 

ΥΓ. Με το θέμα του κλειδάριθμου τι ακριβώς παίζει ? Εγώ με τους κωδικούς του taxisnet που έχω από παλιά μπαίνω στην υπηρεσία και χρησιμοποιώ όλες τις εφαρμογές χωρίς πρόβλημα. (απόδοση ΦΠΑ, δήλωση εισοδήματος , συγκεντρωτικές κτλ.). Πρέπει να τον προμηθευτώ απαραίτητα μέχρι τέλος του χρόνου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ή μη να μου απαντήσει τι ακριβώς είναι η Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου που μου εμφανίζεται στο taxisnet και εάν έχω υποχρέωση να τη στείλω (βιβλία Β κατηγορίας) ?

 

ΥΓ. Με το θέμα του κλειδάριθμου τι ακριβώς παίζει ? Εγώ με τους κωδικούς του taxisnet που έχω από παλιά μπαίνω στην υπηρεσία και χρησιμοποιώ όλες τις εφαρμογές χωρίς πρόβλημα. (απόδοση ΦΠΑ, δήλωση εισοδήματος , συγκεντρωτικές κτλ.). Πρέπει να τον προμηθευτώ απαραίτητα μέχρι τέλος του χρόνου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

1. Kλειδάριθμο θα προμηθευτείς (αφού στείλεις την τρέχουσα σήλωση ΦΠΑ ).

2. Την συγκεκριμένη εφαρμογή την χρησιμοποιούν όσοι πχ. αποδίδουν ΦΜΥ, φόρο ελευθερίων επαγγελμάτων 20% (και διάφορες άλλε; περιπτώσεις ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

1.Δλδ δεν μπορω να πάω ας πούμε εντός Σεπτεμβρίου να ζητήσω το κλειδάριθμο ο οποίος σε τι χρησιμεύει τελικά? Δλδ που θα χρησιμοποιηθεί ?

 

2.Όταν λέμε απόδοση φόρου 20% εννοούμε τη παρακράτηση που μου κάνει η εταιρεία - πελάτης μου όταν κόβω ΑΠΥ ή μήπως κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

1. O Κλειδάριθμος θα αντικαταστήσει κατά κάποιο τρόπο , τους υπάρχοντες κωδικούς εισόδου στο taxis. Προθεσμία απόκτησης κλειδάριθμου έως τέλος του τρέχοντος έτους. Επειδή υπάρχουν μικροπροβλήματα με την εφαρμογή, στέλνεις τώρα ΦΠΑ και ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ και αρχή οκτωβρίου προμηθεύεσε κλειδάριθμο, οπότε δεν θα αγχωθείς με ενδεχόμενα προβλήματα.

2. Ναι .

Link to comment
Share on other sites

1. O Κλειδάριθμος θα αντικαταστήσει κατά κάποιο τρόπο , τους υπάρχοντες κωδικούς εισόδου στο taxis. Προθεσμία απόκτησης κλειδάριθμου έως τέλος του τρέχοντος έτους. Επειδή υπάρχουν μικροπροβλήματα με την εφαρμογή, στέλνεις τώρα ΦΠΑ και ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ και αρχή οκτωβρίου προμηθεύεσε κλειδάριθμο, οπότε δεν θα αγχωθείς με ενδεχόμενα προβλήματα.

2. Ναι .

 

Συνεπώς τη προσωρινή δήλωση απόδοσης φόρου τη κάνει η εταιρεία και όχι εγώ ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς τη προσωρινή δήλωση απόδοσης φόρου τη κάνει η εταιρεία και όχι εγώ ή κάνω λάθος ?

 

 

Αυτός που έχει την υποχρέωση να παρακρατήσει το φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει την υποχρέωση να παρακρατήσει το φόρο.

 

Αυτό εννοώ εφόσον μου τα παρακρατεί η εταιρεία και αναγράφεται πάνω στην ΑΠΥ τοτε προφανώς θα κάνει εκείνη τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.