Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονική προεξοχή


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Μία ερώτηση: όταν η εστία του τζακιού προεξέχει 40εκ (ή μέχρι 40εκ) από τον εξωτερικό τοίχο της οικοδομής μου, η προεξοχή αυτή μετράει στη δόμηση;

σκέφτομαι ότι δε δημιουργείται βατός χώρος (εγκύκλιος 12/86, άρθρο 9 παρ. 5) άρα δε μετράει. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον αντίστοιχη περίπτωση; Στην πολεοδομία δε μου το δέχονται και μου λένε να το μετρήσω.

 

Μία άλλη ερώτηση παραπλήσια: έχω σαχνισί (βασικά όχι ακριβώς διότι η "ποδιά του" -ας πούμε- βρίσκεται στο +0,60 από το δάπεδο). Αν και αυτό προεξέχει μέχρι 40εκ μετράει στη δόμηση;

Αν κάποιος έχει υπόψιν του έγγραφο ή κάτι που μπορεί να βοηθήσει να πείσω την πολεοδομία θα του είμαι ευγνώμων... ή κάτι που να με πείσει ότι έχω άδικο και αυτό ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

διευκρίνιση: η εγκύκλιος αναφέρεται στο σημείο αυτό για προεξοχές εντός Δ, ενώ εμάς δε μας ενδιαφέρει αλλά είναι το μόνο σημείο όπου υπάρχει διευκρίνηση της αρχιτεκτονικής προεξοχής ως άβατου χώρου και όχι μόνο ως γείσα, πλάκες κλπ.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις μια εικόνα λεπτομέρεια σε κάτοψη την θέση από το τζάκι σου με την προεξοχή του?

Με λίγο πείραγμα το πώς θα σχεδιαστεί η λεπτομέρεια αυτή μπορεί να γίνει δεκτό ως αρχιτεκτονική προεξοχή.

 

Μερικές φορές δεν χρειάζεται κόπος αλλά τρόπος ..;)

Link to comment
Share on other sites

να είμαι ειλικρινής... πως ανεβάζεις εικόνα; αν και θα με ενδιέφερε κυρίως το πως το αποδεικνύουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικά, παρά το πως θα το μαγειρέψω...

αν με βοηθήσεις μπορώ να ανεβάσω μία λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μαγείρεμα, είναι σχεδιασμός.

 

Κάπου υπάρχουν οδηγίες πως βάζεις Φώτο, δεν είμαι ο πιο ειδικός να σε καθοδηγήσω για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

να είμαι ειλικρινής... πως ανεβάζεις εικόνα; αν και θα με ενδιέφερε κυρίως το πως το αποδεικνύουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικά, παρά το πως θα το μαγειρέψω...

αν με βοηθήσεις μπορώ να ανεβάσω μία λεπτομέρεια.

 

Είναι εύκολο προσπάθησε κάτι τέτοιο

 

http://blogthea.gr/%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-uploads-downloads/63987-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-imageshack-us-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-imageshack-uploader.html

Link to comment
Share on other sites

Γ.Ο.Κ Άρθρο 2

«37. Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα

φέροντα ή μη στοιχεία του κτιρίου, που σκοπό έχουν την αρχιτεκτονική

διαμόρφωση των όψεών του.»

 

Δηλαδή οι αρχιτεκτονικές προεξοχές σκοπό έχουν την διακόσμηση της όψης.

Αν την προεξοχή την έκανες για να χωρέσει το τζάκι τότε πρέπει να την μετρήσεις ενώ αν την έκανες μόνο για διακόσμηση δεν μετρά.

Με άλλα λόγια για να είναι αρχιτεκτονική η προεξοχή πρέπει να μπορείς να την διώξεις χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργικότητα του κτιρίου (και του τζακιού)

post-10503-131887277922_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλό και λογικό!

αν αυτό εννοούσες "didonis", ανακαλώ το μαγείρεμα!

μία διευκρίνηση όμως θέλω:η αρχιτεκτονική προεξοχή μπορεί να είναι ένα κουτί ή μόνο μία προέκταση της πλάκας; δηλαδή το τελικό εξωτερικό αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτώσεις η όψη είναι ίδια.

 

Υ.Γ. Για να ανεβάσεις αρχείο πατάς το κουμπάκι <Διαχείριση Επισυναπτομένων> από τις Πρόσθετες Επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.