Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αν έχω μόνο παραβίαση πλαγίων αποστάσεων;


Recommended Posts

Έτσι όπως τίθεται το πρόβλημα από τον zavi, λογικά και τμήμα του υπάρχοντος ισογείου των 100,00 τμ βρίσκεται εντός του Δ. Οπότε, υπάρχει πρόβλημα και στο ισόγειο.

 

σωστα.

 

ξεχασα να αναφερω οτι το ισογειο εχει νομιμοποιηθει με 1512.

 

Η προσθηκη οροφου ομως εγινε ΜΕΤΑ το 83.

 

Προφανως δεν νομιμοποιειται με αρθρο 22,εφοσον δεν τηρει το Δ , ή κανω λαθος?

 

Με το υπολοιπο δομησης τι λετε να γινεται?

 

με λιγα λογια, μιλαμε για αυθαιρετο που το υπολοιπο δομησης αρκει για να νομιμοποιηθει αλλα δεν μπορει να νομιμοποιηθει, ωστοσο αυτο το υπολοιπο δομησης τι γινεται? το χανει εντελως? ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παράδειγμα 3 του ΥΠΕΚΑ υπολογίζεται όλη η επιφάνεια του κτίσματος και θα λάβεις ως παράβαση Δ το >20%.

 

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχει οικ. άδεια για την κατοικία (προ του '83) και ότι έχει μόνο μια αυθαίρετη αποθήκη.

Τελικά ακόμα και στην κατοικία για την οποία υπάρχει άδεια, έχει γίνει παράβαση του Δ χωρίς να το γνωρίζει!

 

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, εαν δεν είχε κάνει την αυθαίρετη προσθήκη για να ασχοληθεί και το άφηνε έτσι χωρίς να το ψάξει, τι θα γινοταν μετά από χρόνια που θα το μεταβίβαζε και θα μάθαινε ότι υπάρχει παραβιαση στο Δ;

 

σίγουρα θα υπάρχουν πολλά ακίνητα με παραβάσεις χωρίς να το γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες και δεν θα το ψάξουν τώρα αλλα θα το διαπιστώσουν όταν πάνε να το μεταβιβάσουν στο μέλλον.

Αυτοί ατύχησαν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.