Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα της 4Μ για τα αυθαίρετα Ν.4014/11


dimitrispsi

Recommended Posts

Aν εννοεις οτι θα ενημερωνει με την διαφαινομενη αυξηση των αντικειμενικων, τζαμπα θα παει η ενημερωση...

 

Οπως αναφερεται στον νομο, το προστιμο θα υπολογιζεται με τις Τ.Ζ την ημερα δημοσιευσης του Νομου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω το πρόγραμμα για ταχτοποίηση αυθαιρέτων από την 3DR που είναι και πολύ φτηνό. Ο Βαδαλούκας από την 3DR μου είπε ότι υπάρχει υπολογιστική διαδικασία για τον οπτικό έλεγχο και την έχει ενσωματώσει στο πρόγραμμα. Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα πρέπει να υπάρχουν πίνακες στον ΟΑΣΠ που ανάλογα με το κτήριο προσθέτεις και αφαιρείς βαθμούς και βλέπεις αν τελικά έχεις επάρκεια. Τώρα ακριβώς δεν ξέρω πως δουλεύει θα το αγοράσω, θα το δω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

(Δείτε τη ενημέρωση στο ΥΠΕΚΑ σχετικά με τη διαδικαία υποβολής)

 

Κάποιο link αν είναι εύκολο, γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link αν είναι εύκολο, γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα? Ευχαριστώ!

 

Διαδικασία υποβολής

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zCztyCrZLjM%3d&tabid=502&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν λίγες ώρες, η 4M δεν θα βγάλει τελικά κάποιο πρόγραμμα για αυτή τη διαδικασία.

 

Θα υπάρξει όμως αναβάθμιση στο ADEIA (αν χρειαστεί) για τις αμοιβές Ν.4014

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gvarth το πρώτο excelaki είναι αρκετά καλό αλλά το δεύτερο έχει λάθος συντελεστές και θέλει συμπλήρωση για συντελεστές παλαιότητας κλπ

Συμφωνώ και εγώ το excel κάνει μια χαρά τη δουλειά μας Η προμήθεια άλλου ειδικού λογισμικού το θεωρώ υπερβολή, άσε που ενδέχεται ο υπολογισμός του προστίμου να γίνει ηλεκτρονικά με την αίτηση στο ΤΕΕ και να μην χρειάζεται να παιδευτούμε και με αυτό. (Δείτε τη ενημέρωση στο ΥΠΕΚΑ σχετικά με τη διαδικαία υποβολής)

 

Έχουν προστεθεί και άλλες εναλλακτικές λύσεις . Ρίξτε πάλι μια ματιά στα downloads.

 

αλλά το δεύτερο έχει λάθος συντελεστές και θέλει συμπλήρωση για συντελεστές παλαιότητας κλπ

 

Ο δημιουργός του το έχει κατά νου και σημειώνει :

Συγγνώμη συνάδελφοι που δεν διόρθωσα ακόμα τους συντελεστές και κάποια βασικά υπολογιστικά λάθη αλλά είμαι κι εγώ στο τρέξιμο και στην αναμονή των εξελίξεων. Με την πρώτη ευκαιρία -και αφού μου λυθούν και κάποιες βασικές απορίες-θα ανεβάσω μια πλήρη και πιο σωστή έκδοση.

 

Οπότε , όταν ο συνάδελφος έχει τη δυνατότητα, αναμένουμε τη νέα βελτιωμένη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Για λυσάρι, εκτύπωσε και διάβασε τα πάντα από εδώ: http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=762&language=el-GR

 

ΛΥΣΑΡΙ ΣΟΣ......οχι τις σημειωσεις που εγραψε στο ποδι ο καθηγητης σε Α4 και μας τα εδωσε για βιβλιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.