Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξάρτητη από κτίσμα αποθήκη?


Recommended Posts

Καλησπέρα. Δεν έχω καταλάβει κάτι και αν θέλει κάποιος ας μου λύσει την απορία.

Πες ότι έχω μία αποθήκη (όχι χρήση κατοικίας δηλαδή) παράνομη, σε ξεχωριστό όγκο από το υπόλοιπο κτίριο (ανεξάρτητη δηλαδή) το οποίο είναι καθ΄όλα νόμιμο και με οικοδομική άδεια, στον πίνακα των συντελεστών, θα θεωρήσω ότι δεν έχω οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι πως ναι

Στον πίνακα λέει ότι "Κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι άθροισμα των επιμέρους - ανα ιδιοκτησία -"

άρα μπορεί μια κατασκευή να έχει άδεια και μια άλλη να μην έχει στο ίδιο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι εφαπτόμενη με το κτίριο? Ή τελος πάντων εξαρτάται από αυτό (π.χ. στον πάνω όροφο, όροφος αυθαίρετος)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι πως ναι

Στον πίνακα λέει ότι "Κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι άθροισμα των επιμέρους - ανα ιδιοκτησία -"

άρα μπορεί μια κατασκευή να έχει άδεια και μια άλλη να μην έχει στο ίδιο οικόπεδο.

 

Τι να πω..θέλει συζήτηση.

Εύλογο το ερώτημα...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι πως ναι

Στον πίνακα λέει ότι "Κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι άθροισμα των επιμέρους - ανα ιδιοκτησία -"

άρα μπορεί μια κατασκευή να έχει άδεια και μια άλλη να μην έχει στο ίδιο οικόπεδο.

 

Νομίζω ότι αν υπάρχει άδεια σε ένα οικόπεδο στο τετραγωνίδιο "1" τσεκάρουμε το α/Ναι και ας έχουν γίνει από μικρές έως πολύ μεγάλες αυθαιρεσίες. Οι διαφορές τους, η βαρύτητα της κάθε περίπτωσης, θα φανεί στους επιμέρους υπολογισμούς τους.

 

Σε αυτό που λες πιο πάνω θα στεκόμουν κυρίως στο "ανα ιδιοκτησία"

δλδ πχ σε μία μεζονέτα=ιδιοκτησία μπορεί να έχουμε μερικά μπαλκόνια κλεισμένα, ένα υπόγειο που ξεχείλωσε λιγάκι, την στέγη που έγνε studio κλπ

Το "κάθε αυθαίρετη κατασκευή" εννοεί της κάθε ιδιοκτησίας δλδ θα υπολογόσουμε χωριστά τα μπαλκόνια, χωριστά το υπόγειο και χωριστά τη στέγη (ποικιλία αυθαιρεσιών σημαίνει και διαφορετικούς συντελεστές στα τετραγωνίδια) θα βγάλουμε τα επιμέρους πρόστιμα και μετά θα τα αθροίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει βγάλει άδεια για 30μ² αποθήκη και έχει κάνει άλλα 200μ² ισόγειες κατοικίες, μετά το 1983, με ΤΖ=1000€ χωρίς καθόλου υπερβάσεις των 5,6,8,9 (συντελεστές 1) και υπέρβαση >20% στην κάλυψη, θα πληρώσει πρόστιμο 16.800€ ενώ ο άλλος που το έχει κάνει τελείως αυθαίρετο θα πληρώσει 27.600€

Μεγάλη είναι η διαφορά, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει βγάλει άδεια για 30μ² αποθήκη και έχει κάνει άλλα 200μ² ισόγειες κατοικίες, μετά το 1983, με ΤΖ=1000€ χωρίς καθόλου υπερβάσεις των 5,6,8,9 (συντελεστές 1) και υπέρβαση >20% στην κάλυψη, θα πληρώσει πρόστιμο 16.800€ ενώ ο άλλος που το έχει κάνει τελείως αυθαίρετο θα πληρώσει 27.600€

Μεγάλη είναι η διαφορά, δεν είναι;

 

Αν η άδεια του είναι μόνο για 30τμ (επιτρεπόμενη δόμηση) και εκτισε επιπλέον 200τμ τότε στο "5" δεν μπορεί να βάλει κανείς παρά το (δ) δηλ 1.9

 

200τμ(Υ.Δ) * 1000 (Τ.Ζ.) * 15% * 0.5 (3β) * 1.9(5δ) * 1.4(7β) = 39900ευρώ

 

Αν τα 200τμ κατοικίες ήταν χωρίς Ο.Α τότε θα ήταν

200τμ(Υ.Δ) * 1000 (Τ.Ζ.) * 15% * 2 (1β) * 0,5 (3β)= 30000ευρώ

 

Βγάζω διαφορά αλλά από την ανάποδη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.