Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπαγωγή στον 3843/2010 ή στον 4014/2011?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

έχω μια περίπτωση στην οποία το υπόγειο μονοκατοικίας με άδεια του 83, έχει μετατραπεί σε τμήμα της κατοικίας, η οποία έγινε έτσι μεζονέττα. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει τη διαδικασία για την τακτοποίηση του υπογείου με τον ν. 3843, αλλά δεν έχει πληρώσει ακόμα την ά δόση. Το ερώτημά μου είναι, μπορεί να υπαχθεί στο νέο νόμο για τα αυθαίρετα για το εν λόγω υπόγειο, αγνοώντας όσα έχουμε ήδη κάνει? Γιατί βάσει των υπολογισμών μου, λόγω παλαιότητας, το πρόστιμο που προκύπτει είναι αρκετά μικρότερο με το νέο νόμο! Και αν ισχύει κάτι τέτοιο, αναρωτιέμαι, δεν θα ξεσηκωθεί θύελλα αντιδράσεων από όσους έχουν ήδη πληρώσει?

 

κι αντε πες οτι δεν εχεις ουτε ξεμπαζωματε ουτε αλλαγες στην οψη, μπορεις να διαλεξεις με ποιο νομο θα το κανεις; ακουγεται λιγο ανοητο.. και αν πουμε οτι μπορω να διαλεξω οτι θελω, περα απο το υψος του προστιμου, υπαρχει καποια αλλη διαφορα στους νομους; πχ διαρκεια νομιμοτητος κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβως! Και φυσικα υπαρχει και η διαφορα στη διαρκεια νομιμοτητας - ο 3842 ειναι για 40 χρονια, ενω ο νεος νομος προβλεπει 30 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Yπόγειο 100 τ.μ .απο βοηθητική χρηση εχει μετατραπει σε καταστημα.Εχει κατασκευαστεί το 1973/αυθαιρέτως,Εχει πάρει εξαίρεση απο την κατεδάφιση 720/77 σαν υπόγειο βοηθητικής χρησης και το 1977 εχει εκδοθεί αδεια προσθηκης με εξαντληση συντελεστη.Με τον 4014 το προστιμο αλλαγής χρήσης ειναι εντυπωσιακα μικροτερο.Υπαρχει κάποιος λόγος να προτιμηθει 0 3843;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια απορεια εχω με τα υπογεια και τα παταρια,σε πελατες που εχουν μεν πληρωσει τα παραβολα του 3843/10 αλλα εκκρεμει η πληρωμη προστιμου

με το ενα να εχει αδεια πριν το 83 πληρωνει εντυπωσιακα μικροτερο προστιμο

55 τ.μ υπογειο χαρακτηρισμενο ως αποθηκη,αλλαξε χρηση σε αλλη κατοικια

Τ.Ζ 1100 οποτε

55 επι 1100 επι 8.5% =5143 Ε

 

Με τον νομο αυθαιρετων

Εχουμε 55 μετρα Χ 1100 Χ 0.15 Χ 1 (υπαρχει αδεια) Χ 1 (εντος σχεδιου) Χ 0.6 (άλλη κατοικια με Τ.Ζ. > 1000) Χ 1.4 (αλλαγη χρησης) Χ 0.15 (ΠΡΙΝ ΤΟ 83) Χ 0.5 (ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ)= 570 Ε

 

Εχω την απορεια πως θα υπολογισω το ποσοστο της υπερβασης δομησης?απο τα συνολικα της οικοδομης?

Link to comment
Share on other sites

Τα 40 χρόνια διάρκειας;?

 

τι 30, τι 40, τι 50...! Το προστιμο βγαινει σημαντικα μικροτερο λογω παλαιοτητας, και αφου δεν ξερουμε τιποτα για το τι θα συμβει περαν των 30 ή 40 ετων, γιατι να μην γλυτωσει ο ιδιοκτητης τα χρηματα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ....η βασικη διαφορα ειναι αν εχεις υπολοιπο δομησης......αν εχεις πας με 3843 που σου αφηνει το υπολοιπο για μελλοντικη χρηση.....αν πας με 4014 πας για νομιμοποιηση με εξαντληση του σ.δ

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ....η βασικη διαφορα ειναι αν εχεις υπολοιπο δομησης......αν εχεις πας με 3843 που σου αφηνει το υπολοιπο για μελλοντικη χρηση...

 

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος, οι πολεοδομίες είπαν ότι αν έχει υπόλοιπο ΣΔ πρέπει να τακτοποιήσει με τον ΣΔ!

Link to comment
Share on other sites

εχω τακτοποιησει με 3843 μονοκατοικια και τωρα βγαζω αδεια προσθηκης

 

υπηρχε και συγκεκριμενη εγκυκλιος πουτολεγε αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.