Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπαγωγή στον 3843/2010 ή στον 4014/2011?


Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά, αλλά με την κλασική περίπτωση των σοφιτών τι λέτε να γίνεται?

 

Δηλαδή σοφίτα που έχει υπερυψωθεί και έχει ξεφύγει από τον εγκεκριμένο όγκο (προκειμένου να είναι κατοικήσιμη),

μπορεί το τμήμα που βρίσκεται εντός όγκου να δηλωθεί με τον 3843

και ό,τι ξεφεύγει σε ύψος να πάει με τον 4014?

 

Οχι. Ο 3843 ήθελε όλη η στέγη να μην έχει περάσει το αναγραψόμενο στην άδεια ύψος. Αν έχει περάσει πας με τον 4014 για όλη τη στέγη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι,

αλλά πολλοί έχουν "τακτοποιήσει" τέτοιες σοφίτες με τον 3843

παρόλο που αυτές είχαν σηκωθεί σε ύψος και είχαν ξεφύγει από τον εγκεκριμένο όγκο.

 

Δηλαδή και έχουν πληρώσει με τον 3843

και νόμιμοι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδή και έχουν πληρώσει με τον 3843

και νόμιμοι δεν είναι.

 

 

.... και το ξέρανε πολύ καλά ότι δεν ήταν νόμιμοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1975 ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗ ΑΠΟΘΗΚΩΝ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

 

ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ 3842/10 ΤΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20,000€

ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5,000€ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ

ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΤΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ?

ΜΠΟΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ?

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Ο 3843 νομιμοποιεί την αλλαγή χρήσης απ'οτι εχω καταλάβει.Απο την στιγμή που ενα υπόγειο περιλαμβάνεται στην άδεια χωρις να μετράει στην δόμηση μετά την αλλαγή χρήσης αρχίζει να μετράει και ετσι γίνεται αυτοματα

αυθαίρετο οχι ως χρήση αλλά ως δόμηση.Ποιός λοιπόν νόμος τώρα ειναι πιο κοντά στην ολοκληρωτηκή"νομιμοποίηση"? Αφου ο 4014 νομιμοποιεί και τα δύο μηπως είναι ο πιο ενδεδειγμένος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

'Ή είμαι χαζός ή ειμαι τελειως άπειρος ή τα εχουν κανει ολα μύλο...

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε!!!!

Εκει που λεω οτι εβγαλα ακρη κατι αλλο διαβαζω και παλι τα μπερδευω...:(

Αδεια του 77 για ισογειο καταστημα στο οποιο δίναν εξτρα παταρι και 12μ δωμα.

Έκλισε ολο το παταρι και απο 15μ εγινε 30 (αυτο το ταχτοποιησε με τον 3843)

Τωρα μου ζηταει να ταχτοποιησουμε και το δωμα το οποιο απο 12τμ+5τμ=17 που ειναι στην αδεια και αναφερετε σαν αποθηκη εχει γινει 45τμ σπιτι.

Στην περιοχη ανεβηκε ο ΣΔ και ενω τοτε το εξαντλουσε με την αδεια τωρα δικαιουτε παραπανω.....

Παω με τον 3834 και κανω αλαγη χρησης των 17 μετρων απο αποθηκη σε κυρια χρηση; Και τα υπολοιπα με τον 4014;

Παω με τον 4014 για ολο και μετα βγαζω στα επομενα 3 χρονια αδεια για να εξαντλησω το ΣΔ;

Παω με τον 3834 και κανω αλαγη χρησης των 17 μετρων απο αποθηκη σε κυρια χρηση; Και τα υπολοιπα Παω με τον 4014 για ολο και μετα βγαζω στα επομενα 3 χρονια αδεια για να εξαντλησω το ΣΔ;

Τα μετρα που ταχτοποιηθηκαν στο παταρι επηρεαζουν το ΣΔ;

 

Η μηπως να τουσ πω να το γκρεμισουμε και απο την αρχη παλι;!;!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα το οποίο με απασχολεί και πιστεύω ότι είστε σε θέση να με βοηθήσετε! Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια από το 2009. Αυτή προβλέπει διώροφη οικοδομή με ισόγειο γκαράζ και υπόγειο! Αυτή τη στιγμή έχει κατασκευαστεί μόνο το υπόγειο, το οποίο δεν είναι μπαζωμένο και η πολεοδομία σε αυτοψία το χαρακτήρισε ισόγειο. Έχει γίνει ένσταση η οποία δεν έχει εκδικαστεί! Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπορώ να το νομιμοποιήσω με τον καινούργιο νόμο σαν υπόγειο ξεμπαζωμένο (ίσως κάνω και αλλαγή χρήσης αλλά να μην θεωρείται ισόγειο) χωρίς να με επηρεάζει στην συνέχεια στους πάνω ορόφους? Δηλαδή στο ισόγειο γκαράζ και στον α΄ όροφο? Η με την αναθεώρηση που θα κάνω (γιατί θέλω να μικρύνω την οικοδομή μου) θα έχω πρόβλημα στους πάνω ορόφους και θα μου πουν από την πολεοδομία ότι αφού νομιμοποίησες το κάτω μετράει στα τετραγωνικά και θα τα χάσω από τον α΄ όροφο?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε το πρόβλημά μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται ότι έχει κατασκευασθεί μόνο το υπόγειο? Το έχετε αποπερατώσει σαν κατοικία ή είναι τα μπετά αλλά αμπάζωτο? Έχει σημασία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρας της τελικής ημερομηνίας για την υποβολή δηλώσεων για την τακτοποίηση με το Ν. 4014 θα μπορεί να γίνει τακτοποίηση με τον 3483 ή τέρμα οι τακτοποιήσεις;

 

Ν.4014

Αρθρο 28. 1. Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις οι οποίες δεν θα υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, είναι κατεδαφιστέες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.