Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για 3D σχεδίαση


Oblis

Recommended Posts

κατσε βρε συναδελφε,μαλλον μιλας για frame υψηλης αναλυσης και διαστασεων.

 

και για frame μικρων διαστασεων ωστε απλα να τα δειξεις στον πελατη χρεωνεις την ιδια τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρεώνω τίποτα από αυτά...

 

Αυτές είναι οι τιμές που έχω βρει και χρησιμοποιήσει από άλλους, που κάνουν κυρίως φωτορεαλισμούς, για δημιουργία φυλλαδίων και διαφημιστικών πινακίδων.

 

Για να κουβεντιάσω στο γραφείο, με το Τέκτων είναι όλα μια χαρά. Το συζητάμε επί της οθόνης με opengl και τους δίνω εκτυπωμένα μερικά [συνήθως ασπρόμαυρα draft] για να τα συζητήσουν στο σπίτι, με την γυναίκα τους,κλπ. Άν θέλουν, τους φτιάχνω και φωτορεαλιστικά με το Τεκτων [χωρίς υλικά γιατί είναι χρονοβόρο] σε 1024x758 και watermark με τα στοιχεία μου.

Δωρεάν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η τρισδιάστατη απεικόνιση του σχεδιαζόμενου κτιρίου, είναι -ασφαλώς- χρήσιμη. Δεν αποτελεί -όμως- κριτήριο της ποιότητας της μελέτης. Προφανώς, λοιπόν, δεν είναι "σχεδόν η μελέτη από την αρχή". Καλόν είναι να τοποθετούμε τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Chilon, συμφωνώ, ως εξής:

 

Για να συνεννοηθείς με τον μέσο πελάτη, σίγουρα θα χρειαστείς και μερικά τρισδιάστατα, να του δώσεις την ιδέα στο πιάτο και φυσικά να του πουλήσεις λίγο "μούρη", να καταλάβει ότι ο μηχανικός τα δουλεύει τα λεφτά του, τον προσέχει. Αυτό στο προσφέρει σχεδόν κάθε πρόγραμμα σχεδιασμού.

 

Τώρα, για να κάνεις 3d και φωτορεαλισμό ενός επιπέδου πέραν του απλού βοηθητικού/επεξηγηματικού σχεδίου, δεν είναι "η μελέτη από την αρχή", αλλά σίγουρα είναι "τα αρχιτεκτονικά από την αρχή", οπότε σίγουρα είναι κάτι το οποίο πρέπει να αμειφθεί κάπως.

 

Σε πολλά γραφεία [και δεν εννοώ μεγάλα, των 50 ατόμων, ακόμα και σε ένα των 5-6] μερικές φορές υπάρχει και κάποιος γραφίστας/διακοσμητής/κλπ που πέραν της πιθανής εργασίας του ως απλός σχεδιαστής, ασχολείται και με το 3d το οποίο συνήθως έχει μάθει εμπειρικά, μετά το ερέθισμα της σχολής του, κλπ. Το καλό και ποιοτικό 3d είναι κυρίως μεράκι,όρεξη και έμπνευση πιστεύω...

 

Κατά βάσην δηλαδή όλοι λέμε τα ίδια πράγματα, όπως το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ο όγκος εργασίας για ένα τρισδιάστατο είναι αρκετά μεγάλος. Η σωστή παρουσίαση της ιδέας του μελετητή είναι σημαντική.

Απλώς, ήθελα να σημειώσω ότι αυτά δεν έχουν σχέση με την ποιότητα της μελέτης και ότι (παρ' όλη την σημασία τους) δεν χρειάζεται

να τα υπερτονίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η τρισδιάστατη απεικόνιση του σχεδιαζόμενου κτιρίου, είναι -ασφαλώς- χρήσιμη. Δεν αποτελεί -όμως- κριτήριο της ποιότητας της μελέτης. Προφανώς, λοιπόν, δεν είναι "σχεδόν η μελέτη από την αρχή". Καλόν είναι να τοποθετούμε τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις.

 

Εχεις δίκιο, όταν λέω η μελέτη από την αρχή, εννοώ η σχεδίαση της μελέτης από την αρχή...και κάτι παραπάνω από αυτό... Η αναπαραγωγή όλων των στοιχείων της μελέτης... Εφόσον υπάρχει εγκεκριμένο ενα μοτίβο κάγκελου ή ένας τύπος παραθύρου (για ειδικές περιπτώσεις) πολλές φορές σπαταλάμε χρόνο για τη δημιουργία αυτών των στοιχείων ενώ τελικά δεν φτάνει ο χρόνος για άλλα πιο σημαντικά πειράματα (νέα υλικά, νέοι συνδιασμοί χρωμάτων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ εκεί γύρω στα 300 - 400 ευρώ το υπολόγισα, ανάλογά φυσικά με το μέγεθος του μοντέλου. Νομίζω ότι άτυπα εκεί καταλήγει η τιμή κατά μέσο ορό.

 

Αν δεν είσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος τότε πρέπει να τα ψάχνεις όλα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.