Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....άρα για να τα συνοψίσω στο μυαλό μου, στα εξ αδιαιρέτου δείχνω πάντα όλο το γήπεδο. Όταν έχω κάθετη δεν χρείαζομαι συναίνεση κ όταν έχω οριζόντια θέλω συναίνεση για τις αυθαιρεσίες που είναι σε κοινόχρηστο χώρο.σωστά?

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να κανω μια ερώτηση και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλα διαβάζω ωρες τωρα και σιγουρα μου εχουν ξεφύγει θέματα. Ωραια όλα αυτα που βλέπω και θα μπορούσαν να με βοηθήσουν πολυ....αλλα....οντας νεος μηχανικός (πολυ νεος θα ελεγα)....μου εχει τύχει μια περίπτωση και δεν ξέρω το εξής....

Έχουν αγορασει κατι τύποι ενα κομάτι γής σε εκτός σχεδίου νομίζω 6στρ...

Το σπάσανε στα 9 κομάτια...

Έχτισε ο καθένας το εξοχικό του (καμια 50-60 μετρα το καθένα)

Και τώρα συμφωνούν ολοι να το τακτοποιήσουν (ευτυχώς)

 

Απο που θα καταλάβω αν υπάρχει σύσταση ή αν ειναι εξ' αδιαρέτου; Να δω τα συμβόλαια που έχουν (ή ειναι απλα ιδιωτικά συμφωνητικά αυτά που δεν εχουν ισχυέι παρα μόνο στα μεταξύ τους;)

Υπάρχει καπου αρχείο που πρέπει να τσεκάρω;

 

Σας ευχαριστώ και ξανα συγνωμη αν έχει απαντηθει

Link to comment
Share on other sites

sirter, όλα σωστά

 

pa_nik, για να είσαι σωστός καλό θα είναι να ζητάς συμβόλαια γιατί καμιά φορά οι ιδιοκτήτες και ειδικά σε τέτοιες περίεργες περιπτώσεις, δεν έχουν πλήρη γνώση του ιδιοκτησιακού τους θέματος και μπορεί να λένε ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

sirter, όλα σωστά

 

pa_nik, για να είσαι σωστός καλό θα είναι να ζητάς συμβόλαια γιατί καμιά φορά οι ιδιοκτήτες και ειδικά σε τέτοιες περίεργες περιπτώσεις, δεν έχουν πλήρη γνώση του ιδιοκτησιακού τους θέματος και μπορεί να λένε ανακρίβειες.

 

Σε ευχαριστω πολυ....αλλα μηπως γνωριζει καποιος να μου πει εαν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν συμβόλαια αλλα να μην εχει γινει σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου επιτρέπεται μόνο η οριζόντια ιδιοκτησία και όχι η κάθετη και θα πρέπει τα κτίρια να ακουμπάνε (με κάποιο τρόπο) Οποτε μέλλον είναι εύκολο να καταλάβεις τι παίζεται πέραν του συμβολαίου που θα ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

pa_nik αν έχει γίνει σύσταση θα το λέει στον τίτλο του συμβολαίου! Πχ. "Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μπλα μπλα".

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου επιτρέπεται μόνο η οριζόντια ιδιοκτησία και όχι η κάθετη και θα πρέπει τα κτίρια να ακουμπάνε (με κάποιο τρόπο) Οποτε μέλλον είναι εύκολο να καταλάβεις τι παίζεται πέραν του συμβολαίου που θα ζητήσεις.

 

Επομένως οπως το θέτεις, αυτο το κλασικό που κάνουν στις παραθεριστικές περιοχές που περιφράσουν το κομάτι τους και μεσα χτίζουν χωρίς να έχουν επαφή μεταξύ τους κατα πάσα πιθανότητα δεν εχει γίνει σύσταση.....

 

 

pa_nik αν έχει γίνει σύσταση θα το λέει στον τίτλο του συμβολαίου! Πχ. "Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μπλα μπλα".

 

 

Ωραία οπότε ελέγχω το συμβόλαιο και λογικά θα αναφάρεται εκεί....

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by pa_nik_
Link to comment
Share on other sites

οπότε για να συνοψίσω και να καταλάβω.....

Αν σε εκτός σχεδίου χωράφι 6στμ εκτος σχεδιού που έχει χωριστεί σε 10 άτομα χωρις σύσταση και εχέι χτίσει ο καθένας ενα σπιτάκι....έρθουν οι δύο και μου πουν θέλουμε να τα τακτοποιήσουμε.

 

α) ενημερώνουμε οτι μπορουν αλλα για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να τακτοποιήσουν όλοι.

β) ενημέρωνουμε οτι σε περίτπωση που δεν μπεί σε σχέδιο πόλης θα πρέπει να καλύψουν την αρτιότητα αγοράζοντας το υπόλοιπο κτλ κτλ....

 

και έπειρα προχωράμε στα υπόλοιπα....

 

α) μπορούμε να δηλώσουμε χωριστά για κάθε εναν το αυθαίρετο του (ή αν θέλουμε όλους μαζί σαν μια ιδιοκτησία)

β) κατα την υποβολή βάζουμε για τον καθένα 100% ιδιοκτησία και στην έκθεση εξηγούμε πόσο έχει απο το σύνολο

γ) χρειάζετε σίγουρα i) αποτύπωση, ii) διάγραμα κάλυψης, iii) τοπογραφικό.....το ii) και iii) για το σύνολο του οικοπέδου δηλαδή για τα 10 στρμ.

 

σωστά έχω καταλάβει; αν ναι ας το κρατήσουμε αυτο σαν "οδηγο" (τρομαρα μου)

αν όχι παρακαλώ διορθώστε με......

Link to comment
Share on other sites

β) ενημέρωνουμε οτι σε περίτπωση που δεν μπεί σε σχέδιο πόλης θα πρέπει να καλύψουν την αρτιότητα αγοράζοντας το υπόλοιπο κτλ κτλ....

Γιατί;

Αφου το οικόπεδο ειναι αρτιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.