Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου με υπόγειο και εξωτερική σκάλα


Recommended Posts

Πρόκειται για 'α κατοικία εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια σε μη άρτιο+μη οικοδομ. γήπεδο με υπόγειο 100 τ.μ. και α' όροφο άλλα 100 τ.μ. και εξωτερική σκάλα. Επιπλέον το ακίνητο έχει και εξώστες πλάτους 2 μέτρων περιμετρικά του α' ορόφου.

Η λογική λέει :

Ένα έντυπο υπολογισμού για τον χώρο κύριας χρήσης

Ένα έντυπο υπολογισμού για το υπόγειο (βοηθητικής χρήσης)

....και με τους εξώστες? Μπαίνουν με τον αναλυτικό ή καθόλου?

....με την εξωτερική σκάλα? Μπαίνει με τον αναλυτικό ή καθόλου?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά προσωπική εκτίμηση...

Σε ανάλογες περιπτώσεις υπολογίζω α)κύρια κατοικία 100τ.μ. + σκάλα αφού είναι κύρια

β) υπόγειο βοηθητικό χώρο 100τ.μ. γ) μπαλκόνια με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να προβληματιστείς. Δηλαδή Μαντώ, εάν αυτό το σπίτι έχει και μία καμινάδα ή οτιδήποτε άλλο έξτρα ... θα μπει με αναλυτικό? Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Θα μπορούσε να υπάρχει εξώστης χωρίς σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Στα κτίρια που δεν έχουν Ο.Α. δεν βάζουμε έξτρα τους εξώστες γιατί προφανώς δεν είναι υπέρβαση από κάτι νόμιμο, όλα είναι αυθαίρετα.Στα σχέδια που θα κατατεθούν θα πρέπει να φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon είσαι σίγουρος γιαυτο? Το έχεις ρωτήσει στο ΤΕΕ θέλω να πω? Πρόκειται να αναλάβω μία υπόθεση και δεν θέλω να εκτεθώ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τελικά με τις εξωτερικές σκάλες εκτός σχεδίου ξέρουμε πως υπολογίζονται; αναλυτικός, βοηθητικοί ή κύριοι χώροι;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναείδα τα πχ του ΤΕΕ και στα εκτός σχεδίου χωρίς άδεια (το παράδειγμα 4 & 5) υπολογίζει μόνο τα τετραγωνικά ως αυθαίρετα. Στο 5 υπολογίζει και το BBQ με αναλυτικό. Μπερδεύτηκα και εγώ τώρα! Τελικά τους εξώστες ή τις παλκοστρώσεις θα τα λάβουμε υπ'όψη μας στα εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, ατόπιν τηλεφωνικής επικονωνίας μου είπαν ότι οταν δεν έχει οικοδομική άδεια εξωτερικές κλκίμακες και εξώστες υπολογίζονται ως βοηθητικοί χώροι και με την προϋπόθεση ότι είναι ασκεπείς. Βέβαια για πυλωτή που είναι προφανως χώρος σκεπασμένος πάλι ως βοηθητικό μου είπε, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω πώς ορίζονται οι κύριοι και βοηθητικοί χώροι. Επίσης η συγκέκριμένη υπάλληλος δεν 'ηξερε αρχικά οτι στα κτίρια χωρίς άδεια μπορεί να συμπληρωθεί το τετραγωνίδιο των βοηθητικών χώρων. Αφού της το επιβεβαίωσα τότε μου συνέστησε να τα υπολογίσω ως βοηθητικούς...ο νοών νοείτω.....

Link to comment
Share on other sites

Στα κτίρια που δεν έχουν Ο.Α. δεν βάζουμε έξτρα τους εξώστες γιατί προφανώς δεν είναι υπέρβαση από κάτι νόμιμο, όλα είναι αυθαίρετα.Στα σχέδια που θα κατατεθούν θα πρέπει να φαίνονται.

 

Σωστά αλλά τί γράφεις στις επιφάνειες;

Το κτίριο όλο ως ΚΧ και ΒΧ τους εξώστες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω σκεφτεί αλλά ακούγεται καλό.Μάλλον θα περιμένουμε τους φωστήρες για να μας βγάλουν από το σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.