Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοσιακοί οικισμοί και Ν.4014


Recommended Posts

Συνάδερφοι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το παρακάτω θέμα . Ξενοδοχείο εντός παραδοσιακού οικισμού έχει κατασκευάσει

1.Υπόγειο κάτω από τον ακάλυπτο του κτηρίου : Αυτή η αυθαιρεσία δηλώνεται ως Υ.Δ χώρου βοηθητικής χρήσης + Υπέρβαση κάλυψης .

Πρέπει να δηλωθεί και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων?

2.Κατασκευή φρεατίου ανελκυστήρα στον ακάλυπτο χώρο από το υπόγειο μέχρι το πατάρι: Υ.Δ χώρου βοηθητικής χρήσης + Υπέρβαση κάλυψης .

Πρέπει να δηλωθεί και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων? Επίσης το φρεάτιο ανελκυστήρα πιστεύω θεωρείται χώρος Β.Χ

3.Κατασκευή τζαμωτής κατασκευής στο προκήπιο του ξενοδοχείου το οποίο σε πλάτος καταλαμβάνει το σύνολο της πρασιάς (4μ): Υ.Δ χώρου κύριας χρήσης + Υπέρβαση κάλυψης+ Υπέρβαση υποχρεωτικής πρασιάς >20% . Πρέπει να δηλωθεί τπτ άλλο από συντελεστές

 

4. Όλες τις παραπάνω αυθαιρεσίες

Ε(total κάλυψης αυθαιρεσιών)/E (επιτρεπόμενο)<50%

Ε(total δόμησης αυθαιρεσιών)/E (επιτρεπόμενο)<50%

άρα δεν περνώ επιτροπή αφού ισχύουν τα παραπάνω και επιπλέον ο παραδοσιακός οικισμός είναι >5000 κατοίκους. Έχω κάποιο λάθος στην παραπάνω συλλογιστική. Παρακαλώ τη βοήθειά σας?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΑΝΝΑ ευχαριστώ για την απάντησή σου. Να θέσω και κάτι ακόμη για το οποίο έχω αμφιβολία . Το οικόπεδο είναι μεσαίο ισχύει το Π.Δ του 1978 περί παραδοσιακών και το εφαρμοζόμενο σύστημα είναι των πτερυγών. Το κτήριο το οποίο έχει δομηθεί είναι μορφής Π με ενδιάμεσο ακάλυπτο χώρο . Στην υπόγεια στάθμη του ακαλύπτου λοιπόν κατασκευάστηκε υπόγειο καθ' υπέρβαση το οποίο επικοινωνεί με το νομίμως υφιστάμενο που βρίσκεται κάτω από την ανωδομή του κτηρίου . Αυτό το δηλώνω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης . Η απορία μου είναι λοιπόν αν πρέπει να βάλω και υπέρβαση Δ ? Θεωρώ πως όχι αλλά παρακαλώ τις παρατηρήσεις και τις δικές σας επ' αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να τονίσω πως ίσχυε το συνεχές οικοδομικό σύστημα κατά το χρόνο κατασκευής του κτηρίου καθώς υπήρχε ειδικό Π.Δ όρων δόμησης για την περιοχή . Μεταγενέστερα καταργήθηκε το ειδικό Π.Δ και έκτοτε εφαρμόζεται το γενικό περί πραδοσιακών του 1978. Το οικόπεδο είναι διαμπερές.

Επιπλέον μια ακόμη ερώτηση εγώ εξετάζω την δόμηση και κάλυψη για την μή υπέρβαση του 50% ως προς τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής ώστε να αποφύγω την επιτροπή . Πρέπει να εξετάσω και κάτι άλλο ? Παρακαλώ κάποιος τη συμβουλή του για το πως αντιμετωπίζω την συγκεκριμένη περίπτωση . Αναμένω τοποθετήσεις σας

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

IOANNA σ' ευχαριστώ. Ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης ποια η αποψή σου? Εξετάζω δόμηση και κάλυψη για το 50% ή και κάποιο άλλο μέγεθος?

Πρέπει να εξετάσεις το αν υπάρχει υπέρβαση σε όλους τους όρους δόμησης. όχι μόνο κάλυψη - δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Giannis δλδ στην περίπτωση κατά την οποία έχω πλήρη κατάληψη της πρασιάς από κατασκευή πρέπει να περάσει επιτροπή μιας και η παράβαση της Ο.Γ εντός προκηπίου είναι 100% ? Εγώ προσωπικά εξέτασα δόμηση, κάλυψη και ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ¨βδ) Η τήρηση της ανωτέρω διαδικασίας δεν είναι απαραίτητη για αυθαίρετα κτίσματα που βρίσκονται σε παραδοσιακούς οικισμούς και πόλεις άνω των 5.000 κατοίκων και δεν υπερβαίνουν ποσοστό 50% των επιτρεπόμενων όρων δόμησης¨

Θα πρέπει να εξεταστούν όλοι οι όροι δόμησης.

 

 

Μάλλον, δεν την γλιτώνεις, ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν η παραβίαση της Ο.Γ και κατασκευή αυθαιρέτου εντός του προκηπίου εντάσσεται σε αυτόν τον έλεγχο του 50% . Αυτό ειναι το μόνο πρόβλημα μου δόμηση, κάλυψη ύψος δεν παραβιάζονται. Δεν ξέρω είναι τόσες οι ασαφειες αυτού του νόμου που έχω χάσει τη σιγουριά μου για το οτιδήποτε κάνω

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.