Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόχειρη κατασκευή σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι συνάδελφοι.

 

Η περίπτωση που θα ηθελα να κουβεντιάσουμε ειναι η εξής:

 

Σε αγροτεμάχιο με ''εμβαδόν δήλωσης τίτλου'' τα 209 τμ και ''εμβαδόν γεωτεμαχίου από κτηματογράφηση'' 204 τμ σε εκτός σχεδίου αγορασμένο το 2001 έχει κατασκευαστεί πρόχειρη κατασκευή από ''καραβόξυλο'' εμβαδού 24 τμ

 

Ο πελάτης ρωτάει εαν μπορεί να το τακτοποιήσει.

 

Η απάντηση μου:

Ειναι πως μπορεί .Σε περίπτωση δε,που έχει ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός και δεν υπαχθεί σε περιοχή προς πολεοδόμηση τότε μπορεί να κάνει αυτά που γράφει ο νόμος Ν.4014/11 (Άρθρο 24,παράγραφος 1γ).

 

Και εύλογα δημιουργείται πλήθος αποριών....

 

Το γήπεδο του πελάτη ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο? ή άρτιο και μη οικοδομήσιμο?Εγώ θεωρώ πως μιας και δεν πληρεί τις προυποθέσεις ελάχιστου εμβαδού στα εκτος σχεδίου γήπεδα ( που ειναι τα 4.000τμ) τότε ειναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Η παραπάνω περίπτωση που περιέγραψα τακτοποιείται ?

Και εαν, ναι , την Τιμή Ζώνης για τον υπολογισμό του προστίμου,θα την αναζητήσουμε στο τμήμα Κεφαλαίου της ΔΟΥ στην οποία υπάγεται η αυθαρεσία?

Μπορώ να απευθυνώ στην πολεοδομία προκειμένου να μάθω ,εαν το γήπεδο πληρεί τις προυποθέσεις αρτιότητας?

 

Θα ήθελα να κουβεντιάσουμε την περίπτωση που μου έει ανατεθεί,γιατί θεωρώ πως ειναι αρκετά περίπλοκη και έχω πελαγώσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που αφιερώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο των 204 μ2 είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.Μπορεί όμως να ενταχθεί στο νόμο εφόσον δεν βρίσκεται σε περιοχή που απαγορεύεται ρητά από το νόμο (δάση, ρεματα,αιγιαλο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρχιτέκτων Μηχανικός Α.Π.Θ.

Θεσσαλονίκη

 

Το πρόστιμο υπολογίζεται για μια τέτοια πρόχειρη κατασκευή υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμο?

 

 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την ειδικότητα στο προφίλ σου.Ευχαριστώ. Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα 4 για εντός σχεδίου της εγκυκλίου 13 υπολογίζει το πρόστιμο για πρόχειρη κατασκευή με υπέρβαση δόμησης και λοιπούς συντελεστές αφού λέει πρώτα να ελεγχθεί ως προς την πρόχειρη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου όπου υπάρχει με άδεια ένα χοιροστάσιο και έχουν γίνει αυθαίρετες αποθήκες για την αποθήκευση των τροφίμων με τσιμεντόλιθα. Επομένως, υπάγονται στις πρόχειρες κατασκευές. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα τετραγωνικά? Η μία αποθήκη είναι 134 τ.μ. και κάποιος από το ΤΕΕ μου είπε ότι υπάρχει περιορισμός στα τετραγωνικά των πρόχειρων κατασκευών αλλά δεν θυμάται πόσα τετραγωνικά είναι το μέγιστο. Παιδιά βοήθεια. Έχει καταγγελία και πρέπει άμεσα να καταθέσω την αίτηση για να πάρει απαλλαγή από το δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος περιορισμό μέγιστο ή ελάχιστο για αυθαίρετες κατασκευές και γιατί να έχουν αφού όσο παραπάνω έχεις τόσο πληρώνεις. Φαντάζομαι αυτός από το ΤΕΕ ή έχει μαύρα μεσάνυχτα όπως όλοι μας ή εννοούσε περιορισμό ως προς τον χαρακτηρισμό μια αυθαίρετης κατασκευής ως πρόχειρη.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟ 24 παρ. 9γ 100 τ.μ.

Σε κάθε περίπτωση αποκλείονται ενδεικτικά κατα-

σκευές στις οποίες τα υλικά είναι ασύνδετα μεταξύ τους

και δεν συνάδει το κτίσμα με την έννοια της μόνιμης κα-

τασκευής ή στις οποίες η σφράγιση των ενώσεων των ε-

ξωτερικών επιφανειών μεταξύ τους και με το δάπεδο

δεν έχει γίνει με τρόπο σταθερό και μόνιμο ή η κατά-

σταση, η ποιότητα και τα χαρακτηριστικά των υλικών εί-

ναι κακή για την ασφάλεια των χρηστών ή επικίνδυνη για

την υγεία των χρηστών ή η κατασκευή δεν είναι μορφο-

λογικά συμβατή με το υπόλοιπο κτίριο και τον περιβάλ-

λοντα χώρο ή είναι μεγαλύτερες από 100 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το περάσεις μη το βάλεις στις πρόχειρες κατασκευές.Προσπάθησε να δεις αν εντάσσεται σε βοηθητικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Και η δική μου περίπτωση αφορά πρόχειρη κατασκευή από τσιμεντόλιθο με στέγη από λαμαρίνα.

Προυπήρχε αποθήκη με άδεια την οποία στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης επέκτεινε σε δύο φάσεις: Ένα τμήμα το έχτισε πρίν το 1983 (40μ2) και το υπόλοιπο μετά το 1983 (80μ2). Σε σύνολο και οι δύο επεκτάσεις είναι πάνω από 100 μ2.

 

Μπορώ να κάνω δύο διαφορετικές δηλώσεις, μια για την κάθε φάση επέκτασης έτσι ώστε να θεωρηθούν σαν δύο πρόχειρες κατασκευές μικρότερες των 100 μ2 ή κατά τον έλεγχο θα εξεταστεί σαν ενιαία μεγαλύτερη των 100 μ2 οπότε και θα απορριφθεί από τη διαδικασία νομιμοποίησης;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.