Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο λογισμικό προτείνετε για δημόσια έργα;


iogeo

Recommended Posts

Αν γνωρίζει κανείς και έχει δουλέψει αντίστοιχα προγράμματα όπως:

 

1)ERGA ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΟ της 4Μ

2)ERGOXP2 plus ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΑ της Civiltech

3)ERGOXP2 plus ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΑ της P-systems (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το 2)

ή άλλα προγράμματα

 

ας παραθέσει τα σχόλιά του

Link to comment
Share on other sites

Για τα προγράμματα της 4Μ που χρησιμοποιώ έχω να σου πω ότι προσφέρουν πολλές επιλογές αλλά οι εκτυπώσεις του δεν είναι και οι καλύτερες. Και όπως μου είπανε αν έχεις ACCESS97 ( :!: :shock: ) μπορείς να τροποποιήσεις τα αρχεία εκτυπώσεων έτσι ώστε να πλησιάζουν τα δικά σου στανταρ.

 

Τώρα που θα βρεις access 97... και αν θα τρέξει στα XP...

 

Είδα όμως πως από Σεπτέμβριο θα τα αναβαθμίσουν σε access 2003...

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις εκτυπώσεις για το πρόγραμμα της 4Μ μου το είπε και ένας φίλος

 

δηλαδή είναι τόσο χάλια (αν είναι δυνατόν!!!)

 

για τα άλλα κατέβασα το demo της P-systems αλλά δεν με ικανοποίησε πολύ στη διαχείρηση των άρθρων (μπορεί να έφταιγε το demo)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από τα καλύτερα προγράμματα είναι αυτά της Ergotech που χρησιμοποιώ

όπως ErgoLand, ErgoMetr kai ErgoWin.

Περισσότερα στην ιστοσελίδα http://www.ergotech.gr

Link to comment
Share on other sites

έχω δουλέψει εργολήπτη παλιά, έργο χπ π-σύστεμς και της ergotech (που πέρναμε τηλ κάθε φορά για κωιδκό στην αρχή :lol: :lol: )

 

Από αυτά θα έλεγα ergo xp π - systems και ergotech

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

το καλύτερο πρόγραμμα είναι το πρόγραμμα που έχεις μάθει να χειρίζεσαι!!!

αυτό που έμαθε ένας σοφός δάσκαλος....

εγώ έχω τα "τεύχη" της 4μ (από τη φάση της σύνταξης προϋπολογισμού έργου, μέχρι και τη σύνταξη των τευχών δημοπράτησης του έργου). το έμαθα μέσα σε δύο μέρες να το χειρίζομαι με μεγάλη ευχέρια και οι εκτυπώσεις του είναι εξαιρετικές (και είμαι πολύ στριμένος γενικά με τα λογισμικά...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι αξιζουν να πληρωνεις συνδρομες για αυτα τα λογισμικα?

Την ανανεωση των τιμων δεν μπορεις να την κανεις κι εσυ με το χερι?

Μου φαινονται πολλα αυτα που ζητανε.

 

Επισης βλεπω οτι η ergotech εχει σχεδον το 1/3 της τιμης των αλλων εταιρειων, γιατι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την ergotech δεν το ξέρω ούτε το έχω δουλέψει ποτέ. αυτό με τις συνδρομές είναι επίσης ένα θέμα το οποίο νομίζω έχει αναλυθεί διεξοδικά

προϋπολογισμό μπορείς να φτιάξεις και σε ένα εξελόφυλλο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνεις λάθος/οι ιδίως εάν φτιάχνεις προϋπολογισμό με πολλά άρθρα. από τη στιγμή που το πήρα σώθηκα. ξεπετάω τις μελέτες τη μία μετά την άλλη, και όταν είναι να επικαιροποιήσω, απλά πατάω το κουμπάκι... και όλοι στο δήμο νομίζουν ότι λειώνω στη δουλειά... τα εργαλεία κάνουν το μάγκα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το 1998 , και βέβαια με όλες τις εξελίξεις που έγιναν , δουλεύω αυτό.

 

Αρκετά ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.

 

Φυσικά , αν ΔΕΝ κάνει κάποιος συμβόλαιο υποστήριξης , ΔΕΝ θα έχει τις τιμές ανά τρίμηνο όπως αυτές αποφασίζονται στην επιτροπή διαπίστωσης τιμών. Περισσότερα εδώ.

 

Βέβαια , για να είναι κάποιος αποδοτικός και το πρόγραμμα να "βγάλει" τα λεφτά του , απαιτείται και κάποια εκπαίδευση. Θα πρέπει , πριν την αγορά , να ξεκαθαριστεί το θέμα εκπαίδευσης και λύσης αποριών μέσω τηλεφώνου ή e-mail. Επίσης , με ειδική συμφωνία , γίνεται εκπαίδευση στο χώρο του πελάτη.

 

Ότι πληρώσεις παίρνεις . Αρκεί να το ψάξεις και να το διεκδικήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι το προγραμμα θα μου λυσει τα χερια.

 

Βεβαια το χρειαζομαι μονο σαν κατασκευαστης και οχι μελετητης.

 

Εχω αποφασισει να το παρω απλα μου φαινεται περιεργο να πληρωνω καθε χρονο 300-400 ευρω για να παιρνω καποιες τιμες που μπορω να τις βρω και να τις περασω μονος μου στο προγραμμα, αν βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα να τις περναμε μονοι μας.... και αυτο ρωταω.... υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.