Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόλοιπο ΣΔ/ ν.4014


Recommended Posts

Μετά από πολύ διάβασμα ακόμα να καταλήξω σε κάποιο σίγουρο αποτέλεσμα.

Ένα υπόγειο που άλλαξε χρήση σε κτίσμα 3 ιδιοκτήτων, εκτός σχεδίου με υπόλοιπο συντελεστή τακτοποιείται με τον 4014?

Πήρα τηλ. στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι ακόμα οι απόψεις διίστανται.

Ότι πάς κανονικά με τον ν.85 να νομιμοποιήσεις τα τμ που υπολοίπονται και τα υπόλοιπα με τον 4014.

Αλλα μπορεί και όλο κατ'ευθείαν να μπαίνει στον 4014.

Τα 2 παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ έχουν περιπτώσεις που οι αυθαιρεσίες δεν εξαντλούν τον ΣΔ.

Τώρα βέβαια δεν γίνεται να πάει με τον 3843 γιατί η σύσταση οριζόντιας απαιτεί πια βεβαίωση μηχανικού..

για πείτε απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι μια χαρά πάει ακόμα με τον 3843. Τι σχεση έχει οτι δεν υπάρχει ακόμα σύσταση; σε κάποιον δεν ανήκει; Αυτός το δηλώνει. Ο 3843 μιλούσε για αυτοτελείς ιδιοκτησίες από πλευράς λειτουργικότητας όχι υποχρεωτικά για οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα, αν υποβάλλεις τώρα φάκελο στο ονομα των 3 ιδιοκτητων για να ενταχ8είς στην τακτοποίηση με το Ν.3843.

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι τακτοποιείται με τον 3843 και όχι με τον 4014, το πρόστιμο είναι πολύ μεγαλύτερο! άρα ο νέος νόμος συμφέρει!

και αν τα τ.μ. της αλλαγής χρήσης δεν υπερβαίνουν συνολικά το όριο δόμησης, τότε γίνεται νομιμοποίηση με τον 1577/85?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι προσοχή σε τέτοιες υποθέσεις.

Σε παραθαλάσσια μέρη στη βόρεια Ελλάδα γίνεται ένας μικρός χαμός από υπόγεια που έγιναν ισόγεια και κατοικίες. Ακόμη ο νόμος δεν έχει προσδιορίσει τί και πώς. Μπορεί από δικό μας λάθος να κάψουμε ιδιοκτήτες. Εγώ, επειδή έχω παρόμοιες υποθέσεις θα πρότεινα να δείς τί θα πεί προσεχώς το ΥΠΕΚΑ και μετά να πράξεις γιατί αν γίνει κάποιο λάθος και βρεθείς μπροστά στο εισαγγελέα άντε να του εξηγήσεις ότι το ΥΠΕΚΑ δεν μας είπε τί να κάνουμε σε τέτοιες υποθέσεις. Εγώ γα εμένα περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβα απο τον Ν.4014/11, η τακτοποίηση παίρνει την θέση της εξαίρεσης από την κατεδάφιση και μόνον. Δηλαδή μετά θα πρέπει να κάνουμε νομιμοποίηση (με ποιό νόμο ???) αν βέβαια έχουμε υπόλοιπο δόμησης ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.