Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

ακριβώς . Στους περισσότερους χάρτες δεν υπάρχει αποτυπωμένο κάτι το σταθερό εκτός από τα τριγωνομετρικά ,  ορ. ή κάτι παρόμοιο που σήμερα όμως δεν υπάρχουν. Γνώμη ταπεινή και χωραφίσια. Μη διστάζετε να αποτυπώνετε όλη την πλάκα. Από δρόμο σε δρόμο. Έστω στα μακρινα χωράφια τις φάτσες τους στους δρόμους, αλλά και τις φάτσες και των απέναντι χωραφιών. Και αυτό ακόμη βοηθάει. Μοιράστε το σφάλμα σε όλους για να μην αδικηθεί μόνο ένας.

 

Με κάνει εντύπωση που η συμμετοχή των φίλων φτωχή. Όταν όμως παν και μετράν με τα gps, τότε οι απορίες είναι πολλές!!

Καλό μεσημέρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστός, το προβλημα είναι στην πλευρά 521-144 όπου έχουμε 112+112,50+3μ δρομος=227,5 ενώ απο τα ορόσημα 229,75.

Οι τιμές για το 144 απο την συμπληρωματική διανομή είναι: 6776.08, -3349.91

 

Ti θα έκανα εγώ, με μια ματιά που τα ριξα στο γραφείο. Αρχικά, θα κολλούσα τη συμπληρωματική διανομή πάνω στην οριστική και θα αποτύπωνα-οριοθετούσα (αν χρειαζόταν) με τιμές οριστικής. Πάει αυτό.

 

Δες το κάτωθι: ΕΑΝ κρατήσεις τα ορόσημα 790 και 822 και φέρεις απέναντι οφσετ τον δρόμο (απ'το οροσημα, αλλου βγαίνει 3.00, αλλου 3.03, αλλου 3.06, εινια αμελητέο) επι των ευθυγραμιων 520-521-144, θα βγάλεις την εξής απόσταση: Αρχή της ευθυγραμμίας βόρεια του 790 με τέλος ευθυγραμμίας βόρεια του 822, μήκος = 839.86μ

 

Τωρα, αν προσθέσεις όλες τις πλευρές, των κληροτεμαχίων, με τους δρόμους όπως λεει ο χάρτης, δηλ 3μ (στο 521), +3μ (στο οριο με συμπλ.) +2,5 + 2,0 (συμπλ), μήκος = 839.80μ . περισσεύουν 6εκ, μοίραστα σε κανα δρομο αν θες.

 

Αυτό λοιπόν μου λεει, οτι κάποιο ορόσημο ειναι κουνημένο. Κι επειδή το βόρεια απο 790 (που δημιούργησα) ορόσημο με 520, 521 κλείνουν (520,521 κλεινουν και με τα βόρεια τους 143,142) βγάζω το πόρισμα πως το 144 κλωτσάει. Τ'αφήνεις απέξω και συνεχίζεις.

 

Οι τιμές που θα του δινα εγώ σαν 144 ΝΕΟ θα'ταν 6777.63 , -3348.51.  Κακώς όμως συγκρίνεις τις 2 τιμές θεωρώ. Διότι αν επιλύσεις με συμπλ. πρεπει να αποτυπώσεις/οριοθετήσεις με τιμές τριγωνομετρικων, συμπλ. 

 

Και θεωρητικα πάντα, αν παντρέψεις τις διανομές, και αποτυπώσεις/οριοθετήσεις με τιμές οριστικής, θα πρεπει η διαφορά να'ναι μικρή. Απ'την εμπειρία μου, δύσκολα. 

 

Κι επειδή η παλαιά διανομή είναι η "ισχυρή", θα έκανα αυτό που σου ανέφερα. Και στο λέω ντόμπρα. 

 

Υ.Γ. και μια που ειναι στο 822, κοντά, υπάρχουν τα βάθρα εκει; Χωράφια-ΓΥΣ και Χωράφια Υπ.Γ. ; 

 

δοκ.dwg   (τις "καθετες" ευθυγραμίες, δεν τις έχω ελέγξει, μη τις δέσεις κόμπο, απλά για να δεις πως το σκέφτηκα)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nbr είναι ακριβώς έτσι. Μονο με ευρεία αποτύπωση μπορούμε να εκτιμήσουμε καταστάσεις και να εχουμε άποψη σε μια προβληματική η μη περιοχή, Σε πολλές διανομες τα ορόσημα και τα στοιχεία που υπάρχουν ειναι απαράδεκτα επομένως η αποτύπωση πλάκας ειναι απαραίτητη. Είναι επίπονο και μπορεί να χρειαστεί συμπληρωματικη αποτύπωση  ξανά και ξανά αλλά απ το να τρέχεις και να μη φτάνεις μετά.....

Link to comment
Share on other sites

Ti θα έκανα εγώ, με μια ματιά που τα ριξα στο γραφείο. Αρχικά, θα κολλούσα τη συμπληρωματική διανομή πάνω στην οριστική και θα αποτύπωνα-οριοθετούσα (αν χρειαζόταν) με τιμές οριστικής. Πάει αυτό.

 

Δες το κάτωθι: ΕΑΝ κρατήσεις τα ορόσημα 790 και 822 και φέρεις απέναντι οφσετ τον δρόμο (απ'το οροσημα, αλλου βγαίνει 3.00, αλλου 3.03, αλλου 3.06, εινια αμελητέο) επι των ευθυγραμιων 520-521-144, θα βγάλεις την εξής απόσταση: Αρχή της ευθυγραμμίας βόρεια του 790 με τέλος ευθυγραμμίας βόρεια του 822, μήκος = 839.86μ

 

Τωρα, αν προσθέσεις όλες τις πλευρές, των κληροτεμαχίων, με τους δρόμους όπως λεει ο χάρτης, δηλ 3μ (στο 521), +3μ (στο οριο με συμπλ.) +2,5 + 2,0 (συμπλ), μήκος = 839.80μ . περισσεύουν 6εκ, μοίραστα σε κανα δρομο αν θες.

 

Αυτό λοιπόν μου λεει, οτι κάποιο ορόσημο ειναι κουνημένο. Κι επειδή το βόρεια απο 790 (που δημιούργησα) ορόσημο με 520, 521 κλείνουν (520,521 κλεινουν και με τα βόρεια τους 143,142) βγάζω το πόρισμα πως το 144 κλωτσάει. Τ'αφήνεις απέξω και συνεχίζεις.

 

Αυτο ακριβώς έκανα και εγώ. Βάζοντας όμως επάνω την αποτύπωσή μου (κανονικά εξαρτημένη), κάθεται λίγο καλύτερα με την αρχική τιμή του 144. Και επίσης αν πάει συνάδελφος που δεν θα κάτσει να το ψάξει τόσο και οριοθετήσει με τις αρχικές τιμές;;

 

 

Υ.Γ. και μια που ειναι στο 822, κοντά, υπάρχουν τα βάθρα εκει; Χωράφια-ΓΥΣ και Χωράφια Υπ.Γ. ; 

 

το ΓΥΣ έχει πάρει κλίση  :smile:  και το Χωράφια του Υπ.Γ. το ξήλωσαν κάτι τσακάλια της ΔΕΗ που έβαλαν καινούργια κολώνα εκεί, χωρίς να προλάβω να το χτυπήσω σε ΕΓΣΑ.

Επίσης να ρωτήσω αν έχει κανένας βαθράκια στον μεγάλο αναδασμό του Αγίου Αθανασίου, ειδικά προς τα σύνορα με Βαλμάδα γιατί απο εκεί που κατεβάζω είμαι πολύ μακριά

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποτυπώσει τον δρόμο στο 790; (ασφαλτος)

Τους δρόμους στο 521, 144; 

 

Βλεπω υπάρχει κι ο ένας της συμπλ, ο άλλος γαργάρα.Και μετά ο δρόμος στο οριο των διανομών.

 

Ολοι καθονται καλά, εκτός του 144; για πολυ; 

 

Αν ολοι οι υπολοιποι καθονται καλα, μη δίνεις σημασία. Αστους να κουρεύονται. Εχω κανει κατι μανουρες εκει στον Αγιο, χαχαχα. Αν ο τοπογράφος πήρε τις θεωρητικες τιμές και χωρις να κανει γενικο ελεγχο πήγε και οριοθέτηση, ποιος τον φταίει;

Οταν γινει η μανούρα δικιο θα χει αυτος που αποτύπωσε 2-3-4-5 πλάκες και μπορει να εξηγήσει στους μπαρμπάδες του καφενείου απο που ξεκινά και που εντοπίζεται το πρόβλημα.

 

Υ.Γ. βαθράκια εννοείς τιμές; ή αν υπάρχουν στο έδαφος; 

 

Υ.Γ.2 το Χωράφια ΓΥΣ εχει ΠΟΛΥ κλίση ή...λίγη σα το αρπαλίκι; (ετσι μου χουν πει) αλλα εκανα κατι οριοθετήσεις/αποτυπώσεις περιφραξεων και κάθονται καραμέλα...

 

Υ.Γ.3. τώρα δε μου λες, θα μου νοικιάσεις καμμια μέρα το RTK ή θα βάλω το τάσο να στο φάει απ'το γραφείο;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nbr είναι ακριβώς έτσι. Μονο με ευρεία αποτύπωση μπορούμε να εκτιμήσουμε καταστάσεις και να εχουμε άποψη σε μια προβληματική η μη περιοχή, Σε πολλές διανομες τα ορόσημα και τα στοιχεία που υπάρχουν ειναι απαράδεκτα επομένως η αποτύπωση πλάκας ειναι απαραίτητη. Είναι επίπονο και μπορεί να χρειαστεί συμπληρωματικη αποτύπωση  ξανά και ξανά αλλά απ το να τρέχεις και να μη φτάνεις μετά.....

 

Θα σου φέρω παράδειγμα. Αγρόκτημα μπορντέλο-όπως το αποκαλώ- Νέας Πέλλας. Εχουμε αποτυπώσει απο την άσφαλτο (χαλκηδόνας-γιαννιτσών) στο ύψος της ν.πέλλας) τουλάχιστο 10 αγροτικους δρόμους προς το Βορρά. 

 

Η ασφαλος καθεται κει που καθεται. Ο 1ος βορειος δρομος, ψιλο καλα, ο 2ος παιζει κανα 30-40 ποντους, ο 3τος κανα μισο μέτρο...να μη στα πολυλογώ, ο 10ος δρομους (οπου οριοθετούσαμε) επαιζε 10μ. Κι αυτό διοτι υπάρχει ανάμεσα στους 10 δρομους μια πλακα χέρσου πλατους 25μ που έγινε δρόμος...5μ. 

Και οι αγροταρέοι τα ειχαν μια ζωή έτσι.

 

Ε με την αποτύπωση που εκανα, παρέδωσα ένα σχέδιο που εδειχνα την ολη κατάσταση. Ηρθε ο βλακάκος συνάδελφος (τον χαρακτηρίζω έτσι, διοτι γνωριζω το ποιον του) και οριοθετεί ΑΚΡΙΒΩΣ στα όρια του γειτονα. (ειναι η λεγόμενη-δεχαλαωτηζαχαρενιατουπελατημουτοπογραφια) και να του ντελαει οτι αυτος ειναι ΑΤΜ και γω ειμαι τειτζής κι αυτος εχει δικιο κι εγώ άδικο.

 

Παρολο που χω δικιο, ειναι ΠΟΛΥ δύσκολο να γινουν τέτοιες μετακινήσεις...(σε αλλη περιοχή του αγροκτήματος τους κατάφερα. Μια χρονια συννενοήθηκαν ολοι και μετακινήθηκαν). 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποτυπώσει τον δρόμο στο 790; (ασφαλτος)

Τους δρόμους στο 521, 144; 

 

Βλεπω υπάρχει κι ο ένας της συμπλ, ο άλλος γαργάρα.Και μετά ο δρόμος στο οριο των διανομών.

 

Ολοι καθονται καλά, εκτός του 144; για πολυ; 

 

έχω κάνει 3-4 δουλείες στην πλάκα κάτω απο 790-822 όπου περιφράξεις κ παλιές οριοθετήσεις είναι τζάμι.

ο δρόμος απο το 144 και βόρεια φεύγει ~3μ, μιλάμε όμως για χωματόδρομο της κακιάς ώρας. Αν είναι να αποτυπώσω άλλες 2 πλάκες, τι θα πρέπει να τον χρεώσω;;

 

Υ.Γ. βαθράκια εννοείς τιμές; ή αν υπάρχουν στο έδαφος; 

Βαθράκια της Τ.Υ. ή ΓΥΣ με τιμές σε μικρό hatt

 

Υ.Γ.2 το Χωράφια ΓΥΣ εχει ΠΟΛΥ κλίση ή...λίγη σα το αρπαλίκι; (ετσι μου χουν πει) αλλα εκανα κατι οριοθετήσεις/αποτυπώσεις περιφραξεων και κάθονται καραμέλα...

Το Αρπαλίκι είναι ΟΚ για να δουλέψεις, είδικά για διανομές. Για ΕΓΣΑ όχι. Το Χωράφια πες καλύτερα ότι δεν υπάρχει

 

Υ.Γ.3. τώρα δε μου λες, θα μου νοικιάσεις καμμια μέρα το RTK ή θα βάλω το τάσο να στο φάει απ'το γραφείο;

Πόσα δίνεις;; 

 

Υ.Γ.4, Γ.Π.Σ. στα Κουφάλια (εντός κυρίως οικισμού) έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτά που έγραψα στο ποστ 51.  τα γραφόμενα του kane στο παραπάνω ποστ 73με δικαιώνουν απόλυτα. Πήγε ο φίλος μας στον Α. Αθανάσιο έστησε το ντιστομάτ και μέτρησε αποστάσεις των 800μ. Αυτές οι αποστάσεις για να προκύψουν το 1950 ξέρουμε πόσα στησίματα χρειάστηκαν με ινβαρ -κορδέλα ή και σταδία.(αναστροφη) αλλά και πασαλάκι στην άκρη του χωραφιού  συγχρόνως?? Η λύση του kane μάλλον είναι καλή. Αν υπάρχει λάθος μοίρασετο (και στα περισσότερα και στα λιγότερα).  Δεν με ενδιαφέρει όμως αυτό, έτσι η αλλιώς θα λυθεί. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω, γιατί μπορεί και να μη το κατάλαβα καλά. Η Τοπογρ. Υπ. σου έδωσε για το ίδιο (?) ορόσημο διαφορετικές συντεταγμένες ?? Και είναι από αυτές τις πληρωμένες ? Γιατί τον τελευταίο καιρό πληρώνονται τα ορόσημα, ή μήπως τα έχεις από κάποια άλλη πηγή? Εγώ στην θεση σου θα τα ζητούσα επίσημα για να γίνει αυτό η αιτία να ανοίξω τα καρνέ των μετρήσεων. Εμένα πάντως δεν μου έτυχε περίπτωση διπλών τιμών για το ίδιο ορόσημα.

 

Κάποτε υπήρχε αυτό το καθεστώς του παράβολου. Μέχρι που έγινε πρόεδρος στο σύλλογο ένας διευθυντής της υπηρεσίας και με μια παράσταση του συλλόγου τότε στον Ακριτιδη (υπουργός γεωργία) καταργήθηκε μαχαίρι (βαθύ ΠΑΣΟΚ. στα 9 μέλη τα 7 ΠΑΣΟΚ). Απορώ που ο σύλλογος, δεν κάνει κάτι για το θέμα. Εγώ έστειλα επιστολή πριν 2-3 χρονια αλλά μάλλον δεν έγινε τίποτε. ...Άρα μια καινούρια παράσταση καθώς επίσης ΚΑΙ να μπορούν οι συνάδελφοι να ανοίγουν τις μετρήσεις, αφού αποδεδειγμένα τα σημάδια έξω χάθηκαν . Ή μάλλον καλλίτερα να το κάνει ο κεντρικός σύλλογος. Γιατί όχι!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

έχω κάνει 3-4 δουλείες στην πλάκα κάτω απο 790-822 όπου περιφράξεις κ παλιές οριοθετήσεις είναι τζάμι.

ο δρόμος απο το 144 και βόρεια φεύγει ~3μ, μιλάμε όμως για χωματόδρομο της κακιάς ώρας. Αν είναι να αποτυπώσω άλλες 2 πλάκες, τι θα πρέπει να τον χρεώσω;;

 

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις...ξέρεις ήδη την απάντηση.

 

Βαθράκια της Τ.Υ. ή ΓΥΣ με τιμές σε μικρό hatt

 

Δεν έχω απ'οσο θυμάμαι. Κι ένα συμβόλαιο που χα κάνει το χα γυρίσει απο πολυ μακρια. Νομιζω απο αρπαλικι και υψωμα Τ110. Εγκληματικό; χαχα

 

Το Αρπαλίκι είναι ΟΚ για να δουλέψεις, είδικά για διανομές. Για ΕΓΣΑ όχι. Το Χωράφια πες καλύτερα ότι δεν υπάρχει

 

Για το αρπαλίκι είμαι σίγουρος. Αφού μου το χει δώσει ο κυρ.Δημήτρης ειναι εγγύηση.

 

Πόσα δίνεις;;

 

Αγιογδύτες αγιο αθανασιώτες!!! σύ θα μου πεις. Κατι συναδελφικο... 

 

Υ.Γ.4, Γ.Π.Σ. στα Κουφάλια (εντός κυρίως οικισμού) έχετε;

 

Έχουμε, τι θές; ελα πμ μη ζαλίσουμε το φορουμ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.