Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση περί αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλησπέρα... Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση γιατί δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει καλά και θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη. Ένα αυθαίρετο που είναι εκτός σχεδίου και σε αγροτεμάχιο που δεν είναι οικοδομήσιμο μπορεί να νομιμοποιηθεί;

 

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, μπορεί όμως να δηλωθεί μέχρι τέλος Νοεμβρίουμ να πληρώσει το πρόστιμο που του αναλογεί και να μεταβιβάζεται, νοικιάζεται κοκ για τα επόμενα 30 χρόνια ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Αρα

μπορεί να τακτοποιηθεί σύμφωνα με τον 4014/2011.

 

Στο δια ταύτα άλλαξε τα ρούχα του ο Μανωλιός κι τα έβαλε αλλιώς ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θα ήθελα να κάνω ακόμα μία ερώτηση... Σε μια κατοικία που έχω άδεια για στέγη, αλλά έχουν κατασκευάσει σοφίτα που χρησιμοποιείται σαν κατοικία, μπορώ να την δηλώσω ως βοηθητικό χώρο αφού είναι σοφίτα και να έχω μείωση 50%στο πρόστιμο...;;; :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

... Σε μια κατοικία που έχω άδεια για στέγη, αλλά έχουν κατασκευάσει σοφίτα που χρησιμοποιείται σαν κατοικία, μπορώ να την δηλώσω ως βοηθητικό χώρο ...

...

Με το συμπάθιο δηλαδή αλλά τι ρωτάς?

Είχες κάνει παρανομία μετατρέποντας μια άδεια στέγης σε σοφίτα, και ξανά παρανομία σε κατοικία.

Τώρα ρωτάς σε σίτε μηχανικών πώς να παρανομήσεις δηλώνοντας ψευδά ότι μια κατοικία είναι βοηθητικός χώρος?

Δήλωσε ότι θές, αλλά μετά όταν θα τρέχεις να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα να θυμάσαι ότι εσύ συνειδητά επιδιώκεις να παρανομείς.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς έχεις δίκαιο σε όλα αυτά.. Αλλά την παρανομία την έκανε ο ιδιοκτήτης και τώρα θέλει να την τακτοποιήσει. Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να τακτοποιηθεί με τον νόμο 4014/11 περί αυθαιρέτων.;;

Link to comment
Share on other sites

έχεις δηλώσει φοιτήτρια και όχι μηχανικός οπότε υποθέτω ότι ιδιοκτήτης είσαι εσύ.

Καλό είναι ο ενδιαφερόμενος ή εσύ να πάτε σε έναν μηχανικό να σας πει αναλυτικά την βέλτιστη λύση.

 

Ναι μπορεί να ενταχτεί στις διαδικασίες τακτοποίησης του 4014/2011

Link to comment
Share on other sites

Αν η σοφιτα σου εχει χρηση ΒΧ, τοτε καλως να παρει 50% μειωτικο σντελεστη...

Αν ομως ειναι κατοικια, τι συντελεστη θελεις να παρει?

Link to comment
Share on other sites

Αν η σοφιτα σου εχει χρηση ΒΧ, τοτε καλως να παρει 50% μειωτικο σντελεστη...

Αν ομως ειναι κατοικια, τι συντελεστη θελεις να παρει?

 

Με την ίδια λογική ένα υπόγειο που έχει γίνει κατοικία γιατί να πάρει συντελεστή 0.5? Και οι δύο βοηθητικοί χώροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.