Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης χωρίς υπερβάσεις δόμησης


Recommended Posts

Εχω μία περίπτωση όπου ένα διατηρητέο έχει αλλάξει χρήση από κατοικία σε σχολή χορού (η χρήση αυτή επιτρέπεται στην περιοχή του ακινήτου) . Δεν έχει γίνει καμμία υπέρβαση δόμησης, κάλυψης η κάποια άλλη κατασκευή παράνομη. Το δηλώνω ως αυθαίρετο η όχι? Στα πινακάκια για τον υπολογισμό των προστίμων δεν υπάρχει κουτάκι που να αναγράφονται τα τ.μ. αλλαγής χρήσης (όχι υπέρβασης Σ.Δ.) ώστε να υπολογιστεί κάποιο πρόστιμο. εάν βάλω στην υπέρβαση δόμησης 0 τ.μ τότε το πρόστιμο είναι 0 οπότε δεν έχει νόημα να δηλωθεί. Οπότε τι κάνω?.

Link to comment
Share on other sites

Τις τυπικες προδιαγραφες για σχολη χορου τις εχει το ακινητο?

Γιατι τοτε θα μπορουσες να κανεις κανονικη αλλαγη χρησης.. Δεν βλεπω το λογο να πας με τον νομο περι αυθαιρετων..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έχω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση όπου ισόγειο γκαράζ που έχει υπολογισθεί στο σ.δ. όταν εκδόθηκε η άδεια άλλαξε χρήση και έγινε γκαρσονιέρα. Βρήκα λοιπόν την εγκ 36/00 η οποία λέει: "επί μεταβολής ακινήτου, χωρίς προηγούμενη οικοδ. άδεια και εφόσον με τη νέα χρήση αλλάζουν μόνο οι φορολογικές υποχρεώσεις και οι θέσεις στάθμευσης, το΄τε επιβάλλεται μεν η έκδοση οικοδ. αδείας πλην όμως δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του Αρθ-17 του Ν1337/83". Γιατί έτσι μπορώ να κάνω τη νομιμοποιήση με οικοδ. άδεια και οχι με 4014 που θα βγάλει πρόστιμο.Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό; Έχετε κάνει αλλαγή χρήσης σε αντίστοιχη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαβάζοντας πιο προσεκτικά τον νόμο, πιστεύω πως αλλαγή χρήσης εννούν αυτή που έχει σαν συνέπεια υπερβάσεις στην επιτρεπόμενη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο 23 παρ. 3 β του 4014 λέει ότι δεν ρυθμίζεται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε διατηρητέο κτήριο. Για ψάξτε το λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση: Όταν βγάζεις άδεια για αλλαγή χρήσης (όχι με 4014) έρχονται από την πολεοδομία για αυτοψία;

Επίσης δεν μου απάντησε κανείς αν έχει κάνει ποτέ χρήση της εκγ 36/00 Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόμοια περίπτωση έχω και εγώ τώρα...Σε ισόγεια οικοδομή προ του 1983 έγιναν χώρος στάθμευσης και λεβητοστάσιο στο υπόγειο (δεν προβλεπόταν υπόγειο στην οικ.άδεια) και καλούμαι να κάνω σε αυτό το κτίριο προσθήκη ορόφου.Βάση του άρθρου 26 -ειδικές διατάξεις:

Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις ο-

ποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των δια-

τάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985 εφό-

σον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της πα-

ραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί

οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή

του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συ-

νέπειες των παραπάνω διατάξεων.

 

 

νομίζω ότι μπορώ γρήγορα και εύκολα με ένα παράβολο να ξεμπερδέψω από την νομιμοποίηση των αυθαίρετων χώρων...Άδεια εξάλλου θα έβγαζα σίγουρα και θα γίνει παράλληλα.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Άθροισε τα τμ - πλήρωσε το παράβολο που τους αναλογεί και βγάλε άδεια!

 

Προσοχή όμως θα πρέπει να έχουν τηρηθεί οι κανονισμοί (κτιριοδομικοί-πυροπροστασιας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.