Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος (μεταλλική κατασκευή) σε κτήριο από Ο/Σ


 

Recommended Posts

Η οικοδομή έχει ένα ισχυρό πυρήνα μορφής διπλού Π στο κέντρο της τετράγωνης κάτοψης και ακόμα δυο τοιχία, ένα ορθογωνικό και ένα μορφής Γ που φέρνουν κοντά το ΚΕΣ και ΚΒ. Τα υποστυλώματα είναι πυκνά και δεν έχουν πρόβλημα. Ενίσχυση απαιτείται στη στάθμη του ισογείου στα τοιχία.

Η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί λίγο πριν το 1985 που έγινε η αλλαγή του κανονισμού, τα υλικά κατασκευής ήταν Β225/StΙΙΙ και το πάχος των τοιχίων 0,20μ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθότι έπρεπε να γίνει δώμα και όχι μεταλλική στέγη δεν υπήρχε μεγάλο όφελος ως προς τη μείωση του βάρους του φέροντα οργανισμού.

Επιπλέον τα τοιχία του κλιμακοστασίου υπάρχουν ήδη.

Επιλύονται κι άλλα προβλήματα τοιχοποιιών, μονώσεων κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

@nik

Διατυπώνω προσωπική εκτίμηση:

Οι μικτές κατασκευές (όχι οι σύμμεικτες), αυτές δηλαδή που έχουν π.χ. τρεις ορόφους από οπλισμένο σκυρόδεμα παλιάς κατασκευής και μία προσθήκη μεταλλικής κατασκευής που γίνεται σήμερα, γενικά έχουν πρόβλημα και στη μελέτη και στην κατασκευή και στη μελλοντική σεισμική συμπεριφορά. Η ανομοιόμορφη συμπεριφορά τους (παρά την καλύτερη μελέτη που μπορεί να έχει συνταχθεί) γενικά είναι απρόβλεπτη. Δες πως απάντησε ο Χαρης. Είπε ότι υπήρχε σύμπτωση Κ.Β. και Κ.Ε.Σ. με πυκνή υποστύλωση. Αυτό γενικά δεν είναι σύνηθες στις οικοδομές μετά το 80. Οι παλαιότερες οικοδομές που έγιναν ας πούμε στην εικοσιπενταετία 55-80 υπολογισμένες με γραμμικούς φορείς και τη μέθοδο των επιτρεπόμενων τάσεων έχουν πυκνή υποστύλωση με ομοιόμορφο κάνναβο. Μετά το 80 όμως τα πράγματα ακολούθησαν μια διαφορετική πορεία (ανομοιόμορφος κάνναβος και ανομοιόμορφα ανοίγματα) Σαυτές δημιουργούνται τα περισσότερα υπολογιστικά προβλήματα και γενικά υπάρχει σχετική δυσκολία στον υπολογισμό προσθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου αδελφικός αγόρασε σπίτι με πιλωτή + 2 ορόφους σε άλλη πόλη απ΄ αυτή που ζούμε. Η οικοδομική άδεια του σπιτιού είχε εκδοθεί το 1981. Ο 2ρος όροφος ήταν μικρότερος απ΄ τον πρώτο κατά 32 τμ. Ειδικότερα, έλειπε απ΄ το 2ρο όροφο το μάτι 4*8 που αντιστοιχούσε στο σαλόνι του πρώτου ορόφου. Με το που αγόρασε το σπίτι, το 2006, ανέθεσε σε μηχανικό (που εγώ του σύστησα ως άνθρωπο απολυτης εμπιστοσύνης) να βγάλει άδεια για: 1) να κλείσει την πιλωτή, και 2) να κάνει την προσθήκη των 32 τμ στο 2ρο όροφο. (Υπάρχει επάρκεια σ.δ. και περισσεύει κι άλλος). Επειδή ο συνάδελφος που ανέλαβε τη μελέτη θα έκανε και την κατασκευή και βιαζόταν, και επειδή φαινόταν ότι η προσθήκη καθ΄ ύψος θα κολούσε στο στατικό έλεγχο και θα καθυστερούσε η άδεια και το έργο, αυτός πρότεινε και εγώ συμφώνησα, να βγει πρώτα η άδεια για την πιλωτή, να αρχίσει η κατασκευή, και παράλληλα να προχωράμε και την άδεια της προσθήκης. Η άδεια της πιλωτής βγήκε, το έργο ολοκληρώθηκε, (πιλωτή και προσθήκη), αλλά άδεια για προσθήκη δεν υποβλήθηκε. Το τραγικό είναι ότι ο συνάδελφος αποδείχθηκε κανονικός απατεώνας, έχει πάρει όλο το χρήμα και έχει αφήσει απλήρωτα όλα τα συνεργεία και άπειρες εκκρεμότητες-μερεμέτια τα οποία βεβαίως τα συνεργεία δεν διορθώνουν, έχει τσακωθεί με το φίλο μου, ο φίλος μου πληρώνει για να τελειώνει η δουλειά του κι άκρη δε βρίσκει, η δουλειά δεν τελειώνει, και ου το καθ΄ εξής. Αυτά τα είπα για την ιστορία και για την ψυχοθεραπεία της εξομολόγησης. Τώρα: μέσα σ΄ όλα, έχουμε την προσθήκη των 32 τμ κατασκευασμένη χωρίς οικοδομική άδεια. Ο παλιός φορέας είναι Ο.Σ. κολώνες 25*25. Όσο μιλούσαμε και συνεννοούμασταν με το συνάδελφο, ειχα προτείνει να συνεχιστούν οι κολώνες, να γίνουν εξωτερικές τοιχοποιιες με ενισχυμένα σενάζ και επικάλυψη στέγης. (Το προτείνει παραπάνω ένας συνάδελφος δεν θυμάμαι όνομα, αλλά πιστεύω ότι οι πιο ηπιες και συμβατικές λύσεις στην οικοδομή στο τέλος αποδεικνύονται οι πιο εγγυημένες. Για την περίεργη γεωμετρία που λέει ο Χάρης, πρότεινα εγκυβωτισμό της στέγης, ώστε να μη φαίνεται από το δρόμο). Συνεχίζω: Αναγκάστηκα να αναλάβω να υποβάλλω εγώ την οικοδομική άδεια της προσθήκης. Στην πράξη οι περιμετρικές τοιχοποιίες είναι από 20αρι alfablock, πανω-πάνω στην έδραση της στέγης έχει ένα 15αρι σενάζ με 4Φ14 όπως διαβεβαιώνει ο χτίστης, και οι κολώνες-πεσσοί δεν έχουν κατασκευαστεί. Υπέβαλα το φάκελο χωρίς στατικά, και πρέπει όπου ναναι να τα συμπληρώσω. Τα στατικά δεν θα τα κάνω εγώ. Ρωτάω: 1) Πώς θα λυθεί η προσθήκη; Με τι παραδοχές; Να πω ότι θα ενισχύσω το φορέα που υπάρχει κι ας μη το κάνω; Πόσο πολύ κοντά στην αλήθεια μπορώ να φέρω τη μελέτη; 2) Ξέρει κανείς να μου πει αν τα 20αρια alfablock που υπάρχουν επαρκουν για φέρουσα περιμετρική τοιχοποιία στην περίπτωσή μου; Στο μάτι 4*8 οι δυο 4ρηδες τοίχοι και ο ενας 8αρης είναι alfablock, η άλλη διάσταση των 8μ δένεται με καλό (οπτικά) δοκάρι. Ο λόγος Σ μήκους πεσσών/ μήκος τοίχου είναι επαρκής και στις 3 τοιχοποιίες. (0,6 στο μεγάλο τοίχο, οι μικροί δεν έχουν ανοίγματα)

Link to comment
Share on other sites

@ roka

Καταρχήν μή πανικοβάλλεσαι. Δεν είναι όλοι απατεώνες!

 

Τώρα

1. Το ερώτημά σου αυτό συζητήθηκε πρόσφατα στο φόρουμ. Δες το Παράρτημα Ε του ΕΑΚ.

Λες: "Να πω ότι θα ενισχύσω το φορέα που υπάρχει κι ας μη το κάνω;" Γιατί να το κάνεις αυτό?. Αν προκύψει από την ανάλυση ότι χρειάζεται ενίσχυση κάποιο στοιχείο ή κάποια στοιχεία γιατί να μη τα κάνεις? (όσο επώδυνα και να είναι πρέπει να γίνει).

2. Για να σου πει κάποιος αν τα 20αρια alfablock που υπάρχουν επαρκούν για φέρουσα περιμετρική τοιχοποιία δεν πρέπει να κάνει έναν στοιχειώδη υπολογισμό? Μας ζητάς να κάνουμε οφθαλμοστατική? Γίνεται? Υπάρχουν τόσο ωραία προγράμματα που μπορούν να στο διαβεβαιώσουν αυτό. Δεν αρκεί να ικανοποιείται μόνο ο λόγος Σ των πεσσών. Πρέπει να γίνει έλεγχος για τη θλιπτική και τη διατμητική αντοχή των πεσσών. Αυτός είναι κυρίως ο έλεγχος αντοχής, ο άλλος είναι έλεγχος επάρκειας!

Link to comment
Share on other sites

camelot: 1. πώς να ενισχύσω φέρον στοιχείο σε σπίτι που μόλις έχει τελειώσει τις επεμβάσεις και είναι στα μαζέματα; Και είχε μηχανικό; Πώς;

2. Αν για να απαντηθεί το ερώτημα επάρκειας της φέρουσας τοιχοποιίας χρειάζεται υπολογισμός, είμαι ΟΚ! πολύ φοβόμουν το ορθό κοφτό "όχι- δεν".

3. Σ΄ευχαριστώ για τη συγκροτημένη, υπεύθυνη και καθησυχαστική σου απάντηση. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στον ίδιο όροφο θα έχεις φέρουσα τοιχοποιία και ταυτόχρονα φέρον οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα, πώς θα γίνει η κατανομή των σεισμικών δυνάμεων στην εν λόγω στάθμη;

Link to comment
Share on other sites

roka να σου θυμίσω πως αν η προσθηκη δεν ξεπερνα το 20% της επιφάνειας του υπάρχοντος ορόφου ή αν πρόκειται για ελεφροκατασκευές με φορτία <20% του φορτίου ορόφου, δεν απαιτούνται τα προβλεπόμενα για τον έλεγχο στατικής επάρκειας.

Ψαξτο λίγο σε βιβλιογραφία. Εγώ έχω φωτοαντίγραφο της σελίδας του βιβλίου που αναφέρει αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιό βιβλίο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν γίνεται αφορά νομίζω μόνο τον αντισεισμικό έλεγχο (όχι τον στατικό) και μόνο σε περιοχή με ε<=0,08 και με την σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας υπηρεσίας, δηλαδή της πολεοδομίας. Δες το άρθρο 12 του αντισεισμικού του 1985 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.