Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με τον 4014 σε ξενοδοχεία


Recommended Posts

Εντάξει με το υπόγειο, το βρήκα... Τελικά όμως χρειάζεται σε ξενοδοχείο στατική μελέτη? Ακόμα θέλω να ρωτήσω για μία άλλη περίπτωση : σε ένα εστιατόριο, ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει τη βεράντα με τζαμαρία και ξύλινη στέγη ψευδόροφή (δεν το έχω δει ακόμα), θέλει να το νομιμοποιήσει γιατί δεν θα μπορεί να πάρει άδεια λειτουργείας, με ρωτάει όμως αν μετά τη νομιμοποίηση θα μπορέσει να κάνει επισκευές και να κάνει την ίδια κατασκευή με μπετόν... Από ότι διάβασα μπορούν να γίνουν επισκευές μετά την νομιμοποίση. Ισχύει αυτό?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αν είναι ανόητες, αλλά είναι οι πρώτες μου δουλειές και έχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

Στατική μελέτη δεν χρειάζεται ΕΦΟΣΟΝ υπήρχε το υπόγειο στην αρχική μελέτη.

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό για αυτό ρωτάω :

 

Εφόσον το αυθαίρετο είναι κατοικία ή τουριστικό κατάλυμα, απαιτείται να συμπληρώσει ένας μηχανικός και το «δελτίο δομικής τρωτότητας του φέροντος οργανισμού». Σε περίπτωση κτιρίων κοινοφελούς χρήσης ή συνάθροισης κοινού απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας, που απαιτεί πολύ περισσότερα και τεχνική έκθεση μηχανικού για τις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις.Κάπου είδα αυτό :

Edited by sof2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο νομος 4014 στο άρθρο 24 παρ 2 είναι:

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης

έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς

χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, πε-

ρίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστι-

κών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές ε-

γκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά κατα-

στήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημό-

σιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής

χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ

Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄ με-

λέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού, η οποία

θα περιλαμβάνει: i) γεωμετρική τεκμηρίωση στοιχείων

και διάταξης του φέροντα οργανισμού, ii) αποτίμηση της

ποιότητας των υλικών του φέροντα οργανισμού, iii) με-

λέτη επάρκειας του κτιρίου για δεδομένη στάθμη επιτε-

λεστικότητας (σεισμικός συντελεστής), iv) πρόταση ενι-

σχύσεων του υφισταμένου φορέα, εάν απαιτείται, v) α-

ντισεισμικό έλεγχο με το σεισμικό συντελεστή που ί-

σχυε στην περίοδο κατασκευής του αυθαιρέτου και τον

δηλώνει ο ιδιοκτήτης.

 

΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοι-

κίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού

για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των

γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκα-

ταστάσεων, εφόσον υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Αν ανήκει σε μία από αυτές τις κατηγορίες :

- σε ιστορικό και διατηρητέο οικισμό και περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους εφόσον απαγορευόταν η δόμηση κατά το χρόνο εκτέλεσης της παράνομης κατασκευής ή χρήσης

- σε παραδοσιακό οικισμό,

ΟΧΙ. Αν δεν ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει κάτι για εντός ή εκτός σχεδίου ? Αν είναι εκτός του παραδοσιακού οικισμού, τότε δεν ανήκει σε παραδοσιακό οικισμό, μήπως? Δεν ξέρω.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει κάποιος στο παρακάτω ερώτημα : ο ιδίοκτήτης του εστιατορίου, θέλει μετά την δήλωση του αυθαιρέτου να προβεί σε αλλαγές στο χώρο. Ξέρω ότι επιτρέπονται επισκευές αλλά αυτό που θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης είναι να χωρίσει το μαγαζί στη μέση. Αυτό θα επιτρέπεται? Θα μπορεί να πάρει άδεια από την πολεοδομία για να το κάνει αυτό, εφόσον το αυθαίρετο θα είναι δηλωμένο, ώστε να μην είναι εκ νέου αυθαίρετο?

Μέχρι τώρα έπαιρνε άδεια λειτουργείας από τον ΕΟΤ και πλήρωνε εκεί το πρόστιμο, αν δεν κάνει δήλωσει του αυθαιρέτου θα μπορεί να πάρει πάλι άδεια από τον ΕΟΤ ή δεν θα μπορεί να δίνει πλέον άδειες αν δεν δηλωθούν τα αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

Pini_Ormila αν είσαι εντός του παραδοσιακού οικισμού δεν επιτρέπεται , για εκτός αν δεν έχεις άλλα θέματα όπως δάσος, αρχαιολογικός χώρος, κλπ προχώρα κανονικά.

 

sof2 Τι θέλει να χωρίσει , το παλιό νόμιμο μαγαζί ή τη βεράντα που νομιμοποιεί τώρα? Το παλιό μπορεί, για τα τακτοποιημένα ισχύει ότι μπορούν να γίνουν εργασίες για υγιεινή και συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.