Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημερά,

Μου ήρθε μια περίπτωση ότι ο πελάτης θέλει να τακτοποιήση μέσω του Ν.4014 μία περίφραξη απο μπετόν που έχει κάνει (σε εξαδιαιρέτου οικόπεδο) που μετά απο καταγγελία πήγε η πολεοδομία και του έβγαλε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης.

Έκανα αναλυτικό προυπολογισμό βάση των εργασίων (χωματουργικά - σκυροδέματα-επιχρίσματα-χρωματισμοί) και μου βγήκε κάτω απο 2000 γιατί το τοιχείο είναι πολύ μικρό.

Τί πρόστιμο θα πληρώσει και πώς το υπολογίζω??

Περιμένω απάντηση σας

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μα ειναι εξ αδιαιρετου οικοπεδο...

Δε θα πρεπει να καταγραψεις και ολες τις λοιπες αυθαιρεσιες εντος του γηπεδου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναφέρεις ότι το οικόπεδο είναι εξ'αδιαιρέτου;;;

Υπάρχουν κι άλλα πράγματα προς τακτοποίηση;

Σαφώς και πρέπει να τακτοποιήσουν όλες τις παρανομίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

έχω μία αυθαίρετη περίφραξη της οποίας ο προυπολογισμός είναι μικρότερος από 5000 ευρώ και συνιστούσε μία παράβαση. Ο πελάτης επέλεξε όμως να εκδόσει και οικοδμική άδεια για την περίφραξη του. πληρώσε το παράβολο και όταν το σύστημα ενημερώθηκε πάτησα υποβολή. μου έβγαλε μια μηδενική δόση. δεν προχωράει σε οριστική υπαγωγή. πως προχωράμε από εδώ και πέρα. τι χαρτί παρουσιάζω στην πολεοδομία για να σταματήσει την υποβολή προστίμου διατήρησης. τι κινήσεις κάνω για την οικοδομική άδεια. τον έχω ενημερώσει ότι έχει τρία χρόνια για να προχωρήσει στην έκδοση. μπορώ να τα αφήσω στην προσωρινή υπαγωγή για κανα χρόνο ας πούμε και να εκδόσει την άδεια του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Τύπωσε το pdf που είναι δίπλα στο € πάνω δεξιά.Εκει φαίνονται τα στοιχεία της δήλωσης.Αυτα βάλε μέσα στο φάκελλο της πολεοδομίας και βαλε και το παραστατικό (μάλλον φωτοτυπία) της πληρωμής του παραβόλου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έχω μία αυθαίρετη περίφραξη της οποίας ο προυπολογισμός είναι μικρότερος από 5000 ευρώ και συνιστούσε μία παράβαση. Ο πελάτης επέλεξε όμως να εκδόσει και οικοδμική άδεια για την περίφραξη του. πληρώσε το παράβολο και όταν το σύστημα ενημερώθηκε πάτησα υποβολή. μου έβγαλε μια μηδενική δόση. δεν προχωράει σε οριστική υπαγωγή. πως προχωράμε από εδώ και πέρα. τι χαρτί παρουσιάζω στην πολεοδομία για να σταματήσει την υποβολή προστίμου διατήρησης. τι κινήσεις κάνω για την οικοδομική άδεια. τον έχω ενημερώσει ότι έχει τρία χρόνια για να προχωρήσει στην έκδοση. μπορώ να τα αφήσω στην προσωρινή υπαγωγή για κανα χρόνο ας πούμε και να εκδόσει την άδεια του χρόνου;

 

Εμένα η απορία μου εδώ είναι άλλη. Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλει να βγάλει άδεια για την περίφραξη κάποιος, τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση?

Εάν κατά τα άλλα η οικοδομή του είναι νόμιμη μέ οικ. άδεια, θα θεωρείται τακτοποιημένη για 30 χρόνια λόγω του φράχτη από συρματόπλεγμα που έβαλε κάποιος για να μην του φύγουν οι κότες?

Με κάτι τέτοιες παπ#ριές σταματάει το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

siradrab

εγω θεωρώ οτι αν εχεις οικοδομικη αδεια νομιμοποιουσαι να περιφραξεις . εκτός να εισαι στην ζωνη των 500 μέτρων οποτε θα πρεπει συγκεκριμενα να την νομιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.