Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος μεταλλικής κατασκευής - ATOE


 

Recommended Posts

ρε antithema μην μπλέκεις με τέτοια πράγματα ακόμα γιατί μπορεί να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος

 

Αν ειναι να βγώ μόνο κουρεμένος καλά θα είναι, αποκεφαλισμένος μην βγώ. Σκέφτομαι η να μην μπλεχτώ τελικά στην κατασκευή καθόλου ή να προτείνω συνεργασία σε κάποιον ''μεγαλομηχανικό'' που έχει ξανακάνει μεταλλική κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο και εσύ από πίσω με μεροκάματο για να μάθεις κιόλας. Άσε που κάτι θα τσιμπήσεις αμα φέρεις και τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο και εσύ από πίσω με μεροκάματο για να μάθεις κιόλας. Άσε που κάτι θα τσιμπήσεις αμα φέρεις και τη δουλειά

 

Έκανα κιόλας την κίνηση μου...πάω για το δεύτερο για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο antithema και με προσοχή μολίς μοιριστούν την απειρία ή δουν το νεαρό της ηλικίας δυσκολα ξεμπερδευεις με θεματα χρηματων με εργαλάβους.

Οι περισσότεροι χρωστανε και τους χρωστανε της Μιχαλίως, εχουν ακαλυπτες, σπασμενες, μεταχρονολογιμένες, τειρεσίες, σε σενα θα κολλησουν..Μακρυα..

Link to comment
Share on other sites

φίλε Antithema,

αν το πρόγραμμα επιδότητησης είναι το ΕΣΠΑ, δεν χρειάζεται υπερκοστολόγηση γιατί το μέγιστο ποσό για κτιριακά που δίνουν είναι 150.000€. Από την άλλη αν είναι ο αναπτυξιακός δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι, γιατί τρέχει όλο τον χρόνο.

Για να πάρεις προσφορές τελικά δεν πρέπει να υπήρχε πρόβλημα.

Για την εργολαβία, μια τέτοια αποθήκη βγάζει αμοιβή καθαρή γύρω στα 20-30.000 € και κάτι λιγότερο για την επίβλεψη. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλά χρήματα, για να θέλεις να μπλέξεις και με την εργολαβία και δεδομένης της απειρίας σου.

Μια τελευταία ερώτηση: Αν θυμάμαι καλά στο αρχικό post δήλωνες απόφοιτος ΤΕΙ δομικών έργων και ρωτούσες αν μπορείς να υπογράψεις. Τώρα βλέπω στο profil ότι δηλώνεις πολιτικός μηχανικός. Με απατάει η μνήμη μου μήπως ; (πολύ πιθανό βέβαια αλλά για να δούμε).

Link to comment
Share on other sites

Πάει μάλλον για τον αναπτυξιακό αλλά νόμιζα ότι έχει προθεσμία μέχρι μέσα Οκτώβρη...η άδεια μελέτη-επίβλεψη βγένει κάπου στο 32.000, αλλά αν μπορέσω να βγάλω παραπάνω γιατί να μην το παλέψω...

Μπορεί να με απατά και εμένα η μνήμη μου αλλα δεν θυμάμαι να έγραψα τέτοιο post. Πολιτικός Μηχανικός είμαι οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Ok, sorry γεράματα βλέπεις. Η αμοιβή είναι τόσο που λες. Μην ζητήσεις παραπάνω. Σκέψου ότι αν όλα πάνε καλά θα ξεμπερδέψεις μέσα σε κανά χρόνο. Φρόντισε να μην ξεκολήσεις από το εργοτάξιο και να πάρεις τηλ. από όλα τα συνεργεία που θα έρθουν.

ο αναπτυξιακός τρέχει όλο τον χρόνο απλά κάποιους μήνες τον σταματάνε. Μετά ξαναξεκινάει.

 

Φιλικές συμβουλές πάντα, ότι καταλαβαίνεις κάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Θέλω να δώσω προεκτίμηση κόστους μεταλλικής κατασκευής με τα κάτωθι στοιχεία

διαστάσεις 10,00 χ 18,00

Ύψος περίπου 6,00 μ.

Το κτίριο θα εδραστεί σε σύστημα πεδιλοδοκών ( το πιθανότερο)

 

Θα ήθελα την γνώση και εμπειρία σας για τα εξής

1) Μέσο Κόστος κατασκευής μεταλλικού κτιρίου σε σημερινές τιμές συμπεριλαμβανομένων της προμήθειας των υλικών, ασφαλιστικών εισφορών και πλήρους τοποθέτησης .

2)Μέσο Κόστος κατασκευής των στοιχείων σκυροδέματος της θεμελίωσης με σκυρόδεμα C20/25.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.