Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θαμμένο τμήμα αερίου (Χαλυβδοσωλήνα)


deathlok

Recommended Posts

Καλησπέρα έκανα μία μελέτη για υφιστάμενο και γύρισε πίσω με την παρατήρηση μη αποδεκτός τρόπος σύνδεσης θαμμένου.

 

Κοιτάω στο αρχείου και βλέπω ότι είχα βάλει χαλυβδοσωλήνα με σπείρωμα κοιτάω τον κανονισμό και λέει ΕΛΟΤ 269 μόνο με συγκολλητές συνδέσεις.

 

Στο πρακτικό μέρος τώρα. Το θαμμένο είναι 2 μέτρα. Μπορώ να ζητήσω να γίνει με συγκόλληση μόνο αυτό και όχι όλο το δίκτυο;

 

Πόσο δύσκολες είναι οι συγκολλήσεις για τον μέσο υδραυλικό; (Γρηγόρη αν δεις το θέμα μην απαντήσεις από την εμπειρία σου ΔΕΝ είσαι μέσος υδραυλικός)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρακτικό μέρος τώρα. Το θαμμένο είναι 2 μέτρα. Μπορώ να ζητήσω να γίνει με συγκόλληση μόνο αυτό και όχι όλο το δίκτυο;

 

Ναι!!!

 

Πόσο δύσκολες είναι οι συγκολλήσεις για τον μέσο υδραυλικό; (Γρηγόρη αν δεις το θέμα μην απαντήσεις από την εμπειρία σου ΔΕΝ είσαι μέσος υδραυλικός)

 

Και όμως....

Δεν είμαι καθόλου καλός συγκολλητής...

Η συγκόλληση για μένα είναι από μόνη της μια ξεχωριστή τέχνη που θέλει μεγάλη εμπειρία...

Οταν έχω να κάνω με υπόγειες συγκολλήσεις αερίου πάντα καλώ επαγγελματία συγκολλητή τον πληρώνω ότι μου πει και δεν τις κάνω εγώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται όπως είπε κι ο Gregori επαγγελματίας συγκολλητής και πιστοποιημένος κατά ΕΛΟΤ 287-1 (για πάνω από 100 mbar). Για πιέσεις λειτουργίας πάνω από 50 mbar έως και 16 bar, η εταιρεία αερίου εκτός από οπτικό έλεγχο συνήθως ζητά και ραδιογραφικό.

 

Το ΕΛΟΤ 269 από 01/06/2006 δεν ισχύει. Πλέον ισχύει το ΕΛΟΤ EN 10255.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω στο αρχείου και βλέπω ότι είχα βάλει χαλυβδοσωλήνα με σπείρωμα κοιτάω τον κανονισμό και λέει ΕΛΟΤ 269 μόνο με συγκολλητές συνδέσεις.

 

Πόσο δύσκολες είναι οι συγκολλήσεις για τον μέσο υδραυλικό; (Γρηγόρη αν δεις το θέμα μην απαντήσεις από την εμπειρία σου ΔΕΝ είσαι μέσος υδραυλικός)

σε αυτή την περίπτωση δεν φτάνει να είναι καλός ο συγκολλητής αλλά να πιστοποιήσεις και την ακεραιότητα της σύνδεσης. αυτό γίνεται μόνο με ακτινογραφία

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...θα το αλλάξω σε ανοιχτό φρεάτιο το θαμμένο γιατί να έρθει πιστοποιημένος συγκολλητής για 2 μέτρα σωλήνα δλδ 4 συγκολλήσεις συνολικά για ένα επίτοιχο λεβητάκι θα μας πάρουν με τις πέτρες :).

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο τμήμα μονο συγκολλητό με διπλή στρώση ταινίες ΡΕ ή μπορεις να το κάνεις με σωλήνα πολυαιθυλαίνιου. Βέβαια και για σωλήνα πολυαιθυλαίνιου πρέπει να βρεις πιστοποιημένο απο την ΔΕΠΑ συγκολλητή με τη μέθοδο της ηλεκτροσύντηξης. Οπως είπαν και οι παραπάνω σε συγκολλητό χαλυβδοσωλήνα μπορεις να υπογ΄ραψεις και εσυ τις συγκολλήσεις μέχρι 100mbar.

φυσικα και απαγορεύεται βιδωτό στο έδαφος μέσα.

Γενικα μέχρι 5 μέτρα σωλήνα οικονομικά μάλλον συμφέρει συγκολητό το υπόγειο δίκτυο. πάνω απο 5 μέτρα θέλει και μονωτικούς συνδέσμους στην είσοδο και έξοδο του αγωγού απο το έδαφος και πάνω απο 20 μέτρα θέλει και καθοδική προστασία και μελέτη αυτής. Για πάνω απο 5 ,μέτρα υπογείου σωλήνα θα συνιστούσα πολυαιθυλαινιο στο έδαφος. σε που έχει και πολύ μικρότερη τραχύτητα. φυσικα έξω μπορεις να συνεχίσεις με γαλβανισμένο βιδωτό. Η διπλή ταινία ΡΕ στο συγκολλητό σωλήνα θα πρέπει να φαίνεται και εκτός εδάφους.

ο συγκολλητός σωλήνας θα πρέπει να είναι μαύρος χαλυβδοσωλήνας και όχι γαλβανισμένος για υπόγειο τμήμα.

 

 

Κατάλαβα...θα το αλλάξω σε ανοιχτό φρεάτιο το θαμμένο γιατί να έρθει πιστοποιημένος συγκολλητής για 2 μέτρα σωλήνα δλδ 4 συγκολλήσεις συνολικά για ένα επίτοιχο λεβητάκι θα μας πάρουν με τις πέτρες :).

θα πρεπει ομως να μην υπαρχει περιπτωση να μπουν νερα μέσα στο φρεάτιο, αλλιώς μάλλον δε θα το περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

με φρεάτιο έχω περάσει αρκετές μελέτες (δείχνω και αγωγό απορροής) αλλά μίλησα με υδραυλικό για την συγκεκριμένη δουλειά και μου λέει φρεάτιο...όχι θα βγουν πολλά λεφτά κτλ βάλτο θαμμένο (λογικά αγνοούσε ότι θέλει συγκολητό).

 

Σε μελέτη με πολλά μέτρα θαμμένο πάντα πλαστικό βάζω δεν μπλέκω.

 

Γενικά μέχρι τώρα κοιτώντας το αρχείο μου παρατηρώ ότι:

 

1) Αποφεύγω τα θαμμένα

2) Λατρεύω τα ανοιχτά φρεάτια με σχάρα.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για επίτοιχο λεβητάκι δεν νομίζω πως θα ξεπερνάς τα 25 mbar (<100 mbar) πίεση λειτουργίας. Οπότε δεν χρειάζεσαι αξιολογημένο κατά ΕΛΟΤ 287-1 συγκολλητή. Απλώς να ξέρει τη δουλεία του.

 

.... Η διπλή ταινία ΡΕ στο συγκολλητό σωλήνα θα πρέπει να φαίνεται και εκτός εδάφους....

Δηλαδή πως θα φαίνεται; Αφού θα καλυφθεί με τουλάχιστον 50 cm υλικά επίχωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως θα φαίνεται; Αφού θα καλυφθεί με τουλάχιστον 50 cm υλικά επίχωσης.

ενοώ οτι στην είσοδο και την έξοδο του αγωγου στο και από το έδαφος θα πρέπει ένα τμήμα του σωλήνα να έχει την 2-πλη στρωση ταινιας έξω απο το έδαφος. Δεν μπορείς να μπαίνει έτσι ο χαλυβδοσωλήνας μέσα στο έδαφος. αλλιως δεν μπορεις να αποδείξεις και οτι έχεις βάλει ταινία.

Μαλιστα πολοι βάζουν παράτυπα βιδωτό γαλβανισμένο στο έδαφος και για να φαίνεται και καλλά ως συγκολλητό στην αυτοψία της ΕΠΑ το καμουφλάρουν εκτός εδάφους (κοντά στο έδαφος) με ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Απλώς μέχρι τώρα σε δύο περιπτώσεις που μου έτυχαν, κάλεσα την ΕΠΑ (για τον πρώτο έλεγχο) πριν καλύψω την τάφρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.