Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θαμμένο τμήμα αερίου (Χαλυβδοσωλήνα)


deathlok

Recommended Posts

Ευχαριστώ pankrok μίλησα και με αέριο αττική και μου είπαν πως υπερισχύει το 9.3.1 άρα έδαφος ΜΟΝΟ συγκολητή σωλήνα ανεξάρτητα αν είναι βαρέως ή όχι τύπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι για την κουβέντα να αναφέρω ότι πέρα από καλό συγκολλητή είναι σημαντικό και ο υδραυλικός να έχει την ευσυνειδησία  (γιατί περί ευσυνειδησιας πρόκειται μιας κανένας δεν θα τον ελέγξει) να τυλίξει πολύ καλά την επιχωματομένη μαύρη σωλήνα με πίσσοταινία........

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα και κάτι τέτοιο σχετικό. Ταινία σε όλο το μήκος πλαστική μόνο στην είσοδο έξοδο από το χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα και κάτι τέτοιο σχετικό. Ταινία σε όλο το μήκος πλαστική μόνο στην είσοδο έξοδο από το χώμα.

τι ενοείς οτι σου ειπαν απο την ΕΠΑ να βαλεις ταινία μόνο στην είσοδο και την έξοδο του αγωγού? Καποιο λαθος θα υπάρχει. ο αγωγός θέλει σε όλο το μηκος του πισσοταινία πλαστική μέχρι και λίγο μετά την έξοδο και λίγο πριν την είσοδο απο το/στο χώμα.

Αυτο που ειπες το κάνουν πολλοί για να μην βάζουν όλη την σωλήνα με ταινία και για να κοροιδέψουν την επα οτι έχιε όλος ο αγωγός και καλά ταινία.

Επίσης πάνω απο 5 μέτρα θέλει και μονωτικά στοιχεία μετά την έξοδο του αγωγού και πριν την είσοδο του αγωγού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έστω και καθυστερημένα ... ότι λέει ο Πάνος ταινία σε όλο το μήκος πλαστική σωλήνα μόνο στην είσοδο έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παντως deathlok δεν εχεις λογο να βαζεις χαλυβδοσωληνα βαρεως τυπου σε δικτυο μεχρι 100mbar...και ανεβαζεις το κοστος και κανεις κολληματα...

Link to comment
Share on other sites

δεν βάζω βαρέως απλά ήπλιζα πως η βαρέως δεν θα έπρεπε να είναι συγκολητή κάτι που τελικά αποδείχτηκε πως δεν το δέχονται χώμα=συγκολητή.

 

Για την πλαστική PE τι να πω δύο φορές την έχω βάλει.

 

Στην μία με συνενόηση με τον υδραυλικό αλλά το έργο δεν ολοκληρώθηκε ακόμα (5 χρόνια μετά) λόγω κρίσης στην δεύτερη είχα συνενοηθεί με τον ιδιοκτήτη που ήταν και παράλληλα μηχανικός. Όταν ήρθε η ώρα της κατασκευής δεν μπορούσε να βρει με τπτ υδραυλικό να κολλάει PE και το αλλάξαμε σε χαλκό .

 

Όλα αυτά στην Αθήνα. Γενικά το PE είναι λίγο δύσκολο εδώ και όσους υδραυλικούς ξέρω εγώ κανένας δεν την δουλεύει.

 

Αυτό μπορεί να οφείλεται ότι εδώ γενικά τα θαμένα τμήματα είναι μικρά αφού τα οικόπεδα είναι μικρά κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.