Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποιηση με Ν.1577/1985 αυθαιρετης επεκτασης μπαλκονιου πρασιας κατα 1,50μ


Recommended Posts

Καλησπερα και ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν το παρον θεμα δεν ανηκει στην κατηγορια αυτην αλλα δεν ηξερα που αλλου να το τοποθετησω.

 

Εχω περιπτωση διαμερισματος που (μαζι με τα αλλα 2 στους 2 πιο πανω οροφους) εχουν ενα μπλκονακι 0,80Χ0,70 συμφωνα με την αδεια, που βλεπει στην πρασια κατασκευασμενο απο τον εργολαβο πριν 41 χρονια 0,80Χ2,30 ουτως ωστε να συμπεριλαβει και το διπλα δωματιο και να βαλει μπαλκονοπορτα αντι για παραθυρο...

 

Το διαμερισμα που με απασχολει προκειται να πουληθει και το μπαλκονακι ειναι αυθαιρετη κατασκευη. Αρα δεν πωλειται...

Απο τη στιγμη που υφισταται δυνατοτητα νομιμοποιησης, δεν εντασσεται στον 4014.

 

Η απορια μου εχει να κανει με το τι ενεργειες θα πρεπει να κανω ως Μηχανικος (ειμαι νεος, δεν εχω ξαναεκδωσει αδεια ουτε νομιμοποιηση) για να νομιμοποιησω το μπαλκονακι αυτο, τουλαχιστον για το δικο μου οροφο για να μην μπλεξω και τους αλλους δυο ιδιοκτητες στους παραπανω οροφους και αργησουμε χρονικα παρα πολυ και ποσο χρονο υπολογιζουμε να παρει ολη αυτη η διαδικασια...

 

Γιατι αν η διαδικασια αργησει πολυ χρονικα, με συμφερει ασυγκριτα παραπανω να προβω σε εργασιες κοπης του αυθαιρετου τμηματος του μπαλκονιου και επαναφορας του στις διαστασεις της αδειας...

 

Οπως επισης και τι θα επρεπε να συμβει ουτως ωστε να κολλησει η διαδικασια της νομιμοποιησης και να στραφουμε στον 4014 (ευχης εργον πραγματικα, πολυ πιο συντομη διαδικασια) και πως θα ημουν εγω νομικα κατοχυρωμενος οτι δεν μπορεσε να νομιμοποιηθει και για αυτο τακτοποιηθηκε...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις και συγνωμη αν κουρασα.

Γιαννης Σ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τώρα πλέον όλες οι νομιμοποιήσεις (μέχρι τον Νοέμβριο που λήγει) θα πηγαίνουν με τον 4014.Βέβαια θα κολλήσεις στην πολεοδομία γιατί δεν είναι ενημερωμένες.Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να βγάζουν πρόστιμα με τα παλιά. Αυτό μάλλον εξαρτάται από την πολεοδομία.Μια ερώτηση στη δικιά σου θα σε βγάλει από την απορία.Μάθε αυτό και μετά θα δούμε πως προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Μα το ρωτησα πρωτα εκει για την εν λογω αυθαιρεσια και η αρχιτεκτονας που με εξυπηρετησε με ειπε να παω με 4014 και αναλυτικο για το υπολοιπο κομματι του μπαλκονιου ΕΚΤΟΣ και αν πληρουνται οι προυποθεσεις ενταξης στον 1577/1985, οποτε και θα εκδοθει αδεια νομιμοποιησης....

 

Και ο τυπικος ελεγχος που εκανα αφορουσε το ποσοστο των εξωστων σε ολη την οικοδομη να μην ξεπερναει το 35% των χωρων κυριας χρησης.... Που ειμαι στο 15% οποτε δυστυχως εντασσομαι....

 

Και ο υπαλληλος του ΤΕΕ μου ειπε επι λεξη πως ΟΤΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ...

 

Οποτε μαλλον εναποκειμαι στη διακριτικη ευχερεια της οικειας Πολεοδομιας, ουτως ωστε να με παραπεμψει και επισημως (εγγραφως) στον 4014 για γρηγοροτερη επιλυση του θεματος μου...

 

Δεν ξερω που βασιζεται η αποψη σου οτι μεχρι τελος Νοεμβριου ολες οι νομιμοποιησεις θα στελνονται στον 4014, καθοτι για να συμβει κατι τετοιο, εγω προσωπικ θελω εγγραφο απο την Πολεοδομια που να μου το επιτρεπει...

 

Γιατι αλλιως... κλαφτα χαραλαμπε....

Οσο περναει ο καιρος και το καλοσκεφτομαι, μαλλον η λυση της αδιαταρακτης κοπης να ειναι και η πιο συντομη και λιγοτερο επιπονη...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος Νοεμβρίου γιατί τότε λήγει ο 4014.Μετά μάλλον θα συνεχίσουμε με το άρθρο 22 του ΓΟΚ για νομιμοποιήσεις αλλά θα υπάρχουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.Τώρα με τον 4014 δεν υπάρχουν αυτά.(Βέβαια μην ξεχνάς ότι μπορεί να πάρει παράταση ο 4014 για καμιά 100 χρόνια, δεν ξέρουμε)

Link to comment
Share on other sites

.... ΕΚΤΟΣ και αν πληρουνται οι προυποθεσεις ενταξης στον 1577/1985, οποτε και θα εκδοθει αδεια νομιμοποιησης....

Στο τελευταίο παράδειγμα της εγκυκλίου 13

τακτοποιεί με τον 4014 "διαφοροποίηση διαμορφωμένου εδάφους ως προς την νόμιμη άδεια".

Είναι μια παρανομία η οποία θα μπορούσε να νομιμοποιηθεί με άρθρο 22

αλλά η εγκύκλιος την πάει με τακτοποίηση και αναλυτικό.

 

Μήπως να την πας και εσύ με τακτοποίηση?

 

Πάντως εχθές στο ΤΕΕ

μου έλεγαν πως ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να αποφασίσει αν προτιμάει άρθρο 22 ή τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω με 4014 και οχι με 1577 και ΓΟΚ αλλα κανεις δε με διαβεβαιωνει οτι εχω το δικαιωμα της επιλογης...

 

Δηλαδη, εστω οτι εγω τακτοποιω με αναλυτικο και χορηγω τη βεβαιωση νομιμοτητας για την αγοραπωλησια και μετα απο καποια χρονια (η εστω πετυχαινω τακτικο ελεγχο της περιπτωσης μου, σπανιο μεν αλλα υπαρκτο ως σεναριο) ερχονται και με ελεγχουν και βγαζουν ακυρη την τακτοποιηση επειδη υπηρχε η δυνατοτητα νομιμοποιησης...

 

Τι γινεται? Βγαινει ακυρη και η τακτοποιηση και η βεβαιωση νομιμοτητας και εκτεθειμενος μενω μονον εγω και η αδεια ασκησεως επαγγελματος μου...

 

Λαθος?

 

Αλλα ακομα και να παω με αναλυτικο και 4014, πρεπει να χορηγησω ηλεκτρονικη ΥΔ οτι εχω στα χερια μου ολα τα απαρατητα στοιχεια προς καταθεση οταν αυτα μου ζητηθουν... Τα εχω?

Χρειαζεται διαγραμμα καλυψης? Αφου η αδεια δεν εχει, ειναι του 1970

Χρειαζεται εξαρτημενο τοπογραφικο? Εχουμε εν χωρις συντεταγμενες, επισης του 1970

Πως να βγει τοπογραφικο σε χτισμενο οικοπεδο, ειδικα οταν η προσβαση στην πρασια ειναι δυσολη ως αδυνατη?

 

Ακομα και ο 4014 εχει προβληματα και ασαφειες ακομα που κολλανε τις διαδικασιες...

 

Οποτε στην τελικη η πιο ασφαλης λυση ειναι η κατεδαφιση του προσθετου τμηματος του μπαλκονιου...

Link to comment
Share on other sites

Πως να βγει τοπογραφικο σε χτισμενο οικοπεδο, ειδικα οταν η προσβαση στην πρασια ειναι δυσολη ως αδυνατη?

Από όσα ανέφερες

αυτό είναι το πιο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει.... καθοτι ασχετος απο τοπογραφικα...

Ολα τα αλλα ομως δεν ειναι καθολου αμελητεα...

 

Τελος παντων, αυριο το πρωι πηγαινω στην οικεια Πολεοδομια που ανηκει η οικοδομη να ρωτησω αφενος τι δικαιολογητικα απαιτουναι για την εξαιρεση απο καεδαφιση αρχικως και τη νομιμοποιηση επειτα του μπαλκονιου μας...

Και αναλογως με το τι θα με πουνε και το τι χρονικο οριζοντα υλοποιησης θα μου δωσουνε, θα πορευτω κι εγω....

 

Γιατι αν μου μιλησουνε για μερικους μηνες μεχρις τελικης εκδοσης, δε νομιζω ουτε ο πωλητης ουτε ο αγοραστης να ειναι διατεθειμενοι να περιμενουν κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

To να κόψεις το μπαλκονάκι θέλει άδεια κανονική αλλά ως αυθαίρετο ( είχα τέτοια περίπτωση με αυθαίρετη διακοσμητική πέργολα μπετόν στην οροφή 3ου ορ. 5όροφης.) πρέπει να πληρωθούν τα πρόστιμα και μετά να βγεί η άδεια.

Τώρα αν πας με μια άδεια χρωματισμού και photoshop κάτι γίνεται. Εγώ έτσι έκανα πάντως... Επρεπε να βάψω το κτίριο και για να δικαιολογήσω το θόρυβο, τα μπάζα κλπ έβαλα στον αναλυτικό και 20τ.μ. επισκευή σοβάδων και έφυγε η πέργολα σε 2 πρωινά.

Στην άδεια βέβαια photoshop.

 

(Βλέπω χειροπέδες καμιά ώρα με αυτά που γράφω... και είμαι 2 βήματα από τις φυλακές!)

Link to comment
Share on other sites

JTB αν φορεσεις βραχιολακια μην ξεχασεις να διορθωσεις και την Τοποθεσια στον site..΄

:)

Μη μασας.. Εγω εχω δουλεψει photoshop """κατ'εντολη""" του υπαλληλου της πολεοδομιας.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.