Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση αυθαιρέτου στη φόρμα του τεε και νομιμοποίηση εντός 3τιας


nzikos

Recommended Posts

θέλω να πω ότι είναι στην επιλογή του πελάτη τι απο τα 2 θα κάνει

εμένα υπηρχε περίπτωση που το προστιμο έβγαινε μαζι με τις αμοιβες φθηνότερο απο το να βγει αδεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θέλω να πω ότι είναι στην επιλογή του πελάτη τι απο τα 2 θα κάνει

εμένα υπηρχε περίπτωση που το προστιμο έβγαινε μαζι με τις αμοιβες φθηνότερο απο το να βγει αδεια

 

και το δήλωσες στο σύστημα??? πώς το έκανες...???

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτι νεώτερο γι' αυτή την περίπτωση; Πρέπει να πληρωθεί ο μηχανικός για την α' φάση; Πως κλείνουμε τις αμοιβές μας στο σύστημα όταν θα προχωρήσουμε σε κανονική άδεια νομιμοποίησης, αφού θα πρέπει να πληρωθούμε και αυτές; Μήπως συμψηφίζονται; Τι μπάχαλο είναι αυτό ρε παιδιά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός πρέπει να πληρωθεί για την πρώτη φάση , είναι οι 2 απο τις 4.5 μέρες που λέει το ΤΕΕ ότι είναι η συνολική αμοιβή μαζί με τη Β φάση.Για τα υπόλοιπα περιμένουμε ακόμα να ενημερωθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη αυτό πως μπορεί να γίνει στο σύστημα αμοιβών; Έχω το civiltech και δεν δέχεται για υπολογισμό λιγότερες από 4,5 ημέρες για την υποβολή στο σύστημα του ΤΕΕ. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, έχω μια περίπτωση εντός σχεδίου, με οικοδομική άδεια, στην οποία όμως έχει γίνει (το 1986) διαφορετικό τοπογραφικό με μικρότερα τετραγωνικά, επομένως και οικοδομή με μικρότερα τετραγωνικά. Έχει πάρει προσωρινή ηλεκτροδότηση του ενός ορόφου κ έχει μείνει έτσι μεχρι τώρα. Στην πραγματικότητα υπάρχει ένα σπίτι μεγαλύτερο από αυτό των σχεδίων σε ένα οικόπεδο επίσης μεγαλύτερο, όμως όλα θα ήταν εντελώς νόμιμα αν έιχε γίνει σωστή αποτύπωση του οικοπέδου τότε. Τώρα είναι ένα μπάχαλο.

Αυτό μπαίνει στον νόμο πληρώνοντας μόνο το παράβολο κ να βγάζει άδεια μετά ή με καινούργια άδεια? Και ποια η διαφορά?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη αυτό πως μπορεί να γίνει στο σύστημα αμοιβών; Έχω το civiltech και δεν δέχεται για υπολογισμό λιγότερες από 4,5 ημέρες για την υποβολή στο σύστημα του ΤΕΕ. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

 

Υποθέτω πως μπορεί να γίνει για την ώρα μόνο με το περιβόητο συμφωνητικό μεταξύ μηχανικού και ιδιοκτήτη και να γραφτεί η συμφωνημένη αμοιβή στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση με διάφορες υπερβάσεις και τροποιήσεις και μία από αυτές είναι και τροποίηση στην εφαρμογή της στατικής μελέτης (λογικά δεν γινόταν να έμενε και αυτή ίδια!) Επίσης έχω και τροποίηση μελέτης θερμομόνωσης (έχουν αλλάξει εξωτερικά κουφώματα)

 

Από δόμηση έχω περιθώριο και λογικά πάω για δήλωση - παράβολο - νομιμοποίηση.

 

Το θέμα είναι τι θα νομιμοποιήσω!??

Τα αρχιτεκτονικά νομιμοποιούνται.

Τα στατικά όμως ακομά δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι νομιμοποιήσιμα....

Πρέπει να αποτυπώσω διατομές, να σκανάρω οπλισμούς, να στήλω καρότα σε εργαστήριο

και κατόπιν να κάνω επίλυση. Και αν βγει επαρκές έχει καλώς. Διαφορετικά?

 

Μήπως είναι περιτή η νομιμοποίηση του Φ.Ο., της θερμομόνωσης, των Η/Μηχ. κλπ?

και στην άδεια για νομιμοποίηση αιτούμαστε μόνο ότι αφορά ΓΟΚ?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Οταν η πραξη εφαρμογής ειναι σε εξελιξη και υπαρχει κώλυμα ως προς την οικοδομησιμότητα, αλλά παράλληλα έχουμε ενα τεράστιο προστιμο σε περιπτωση β΄ φάσης, τι γίνεται? μηπως για τετοιες περιπτωσεις θα μπορουσαμε να παιρνουμε απο τον αρμοδιο Δήμο μια βεβαίωση οτι δεν ειναι δυνατον να χορηγηθει οικοδομησιμότητα και να δινεται η δυνατοτητα αναμονής ολοκλήρωσης της ΗΔΗ ΕΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ πραξης εφαρμογής? Ευχαριστώ

Edited by JERAV
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.