Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή στο σύστημα αυθαιρέτου που μπορεί να νομιμοποιηθεί


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα! Για ένα αυθαίρετο που μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις (και να βγάλει άδεια) και πρέπει να πληρώσει παράβολο, πώς γίνεται η εισαγωγή στο σύστημα? Γιατί αν βάλουμε κανονικά τις υπερβάσεις - που θεωρεί οτι δεν νομιμοποιούνται - βγάζει ολόκληρο το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα! Για ένα αυθαίρετο που μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις (και να βγάλει άδεια) και πρέπει να πληρώσει παράβολο, πώς γίνεται η εισαγωγή στο σύστημα? Γιατί αν βάλουμε κανονικά τις υπερβάσεις - που θεωρεί οτι δεν νομιμοποιούνται - βγάζει ολόκληρο το πρόστιμο...

 

το προστιμο παντα βγαινει στο συνολο.απλα πληρωνεις το παραβολο μονο.Ελπιζω στη Β φαση οταν ποτε ανοιξει να μπορεις να δηλωσεις εκδοση αδειας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ελπίζω, γιατί πρόκειται για μεταβίβαση και όλοι βιάζονται...και φταίει ο μηχανικός που αργεί...!! Και φαντάζομαι μόλις πληρωθεί το παράβολο, μπορούμε να υποβάλλουμε αμέσως το φάκελο στην πολεοδομία για την άδεια? Γιατί για βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας καλό είναι πρώτα να κλείνει η υπόθεση και μετά να τη δίνουμε...Όχι να αφήσουμε την άδεια για τα επόμενα 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ελπίζω, γιατί πρόκειται για μεταβίβαση και όλοι βιάζονται...και φταίει ο μηχανικός που αργεί...!! Και φαντάζομαι μόλις πληρωθεί το παράβολο, μπορούμε να υποβάλλουμε αμέσως το φάκελο στην πολεοδομία για την άδεια? Γιατί για βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας καλό είναι πρώτα να κλείνει η υπόθεση και μετά να τη δίνουμε...Όχι να αφήσουμε την άδεια για τα επόμενα 3 χρόνια...

 

Για την μεταβιβαση δεν εχεις προβλημα, με την βεβαιωση του συστηματος περι προσωρινης υπαγωγης την δινεις στο συμβολαιογραφο και τελειωνεις. Την αποδειξη πληρωμης του παραβολου την κρατας για τον ελεγχο της πολεοδομιας περι προστιμων οταν θα βγει η αδεια. Το αν ο ιδιοκτητης θα βγαλει αδεια ειναι αλλο θεμα. και αν ερθει σε σενα και δεν παει αλλου

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις! Στο εγχειρίδιο χρήσης του προγράμματος αναφέρει πως όταν υποβληθεί η αίτηση και βγεί πρόστιμο τότε αυτό πληρώνεται! Το ίδιο μου ανέφεραν και σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ. Καλό είναι να περιμένεις μέχρι να ενημερώσουν την πλατφόρμα του προγράμματος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται η δουλεια με βεβαιωση του συστηματος περι υπαγωγης στο Νομο του εν λογω διαμερισματος...

Κι εμενα μου ετυχε περιπτωση αυθαιρεσιας που μπορουσε να νομιμοποιηθει με εκδοση ΟΑ και παραβολο 500€ αλλα επειδη η διαδικασια ηταν πολυ συγκεχυμενη μεχρι τωρα και δεν ξεραμε ποσο θα επρεπε να περιμενουμε μεχρι να γινει η μεταβιβαση (προφανως μετα και την εκδοση της ΟΑ), αποφασισαμε κατεδαφιση της αυθαιρεσιας το συντομοτερο δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

 

Για την μεταβιβαση δεν εχεις προβλημα, με την βεβαιωση του συστηματος περι προσωρινης υπαγωγης την δινεις στο συμβολαιογραφο και τελειωνεις.

 

Από που προκύπτει αυτό; Δεν θέλει βεβαίωση νομιμότητας; Αφού θέλει τότε ο νόμος λέει στις εξαιρέσεις:

στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

Άρα για να δοθεί βεβαίωση, πρέπει να έχει πληρωθεί το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσωπικά έχω καταλάβει είναι ότι για να μπορεί να γίνει οποιαδήποτε μεταβίβαση απαιτείται να έχει περαιωθεί η διαδικασία, δηλαδή είτε να έχει εξωφληθεί το ειδικό πρόστιμο, είτε να έχει εκδωθεί η άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών.

Μόνο όσον αφορά τή σύνδεση σε δίκτυα κοινής ωφέλειας μπορείς να συνδεθείς έχοντας καταβάλει την πρώτη δόση του ειδικού προστίμου.

Edited by kontegr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως με την άδεια νομιμοποίησης δεν υποστηρίζεται ακόμα από το σύστημα, δηλ δεν ξέρουμε πότε και πως θα δίδονται οι βεβαιώσεις για αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.