Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη εκτός σχεδίου


Recommended Posts

έχω τις εξής απορίες:

1) παράνομη αποθηκη σε εκτός σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο.

έχει χρήση ως αποθήκη γενικής φύσεως και αγροτικής.

1α)Μπορώ να την δηλώσω ως αποθήκη και ως τι αποθήκη αφού κανείς δεν είναι αγρότης ,ως επαγγελματική αποθηκη μπορώ?

1β)Στο τεε πως την δηλώνω (κηρία και μοναδικη κατοικία, άλλη κατοικία, τουρισμός βιομηχανια, υπηρεσίες)? Είναι κύριος χώρος η βοηθητικός? Είτε πάει στην περίπτωση του αριθμού παραβάσεων (με αναλυτικό προϋπολογισμό)?

1γ) Αν δηλώσω ως επαγγελματικός χρησης το ακίνητο (μειωμένη τιμή ζώνης) μπορώ να δικαιολογήσω κεραμοσκεπής βεράντα, κεραμοσκεπής BBQ και υπαίθριο φούρνο?

 

2) Μπροστά σε χώρο Β κατοικίας σε εκτος σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο έχω κεραμοσκεπής βεράντα(πλακόστρωση ως μέρος και μετά τσιμεντοστεωση) με ξύλινο σκελετό.

2α) Μπορώ να την δηλώσω στις λοιπές παραβάσεις (να το ονομάσω κιοσκι ή πρέπει να το δηλώσω ως βοηθητικό χώρο (όπως Η/Χ).

2β) Αν μέσα στην βεράντα έχει και ΒΒQ, το δηλώνω ως επιπλέον παράβαση?

Edited by DChris
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω να πω

2α)βοηθητικος χωρος (στεγασμενος χωρος με φεροντα κατακορυφα στοιχεια)

2β)οχι (τα τετραγωνικα που καταλαβανει το ΒΒQ εχουν δηλωθει ως χρηση.

 

για τα υπολοιπα το ψαχνω (περιμενω και τις δικες σας γνωμες)

Link to comment
Share on other sites

2α) Βοηθητικός? ...Μακάρι, γιατί νομίζω ότι προς το παρόν πάει ως κύριος, όπως και οι ημιυπαίθριοι χώροι!!!

Link to comment
Share on other sites

οι ημιυπαιθριοι πανε ως κυριοι αν ηταν ημιυπαιθριοι και εχουν μετατραπει σε κυρια χρήση.

Αν εχεις μια κατοικια και αυθαιρετα προσθεσεις Η/Χ (με χρηση Η/χ) θα τον δηλωσεις ως βοηθητικο χωρο

 

θα ηθελα τις γνωμες σας για το 2β) . Δηλαδη αν εχω κατασκευες οπως BBQ και φουρνο κατω απο σκεπασμενη βεράντα τις δηλωνω ξεχωριστα ως παραβάσεις ή φτανει να δηλώσω οτι η σκεπασμενη βεράντα ειναι βοηθητικος χωρος (ασχετα με το αν εχεει καποιες μονιμες κατασκευες απο κατω). Οπως για παραδειγμα σε μια κυρια κατοικια δεν σε ρε αφορα αν εχει μεσα τζακι η τζακουζι...

Link to comment
Share on other sites

DChris, στην εγκλύκλιο έχουν περιορίσει τους Β/Χ σε υπόγειους χώρους, πατάρια και σοφίτες.

Και στα παραδείγματα δεν έχουν αντίστοιχο παράδειγμα :(

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Στις ερωτοαπαντήσεις του υπεκα λέει ότι ο μειωτικός μπαίνει σε όλους τους υπόγειους χώρους, τις σοφιτες και τα πατάαρια ανεξάρτητα τη χρήση και στο ισόγειο μόνο σε χώρους που χρησιμοποιούντια για βοοηθητική χρηση (γκαραζ, αποθήκη)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πιστεύω να έχετε αντιληφθεί πως οι απαντήσεις είναι σύμφωνα με την διάθεση του κάθε ένα που απαντάει.

Μέχρι να συμπεριληφθούν σε εγκύκλιο, προσωπικά δεν τους δίνω καμία σημασία.

Αν τώρα βγάλουν σε εγκύκλιο, αντιφατικές απαντήσεις, τότε είναι άξιοι της μοίρας τους.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πάντως όλοι (ΤΕΕ, υπεκα, ιεκεμ-ΤΕΕ) λένε ότι οι η/χ και οι βεράντες πηγαίνουν ως κύριοι χώροι.

ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σε χώρο Β κατοικίας -25τμ σε εκτος σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο έχω κεραμοσκεπής βεράντα-30τμ.(πλακόστρωση ως μέρος και μετά τσιμεντοστεωση) με ξύλινο σκελετό.

Κατω απο την κεραμοσκεπη υπάρχει επίσεις ΒΒQ και φουρνος. (εκτός σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο)

Γνώμη μου είναι

Υπερβαση δομησης: 25 τμ. κυριων χώρων. Β κατοικιας

30 τμ Βοηθητικών χώρων (μειωτικος συντέστής 0,5). Κεραμοσκεπής βεραντα

ΒΒQ και φουρνος επειδή είναι κατω απο την κεραμοσκεπή που δηλώθηκε δεν τα ξαναδηλώνω.

 

Εσείς τι αποψη εχετε, μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικο συντελεστή? Αν οχι, πως μπορω να δηλώσω κεραμοσκεπή βεράντα ΒΒQ και φουρνό?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τους (πρώην, διότι θα φύγουν!!!) πελάτες μας, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι:

 

55 τ.μ. ΚΥΡΙΟΙ χώροι

Το BBQ και ότι άλλο έχεις κάτω από τον χώρο σου, δεν το βάζεις πουθενά γιατί έχεις βάλει ήδη τον χώρο. Και βέβαια, ανά έχεις άδεια, τότε κοιτάς και υπέρβαση σε δόμηση, κάλυψη, κτλ....

 

Τα συλλυπητήρια μου στον πελάτη σου. Εγώ στους δικούς μου τα έδωσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.