Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν υπάρχουν μαζί τμήματα για τακτοποίηση και τμήματα για νομιμοποίηση


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρώταγα κάτι σχετικά με το Ν 4014 που με προβληματίζει . Ας υποθέσουμε πως έχουμε ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει ένα κτίριο το οποίο φτιάχτηκε σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, αλλά επιπλέον υπάρχουν και κάποια αυθαίρετα . Κάποια από αυτά πρέπει να τακτοποιηθούν (π.χ. διότι είναι μέσα στην Δ) , ενώ κάποια άλλα επιβάλεται να νομιμοποιηθούν . Το ερώτημα είναι τι γίνεται σε αυτην την περίπτωση κάτα τη συμπλήρωση των εμβαδών αυτών στο σύστημα του ΤΕΕ ; Τα εισάγουμε και τα δύο ; Νομίζω πως όχι , διότι αν τα εισάγουμε όλα , τότε θα προκύψει ένα μεγαλύτερο πρόστιμο από αυτό που κανονικά θα έπρεπε (καθώς για τις νομιμοποιήσιμα αυθαίρετα δεν πρέπει να πληρωθούν προστίματα) . Και συν τοις άλλοις θα προκύψει και μεγαλύτερο παράβολο , κάτι που επίσης είναι αδικία . Μήπως δηλαδή το ορθόν είναι να εισαχθούν μόνο τα προς τακτοποίηση αυθαίρετα ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ σε 3 περιπτώσεις, τα κατασκευαστικά είναι εντελώς διαφορετικά από τα σχέδια της αδείας χωρίς να παύει να μπορούν τα περισσότερα να νομιμοποιηθούν ενώ τα υπόλοιπα πρέπει να ρυθμιστούν. Στην πλατφόρμα του ΤΕΕ δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο και δεν πρόκειται να τα βάλω όλα παράνομα αφού σίγουρα μετά δεν θα μπορέσω να τα αφαιρέσω. Θέλω να γλυτώσει ο πελάτης πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης πληρώνοντας παράβολο και να βγει αναθεώρηση αδείας μετά, μαζί με πρόστιμο για ότι δεν νομιμοποιείται. Από το ΤΕΕ σιγή ιχθύος στα 4 email που έχω στείλει, όπως και στα τηλέφωνα που κάνω 1 εβδομάδα τώρα, 45λεπτά ανοιχτή ακρόαση και μου το έκλεισαν...... Οι πελάτες βιάζονται θέλουν να προχωρήσουν και ναι μεν ο Νόμος τους το επιτρέπει αλλά όχι και το λογισμικό..... Αυτό που σκέφτομαι να βγάλω για 1 ιδιοκτησία 2 αιτήσεις με 2 ξεχωριστά παράβολα. 1 για τα τετραγωνικά που νομιμοποιούνται και ένα για τα ρυθμιζόμενα, αλλιώς δεν γίνεται.....Τι άλλο να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Και 2 αμοιβες επισης..... :)

Μια χαρα θα μπορεσεις να αφαιρεσεις παρανομιες και γενικα να διαμορφωσεις εκ νεου το προστιμο σε μεταγενεστερη φαση...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά την αμοιβή δεν την σκέφτηκα να πω την αλήθεια, έχεις δίκιο 8-) 1 υπολόγιζα, θα μπορέσω να προσθαφαιρέσω παρανομίες εφόσον όμως βγει η αναθεώρηση της άδειας στο μεταξύ εάν θέλουν να πληρώσουν εφάπαξ, που έχω 1 περίπτωση μέχρι τέλη Δεκέμβρη θα πρέπει να έχει βγει και η αναθεώρηση της άδειας μέχρι το Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα μου φαίνεται , γιατί όχι ; Για να μην βγαίνουν μεγάλες οι αμοιβές απλά να εισαχθούν μόνο τα αντίστοιχα εμβαδά σε κάθε μία από τις δύο περιπτώσεις (πού ότως ή άλλως αυτό λέμε) . Από εκεί και πέρα το "ημέρες εργασίες" ούτως ή άλλως είναι περισσότερες απ'όσες προτίνει το ΤΕΕ . Μόνο και μόνο για τις ημέρες που αφιερώνουμε προσπαθώντας να βρούμε στοιχεία και να διασταυρώσουμε απόψεις , για το καλό των ίδιων των πελατών μας , είναι πολύς .

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση - πρόταση.

 

Για περιπτώσεις που κάποιες αυθαιρεσίες μπορούν να νομιμοποιηθούν ενώ άλλες θα πάνε για τακτοποίηση με 4014 (εννοώ εντός της ίδια ιδιοκτησίας).

 

Εφόσον αυτή τη στιγμή το πρόστιμο που θα βγάλει το σύστημα του ΤΕΕ θα περιλαμβάνει ΚΑΙ αυτές που μπορούν να νομιμοποιηθούν (αφού δεν υπάρχει στο σύστημα δυνατότητα διαχωρισμού)....

 

ΑΝ αυτές που δύνανται να νομιμοποιηθούν βγάζουν πολύ μικρό πρόστιμο (π.χ. 500 ευρώ λόγω αναλυτικού), σε περίπτωση που πληρωθεί ΕΦΑΠΑΞ ΟΛΟ το πρόστιμο που βγάζει το σύστημα για το σύνολο των αυθαιρεσιών (νομιμοποιούμενες και τακτοποιούμενες)προκειμένου να περαιωθεί η διαδικασία και να μπορεί να γίνει μεταβίβαση,

 

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ να εκδοθεί Ο.Α εντός 3 ετών για τις αυθαιρεσίες που ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ και έχει πληρωθεί ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΦΟΡΑ?????

 

Η ερώτηση - πρόταση έχει να κάνει με περιπτώσεις που το πρόστιμο που αντιστοιχεί στα δυνάμενα νομιμοποίησης τμήματα είναι τέτοιο που κάποιος ιδιοκτήτης να είναι διατεθιμένος να τα πληρώσει προκειμένου να γίνει η μεταβίβαση που τον καίει, αλλά παράλληλα να μηχάνει το διακίωμα της νομιμοποίησης για τα τμήματα που ΜΠΟΡΕΙ να νομιμοποιήσει.

 

Και "εισπρακτικά" να το δει κανείς από πλευράς Δημοσίου, κέρδος για τις εισπράξεις τους θα είναι....και παράλληλα διευκόλυνση για κάποιες τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο γ' μέρος των απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, στην ερωτοαπάντηση 5 αναφέρει για το συγκεκριμένο θέμα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται αν γίνουν δύο φύλλα καταγραφής, ένα για το τμήμα του αυθαιρέτου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί άδεια με τσεκάρισμα της "δυνατότητας έκδοσης αδείας" και ένα για το τμήμα στο οποίο δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια. Ένα όμως πρόσθετο πρόβλημα που προέκυψε σ' ένα σεμινάριο (ιδιωτικής εταιρίας) που παρακολούθησα, είναι ότι ο εισηγητής υποστήριζε ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν τα δύο τμήματα είναι στατικώς ανεξάρτητα (πράγμα όμως που δεν αναφέρεται στην απάντηση). Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στο γ' μέρος των απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, στην ερωτοαπάντηση 5 αναφέρει για το συγκεκριμένο θέμα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται αν γίνουν δύο φύλλα καταγραφής, ένα για το τμήμα του αυθαιρέτου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί άδεια με τσεκάρισμα της "δυνατότητας έκδοσης αδείας" και ένα για το τμήμα στο οποίο δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια. Ένα όμως πρόσθετο πρόβλημα που προέκυψε σ' ένα σεμινάριο (ιδιωτικής εταιρίας) που παρακολούθησα, είναι ότι ο εισηγητής υποστήριζε ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν τα δύο τμήματα είναι στατικώς ανεξάρτητα (πράγμα όμως που δεν αναφέρεται στην απάντηση). Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο γι' αυτό;

 

1. Ούτως ή άλλως θα κάνεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής. Εγώ προς το παρόν στο σύστημα είμαι στο "στάδιο επεξεργασίας" κι εκεί τουλάχιστον ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να δηλώσεις σε κάποιο φύλλο καταγραφής ότι μπορεί να εκδοθεί Ο.Α.Αλλά η ερώτηση - πρότασή μου αναφερόταν ΚΥΡΙΩΣ στην περίπτωση που ο πελάτης βιάζεται να μεταβιβάσει και δε θέλει να χάσει χρόνο μέχρι να εκδοθεί η Ο.Α ώστε να μπορεί να πάρει βεβαίωση μηχανικού.Για το ερώτημα που έθεσες δε γνωρίζω κάτι....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.