Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατ' αποκοπήν πρόστιμο


Recommended Posts

Γ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων:

......

20) Σε περίπτωση παλαιών αυθαίρετων κατασκευών που υπάγονται στην κατηγορία 13 του «Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής ..» κατά τον υπολογισμό του προστίμου υπολογίζεται ο συντελεστής παλαιότητας ;

Ναι, εφ’ όσον τεκμηριώνεται η παλαιότητα.

.......

 

Γνωρίζει κανεις αν ισχύει το ίδιο και με το 2000άρο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Αλλά και για την κατηγορία 13 που σύμφωνα με ΥΠΕΚΑ πολλαπλασιάζεται το πρόστιμο 500 ευρώ με συντελεστή παλαιότητας στο σύστημα δηλώσεων δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Αλλά και για την κατηγορία 13 που σύμφωνα με ΥΠΕΚΑ πολλαπλασιάζεται το πρόστιμο 500 ευρώ με συντελεστή παλαιότητας στο σύστημα δηλώσεων δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο

Δηλαδή το ανακοινώσαν αλλα δεν ενεργοποιήθηκε ακόμα.....οποτε παλι περιμένουμε....και περιμενουμε.....τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρίνησα, πως έχει και άλλη παρανομία το ακίνητο. Δε συμφέρει μία νομιμοποίηση των 500 ευρώ (άβατη στέγη) να του στοιχίσει 4000 ευρώ (νομιμοποίηση)

 

Ισως να ήταν συνετό σε περιπτώσεις που μπορεί να νομιμοποιηθεί κάτι και εμείς προτείνουμε ή ο ιδιοκτήτης από μόνος του επιλέγει την τακτοποίηση να μας υπογράφουν κάποιο χαρτί με την επιλογή τους γιατί στο μέλλον τα τακτοποιημένα μπορεί να πάθουν πολλά και διάφορα και να μας καταλογίσουν ευθύνες, σκεφτείτε το λοιπόν πριν να προτείνετε τακτοποιήσεις αντί νομιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εαν ξερει καποιος με σιγουρια ας μου απαντησει στο παρακατω....

εχω 54 τ.μ κατοικιας με τιμη ζωνης 600 ευρω το προστιμο βγαινει κατω απο 2000

 

ισχυει το 2000 ευρω σαν ελαχιστο ή θα πληρωσει αυτο που υπολογιζει το προγραμμα??(συγκεκριμενα 754 ευρω)

 

Ρε παιδιά αυτό δεν είναι άδικο; Έχω μια αποθήκη 7 τ.μ. που πριν ήταν τμήμα μεγάλης υπόγειας θέσης στάθμευσης (μίας, με εμβαδό 28 τ.μ.). Μιλάμε δηλαδή για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, από πάργκιγκ σε αποθήκη. Θα πληρώσω λοιπόν €2000, ενώ ο άλλος που έφτιαξε παράνομα ολόκληρο διαμέρισμα 54 τ.μ. θα πληρώσει μόνο €754;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Α! Μόλις διάβασα την ερωτο-απάντηση 8 του Δ' μέρους, και λέει ότι δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της παραγράφου 6β (δηλαδή το κατ' αποκοπήν διχίλιαρο)!!! Αν υπάρχει άλλος τρόπος υπολογισμού του προστίμου και είναι πιο συμφέρων, επιλέγεται αυτός!

 

Αυτή η τροποποίηση είναι πολύ σημαντική, διότι όχι μόνον μειώνει το πρόστιμο στις περιπτώσεις "μικρών" αυθαιρεσιών (ως 20 τ.μ.), αλλά αποφεύγεται η εφάπαξ καταβολή όλου του ποσού, που προβλεπόταν υποχρεωτικά με το διχίλιαρο, χωρίς μάλιστα την έκπτωση του 20%. Νομίζω ότι είναι μια δίκαιη αλλαγή...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

η περίπτωση μου : 10μ² υπέρβαση δόμησης προ του '83 που το πρόστιμο της υπολογιζόταν στα 350€ με την ερωτο-απάντηση 8 του Δ' μέρους καταλήγω ότι .

ΤΟ πρόστιμο είναι 350€ αλλά λόγω παραβόλου θα δωθούν 500€ και έκλεισα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είδαμε στην ερωτο-απάντηση 8 του Δ' μέρους που λέει ότι δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της παραγράφου 6β, αλλά το ΤΕΕ ακόμα μου βγάζει πρόστιμο €2.000.

Είναι απλά θέμα μη-ενημέρωσης του συστήματος ΤΕΕ? Δεν ξέρω τι να πώ στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.