Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια με ένδειξη "ως κατασκευάστηκε"


 
terry

Recommended Posts

Στο συμφωνητικο απλα αναγραφεται "παραδοση as built σχεδιων"

Επιβλεποντας ειμαι εγω, το θεμα ειναι οτι μου ζητηθηκαν σχεδια τα οποια φυσικα και δεν εχω κανει (ξερω τι αλλαγες εχουν γινει στα κατασκευαστικα, και τις εχω φυσικα σημειωμενες)

απλα θελω να ξερω αν υπαρχει καποιος κανονας που διεπει τη συγκεκριμενη διαδικασια

πολυ εμπειρος φιλος μου μελετητης μου ανεφερε παντως οτι ειθισται να γινεται 1 φορα παραδοση τετοιων σχεδιων, και συνηθως ειναι και για να "κλεισει" ο λογαριασμος στο τελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο συμφωνητικο απλα αναγραφεται "παραδοση as built σχεδιων"

...

πολυ εμπειρος φιλος μου μελετητης μου ανεφερε παντως οτι ειθισται να γινεται 1 φορα παραδοση τετοιων σχεδιων, και συνηθως ειναι και για να "κλεισει" ο λογαριασμος στο τελος

Σωστά σου είπε, αλλά όχι για να κλείσει ο λογαριασμός αλλά το έργο. Τα as built γίνονται μία φορά και στο τέλος. Στο ενδιάμεσο εκπονούνται good for construction από τον κύριο του έργου (επιβλέπων) και τα λεπτομερειακά σχέδια κατασκευής από τον εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπε, αλλά όχι για να κλείσει ο λογαριασμός αλλά το έργο. Τα as built γίνονται μία φορά και στο τέλος. Στο ενδιάμεσο εκπονούνται good for construction από τον κύριο του έργου (επιβλέπων) και τα λεπτομερειακά σχέδια κατασκευής από τον εργολάβο.

 

Αυτό εννοούσε

Αν λοιπον σε συμφωνητικο απλα αναγραφεται as built σχεδιο, εγω εφοσον δεν εχει ολοκληρωθει το εργο, ειμαι υποχρεος παραδοσης ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

as build είναι όπως κατασκευάσθηκαν. Άρα μόλις τελειώσει κάθε φάση εργασιών μπορούν να γίνουν τα σχετικά σχέδια (στατικά/αρχιτεκτονικά/ηλεκτρικά/μηχανολογικά). Δεν είναι απόλυτο πως κατασκευάζονται στο τέλος.

Αν στο συμφωνητικό αναγράφεται ο χρόνος παράδοσης των σχεδίων τότε τα παραδίδεις σύμφωνα με το συμφωνητικό.

Αν είναι γενικό και αόριστο........ εκτιμάς την σχέση με τον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

as build είναι όπως κατασκευάσθηκαν. Άρα μόλις τελειώσει κάθε φάση εργασιών μπορούν να γίνουν τα σχετικά σχέδια (στατικά/αρχιτεκτονικά/ηλεκτρικά/μηχανολογικά). Δεν είναι απόλυτο πως κατασκευάζονται στο τέλος.

Αν στο συμφωνητικό αναγράφεται ο χρόνος παράδοσης των σχεδίων τότε τα παραδίδεις σύμφωνα με το συμφωνητικό.

Αν είναι γενικό και αόριστο........ εκτιμάς την σχέση με τον εργοδότη.

 

χμ και πως οριζονται οι φασεις ενος εργου αραγε ?

εχω την αισθηση οτι και αυτο ειναι καπως γενικοτητα

η ερώτησή μου έχει να κάνει γενικά με το εάν υπάρχει κάποιος ορισμός για τα as built, τον οποιον να μπορώ να ισχυριστώ (μην αναφέρω περισσότερα δημοσίως)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε μία χώρα που υποχρεωτικά βγαίνουν as built και κοιτάξτε εδώ

 

Επιβλέπων = engineer of record και είναι αυτός που έχει την αστική ευθύνη και την ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.