Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια με ένδειξη "ως κατασκευάστηκε"


 
terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Φωτογραφίες ναι τραβάω, σε χαρακτηριστικά σημεία μαζί με μέτρο για να φανεί η απόσταση μεταξύ των οπλισμών αλλά για το αρχείο μου.

Δεν με βοηθάς όμως. Ποια η χρησιμότητα (και όχι χρηστικότητα που έγραψα χθες) των AB σχεδίων του Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Γινονται για το λογο που γινονται ολα τα us built...

Στην υδρευση κανεις τετοια σχεδια??

 

Ελα πχ μετα απο 15 χρονια να κανεις επιθεωρηση στην θεμελιωση...

Μπορεις????

Αν εχεις τετοια σχεδια δεν χρειαζεται να κανεις καμια αποτυπωση του οπλισμου...

ΦΥΣΙΚΑ για τα στατικα δεν θα διαφερουν και πολυ απο τους ξυλοτυπους της ΟΑ (αν εγιναν και αυτοι οπως πρεπει...)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με πας αλλού, Στην ύδρευση τα θέλουμε για να ξέρουμε που περνάνε οι σωληνώσεις.

Τι ενδιαφέρει ανά πόση απόσταση είναι ο οπλισμός της θεμελίωσης; Αφού θα πρέπει να υπάρχει η συνολική διατομή οπλισμού που λέει η μελέτη.

Αν κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει η μελέτη (αλλαγή φέροντων στοιχείων, αλλαγή απαιτούμενης διατομής οπλισμού) τότε, προσωπικά λέω και πάλι, ενημέρωση φακέλου.

Αποτύπωση οπλισμού πότε θα χρειασθεί να κάνεις; Όταν δεν υπάρχει μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανει ο μελετητης τη δευτερη σειρα..??

 

Ξερεις οτι πολλες φορες μπορει να γινουν μικροαλλαγες στο εργο..

Πχ βαθος εκσαφης, σταθμη ισογειου, δεν χωρανε 4+7Φ14 σε 30εκ δοκαρι κτλ κτλ

 

Οι ενημέρωση του φακέλου της άδειας για μίκρο-αλλαγές αποτελεί ευθύνη του επιβλέποντα (άρθρο 91 ΠΔ 696/74) και όχι του μελετητή (ο οποίος φέρει βεβαίως στο ακαίραιο την ευθύνη για την ορθότητα των μελετών του αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση να κάνει τροποποιήσεις/διορθώσεις και νέες μελέτες αν γίνονται αλλαγές κατά την κατασκευή). Για τον λόγο αυτόν κατά την ενημέρωση φακέλου δεν ζητούνται αμοιβές (αφού περιλαμβάνονται στην αμοιβή επίβλεψης). Αν οι αλλαγές της μελέτης που απαιτούνται είναι σε τέτοιο βαθμό που επιβάλλεται αναθεώρηση της άδειας, τότε η σύνταξη της μελέτης αναθεώρησης γίνεται μετά από ΝΕΑ ανάθεση εκπόνησής μελέτης σε μελετητή (τον αρχικό, τον επιβλέποντα ή άλλον) και μετά την αναθεώρηση απαιτείται ΕΚ ΝΕΟΥ ανάθεση της επίβλεψης (ακόμα και αν δεν αλλάζει ο επιβλέπον) διότι το αντικείμενο της επίβλεψης έχει μεταβληθεί.

 

(Συχνά στην πράξη τίποτα από τα παραπάνω δεν εφαρμόζεται, ενώ θα έπρεπε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω συναδελφε...

Συμφωνουμε απολυτα..

Αλλα εγω προτιμω να εχω σωστα σχεδια στο αρχειο μου/του ιδιοκτητη, παρα στο φακελο της ΟΑ...

 

Αλλα και παλι τα σχεδια "as built" μπορουν ανετα να αποτελεσουν σχεδια για την ενημερωση του φακελου..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχουν νόημα σε ένα μικρό κτίριο όταν μετά απο χρόνια μπορεί να χρειαστεί ενίσχυση. Σε μεγάλα αντίθετα κτήρια θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά και να απαιτούνται σε ευρος 6 μηνών απο την αποπερατωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ένα μικρό "bump", αν μου επιτρέπετε

 

υπάρχει κάπου ορισμός του πότε παραδίδονται τα as built σχέδια ?

είναι υποχρέωσή μου να παραδώσω εν μέσω της κατασκευής, ενώ γνωρίζω ότι έπονται αλλαγές (σημαντικές ή οχι, δεν με απασχολεί) ?

και αν ναι, πρέπει να τα ξαναδώσω στο τέλος ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

(υποσημείωση, πρόκειται για ΗΜ σχέδια, απλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου ορισμός του πότε παραδίδονται τα as built σχέδια ?

Σίγουρα μετά το πέρας της κατασκευής, ειδάλλως δεν μπορεί να είναι As Built.

Τώρα, το πόσο μετά το πέρας της κατασκευής, αυτό είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με τον όγκο δουλειάς του έργου, και το πόσοι ασχολούνται με τα As Built. Ενα λογικό, μέσες άκρες, διάστημα είναι από 3 εβδομάδες (για απλές δουλειές) μέχρι και 3 μήνες (για κατασκευές που αλληλομπλέκονται στατικά, μεταλλικά, ηλεκτρομηχανολογικά, υδραυλικά/πνευματικά, περιβαλλοντικά κτλ).

είναι υποχρέωσή μου να παραδώσω
Εξαρτάται από την συμφωνία που έχεις κάνει με τον κύριο του έργου.

 

εν μέσω της κατασκευής, ενώ γνωρίζω ότι έπονται αλλαγές (σημαντικές ή οχι, δεν με απασχολεί) ?

και αν ναι, πρέπει να τα ξαναδώσω στο τέλος ?

Οχι, εάν πρόκειται να γίνουν αλλαγές και το γνωρίζουν όλοι, δεν έχει νόημα να γίνουν As built σχέδια, Μπορεί όμως να τα ζητάει ο επιβλέπων ή ο κύριος του εργου σε εφαρμογή μιας συνεχούς ροής πληροφορίας σχετικά με την πρόοδο του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είμαστε και θα γελούν μαζί μας.

Σε δημόσια έργα δεν υπάρχουν καν μελέτες!

Σε δημόσια έργα (όπου υπάρχουν μελέτες) δεν υπάρχουν σχέδια "όπως κατασκευάστηκε", ούτε καν γίνονται αναθεωρήσεις που σημαίνει να ξαναπηγαίνεις στην πολεοδομία.

 

Αν μιλάμε για ιδιωτικά έργα, δεν το συζητώ.

 

Μπράβο πάντως στους συναδέλφους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους και ενημερώνουν τους φακέλους, έστω τους προσωπικούς.

Πάντως δεν νομίζω να αμείβεται η δουλειά αυτή.

 

Σίγουρα μετά το πέρας της κατασκευής, ειδάλλως δεν μπορεί να είναι As Built.

Τώρα, το πόσο μετά το πέρας της κατασκευής, αυτό είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με τον όγκο δουλειάς του έργου, και το πόσοι ασχολούνται με τα As Built. Ενα λογικό, μέσες άκρες, διάστημα είναι από 3 εβδομάδες (για απλές δουλειές) μέχρι και 3 μήνες (για κατασκευές που αλληλομπλέκονται στατικά, μεταλλικά, ηλεκτρομηχανολογικά, υδραυλικά/πνευματικά, περιβαλλοντικά κτλ).

Εξαρτάται από την συμφωνία που έχεις κάνει με τον κύριο του έργου.

 

 

Οχι, εάν πρόκειται να γίνουν αλλαγές και το γνωρίζουν όλοι, δεν έχει νόημα να γίνουν As built σχέδια, Μπορεί όμως να τα ζητάει ο επιβλέπων ή ο κύριος του εργου σε εφαρμογή μιας συνεχούς ροής πληροφορίας σχετικά με την πρόοδο του έργου.

 

Στο συμφωνητικο απλα αναγραφεται "παραδοση as built σχεδιων"

Επιβλεποντας ειμαι εγω, το θεμα ειναι οτι μου ζητηθηκαν σχεδια τα οποια φυσικα και δεν εχω κανει (ξερω τι αλλαγες εχουν γινει στα κατασκευαστικα, και τις εχω φυσικα σημειωμενες)

απλα θελω να ξερω αν υπαρχει καποιος κανονας που διεπει τη συγκεκριμενη διαδικασια

πολυ εμπειρος φιλος μου μελετητης μου ανεφερε παντως οτι ειθισται να γινεται 1 φορα παραδοση τετοιων σχεδιων, και συνηθως ειναι και για να "κλεισει" ο λογαριασμος στο τελος

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.