Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη περιγραμματος διαμερισματος & βεβαιωση..


Recommended Posts

καλημερα εχω μια κατοψη οροφου με 2 διαμερισματα με παλια αδεια βλεποντας τα σχεδια της πολεοδομιας με την πραγματικοτητα διαπιστωνω οτι εχουν αλλαξει τα περιγραμματα και των 2 διαμερισματων....δηλαδη το ενα μπαινει μεσα στο αλλο κλπ...τι πρεπει να κανω???μια σκεψη ειναι να το δηλωσω με τον 4014 αλλα πως θα παει??

Link to comment
Share on other sites

προφανως και μπορει το θεμα μου ειναι τι να νομιμοποιησω????αφου δεν εχω υπερβαση δομησης ή καλυψης .....το μονο που εχω ειναι οτι ο ενας πηρε και εδωσε αντιστοιχα ενα κομματι απο το διαμερισμα του αλλου......και φυσικα ο ενας ειναι που ενδιαφερεται για βεβαιωση.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κλασσικη διαδικασια ΕΕΜΚ ειναι αυτο...

 

Με συναινεση και των δυο ιδιοκτητων, τελειωνεις μεσα σε λιγες μερες...

 

Και αν η υπαλληλος της πολεοδομιας που θα σε αναλαβει ειναι λιγακι συγκαταβατικη, τοτε πιθανον να δεχθει ΥΔ του ιδιοκτητη οτι οι αλλαγες αυτες πραγματοποιηθηκαν κατα το χρονο ισχυος της Ο.Α. και τελειωνεις μια και καλη με το θεμα, χωρις συναινεσεις και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι ΕΕΜΚ αφου πρωτον εχουν γινει ηοι εργασιες και δευτερον πιθανον να μην υπαρχει συναινεση αυτο ρωταω!!

Link to comment
Share on other sites

Κοινο μυστικο ειναι στις πολεοδομιες οτι σε τετοιες περιπτωσεις ΕΕΜΚ, οι εργασιες εχουν πραγματοποιηθει εδω και καιρο...

Ισως απο την ισχυ της Ο.Α.

 

Γι αυτο σε λεω οτι μπορεις να το χειριστεις ανευ συναινεσεως με ΥΔ ιδιοκτητη περι εργασιων που γινανε τοτε και φωτοτυπια του συμβολαιου αγορας του διαμερισματος...

 

Τουλαχιστον στην Κεντρικη Πολεοδομια Θεσσαλονικης το εχω κανει...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην εμπλεκα με πολεοδομια γιατι χαιρετισματα....αυτο που θελω ειναι με 4014 για πιο σιγουρα αλλα δεν βρισκω ακρη και ολα αυτα για μια βεβαιωση..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει δικαιοδοσια ο 4014 στην περιπτωση σου....

 

Και δεν υπαρχει λογος να βαζεις τους ανθρωπους στη διαδικασια πληρωμης προστιμων για κατι που στην ουσια δεν ειναι αυθαιρεσια με την εννοια καποιας υπερβασης δομησης, καλυψης η κατι τετοιο τελος παντων...

 

Πηγαινε Δευτερα πρωι στην Πολεοδομια και κανε τη δουλεια σου ευκολα και γρηγορα... Δεν ειναι απολυτως τιποτα οι ΕΕΜΚ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το θεμα ειναι να μην εμπλεκα με πολεοδομια γιατι χαιρετισματα....αυτο που θελω ειναι με 4014 για πιο σιγουρα αλλα δεν βρισκω ακρη και ολα αυτα για μια βεβαιωση..

Γιάννη τελικά τι έγινε πήγες πολεοδομία ή τακτοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.