Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη περιγραμματος διαμερισματος & βεβαιωση..


Recommended Posts

Διαφορετικό περίγραμμα, ίδιο εμβαδόν.

 

(Δεν ανοίγω νέο θέμα θεωρώντας το παρόν αρκετά συναφές.)

 

Πρόκειται για μονοκατοικία με άδεια του 1938 (!).

Στην άδεια βλέπω μια κάτοψη 10 επί 9 μέτρα = 90 τ.μ.

Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε εξαρχής 15 επί 6 = 90 τ.μ.

 

Το 1965 προσέθεσαν κατ'επέκταση 10 τ.μ.

 

Τώρα εγώ τι κάνω;

Πρέπει να βγάλω άδεια νόμιμου περιγράμματος;

Ή θεωρώ ότι ως προ του '55 με άδεια ότι είναι εντάξει οπότε τακτοποιώ μόνο τα 10 τ.μ. του 1965 (όπου με την ευκαιρία θα δείξω την πραγματική κάτοψη στα σχέδια που θα καταθέσω) ;

Edited by Alexis L
Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και το άρθρο 23:

 

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

 

α) που υφίστανται προ του 1955 ή.....

 

Οπότε οτιδήποτε αυθαίρετο πριν το 55 είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι, πριν κάνει οτιδήποτε πρέπει να προσπαθήσει ν' αποκτήσει "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από την οικεία πολεοδομία. Αν τα καταφέρει (το θεωρώ εύκολο) τότε "νομίμως υφίσταται" το "κομμάτι" πριν το 55 και στη συνέχεια ρυθμίζει με 4014 και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου γνώμη Ιάσονα η βεβαίωση της Υ.ΔΟΜ. δεν είναι είναι τίποτα άλλο από μια διοικητική πράξη κατά την οποία βεβαιώνεται η παλαιότητα σύμφωνα με τα ίδια δικαιολογητικά που διαθέτεις.

 

Είναι "good to have" αλλά όχι "must to have".

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω λέγοντας ότι, είναι "το έγγραφο νομιμοποίησης", που αν δεν το 'χεις (με βάσει τα απαιτούμενα έγγραφα που πρέπει να σου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης κατά το Ν.4014) δεν μπορείς να προχωρήσεις!

 

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011)

 

Tην .... κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο ............ ιδιοκτησίας του .......... επί της οδού … αρ. ………του ∆ήμου ………………………… και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4. Τίτλους ιδιοκτησίας

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία1

6. ∆ήλωση του ιδιοκτήτη ότι .....

............................

 

1. Μόνο για τις περιπτώσεις ακινήτων ή αυτοτελώς ιδιοκτησιών (οριζοντίων ή καθέτων ) της § 2 του άρθρου 23 του Ν. 4014/2011.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Που το λέει αυτό στον 4014 συνάδελφε;

Γιατί εγώ θυμάμαι να εξαιρεί αυτά που έχουν ανεγερθεί προ του 55 και όχι αυτά που έχουν βεβαίωση νομίμου περιγράμματος.

 

Επίσης δεν είπαμε πως δεν είναι έγγραφο νομιμοποίησης αλλά ότι είναι διοικητική πράξη η οποία σύμφωνα μ'αυτά που έχεις προσκομίσει μπορεί και να ανακληθεί

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δες τη συμπλήρωση που έκανα παραπάνω....

 

Το ...."υφίστανται προ του 55" ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ αλλά η πολεοδομία!

Εκτός και υπάρχει αντίστοιχος "νόμος" ή "έγγραφο" που λέει ότι, ..."θα το πει ο μηχανικός". Υπάρχει;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δε το λέει κανένας από του ΔΥΟ συνάδελφε είναι από μόνο του. Έχεις στοιχεία ότι έχει ανεγερθεί πριν τον Νοέμβριο του 1955, είναι νόμιμα υφιστάμενο, δε χρειάζεται να το πει κανένας για να δώσεις τη βεβαίωση.

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Ο καθένας μας έχει και τον "τρόπο" του να κάνει τη ...δουλειά του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.