Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

Τη βεβαιωση στη δινει ο Προισταμενος στον 1ο, οχι ο Αλεκος, αφοτου τη συνταξει, τη στειλει πρωτοκολλο και υπογραφει απο Κουρακη...

Μετα κατευθυνεσαι στον 3ο οροφο και πηγαινεις στο γραφειο 305 η 306 που λες, ζητας τη βοηθεια της υπαλληλου εκει...

Λογικα θα σε στειλει πρωτα στην προισταμενη στο βαθος να συνεννοηθεις κι υστερα θα πας στην υπαλληλο και παλι που ασχολειται κατα κωρον με ανασυστασεις για να σε τακτοποιησει....

Η προισταμενη θα σου ζητησει οπως και να χει να ψαξεις δια της πλαγιας οδου να βρεις κατοχη, απο συμβολαια, αρχεια συμβολαιογραφων, αρχεια ιδιωτων της οικοδομης, υποθηκοφυλακεια κλπ αλλα αν δε βρεις τιποτα, τοτε καταφευγεις στη λυση της ανασυστασης με αποτυπωση...

 

Αφου εγκριθει η ανασυσταση, βεβαιωνεται το περιτυπωμα της οικοδομης αλλα επιφυλασσονται για τις εσωτερικες διαστασεις οι οποιες μπορει μεν να ειναι διαφορετικες αλλα ρυθμιζεται με μια ΕΕΜΚ αυτο.... ταδε εφη Προσταμενη...

Προχωρα το κανονικα και αν βρεις καποιο προβλημα ελα να με βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έτυχε χτες περίπτωση φακέλου που καταστράφηκε και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει ανασύσταση! Ρώτησα στην πολεοδομία σήμερα και μου είπαν ότι χρειάζονται μόνο τα αρχιτεκτονικά. Πρέπει να κάνω από πριν κάποια άιτηση ή να πάρω κάποια έγκριση από την πολεοδομία για να προχωρήσω ή αναλαμβάνω κατευθείαν και κάνω τα σχέδια και τους τα πηγαίνω κάποια στιγμή να τα εγκρίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε μιλα με την αρμοδια υπαλληλο της πολεοδομιας να σε ενημερωσει ως προς το τι θα χρειαστει....

 

Με αποτυπωση θα προχωρησεις, αν δε βρεις τιποτα αλλο σε αρχειο συμβολαιογραφων κλπ....

 

Το θεμα ειναι τι χρειαζεται να κανεις εσυ και τι θα ειναι παν6τελως αχρειαστο (πχ οψεις)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην πολεοδομία δεν υπήρχε διάθεση για εξυπηρέτηση. Ο ένας με έστελνε στον άλλο και ο τελευταίος μου είπε κοφτά "τα αρχιτεκτονικά μόνο". Το τι θα είναι αχρείαστο (πχ όψεις) πως το κρίνει κανείς? Αν αργότερα για κάποιο λόγο χρειαστούν κάπου και οι όψεις δεν θα με κράξει ο ιδιοκτήτης που δεν θα του τις έχω κάνει εφόσον συμπεριλαμβάνονται και αυτές στα "αρχιτεκτονικά"? Ρωτάω γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία από αυτά.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάποια έγκριση εκτός φυσικά από την εντολή του πελάτη σου να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Κάνεις την αποτύπωση, συντάσσεις όλα τα αρχιτεκτονικά σχέδια (διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις, όψεις, τομές και αν χρειάζεται λεπτομέρειες) και καταθέτεις το φάκελο με την αίτηση για ανασύσταση φακέλου στην Πολεοδομία. Στο site της e-Πολεοδομίας μπορείς να βρεις τα απαιτούμενα για έλεγχο πληρότητας.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κατα την ανασυσταση φακελου, ουσιαστικα συμπληρωνεις τα χαμενα σχεδια μεν αλλα αυτα που αφορουν εσενα και μονο!

 

αν εχεις 5οροφο και θες ενα οροφο δεν θα κατσεις να δωσεις αρχ και των 5.

 

αν στην πορεια του χρονου αλλος συναδελφος αναζητησει κατι απο το φακελο που δεν υπαρχει, παλι με τη σειρα του θα συμπληρωσει οτι χρειαζεται

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι θα συνταξεις ολα τα αρχ. σχεδια. (καλα ποσο μαλλον λεπτομερειες δλδ)

Link to comment
Share on other sites

100% ισχυει αυτο που λες....

Εγω οσες φορες εχει χρειαστει να κανω ανασυσταση η να ρωτησω για αυτην τελος παντων, ΠΑΝΤΑ κανουμε ΜΕΡΙΚΗ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ του φακελου ως προς τα στοιχεια που προσκομιζω εγω....

Και προσκομιζω ΠΑΝΤΑ τα στοιχεια που με αφορουν....

Δηλαδη μονο αδεια, τοπογραφικο και κατοψη... Τα 2 πρωτα τα βρισκω σχεδον ΠΑΝΤΑ και το τριτο το αποτυπωνω εγω...

 

Ουτε τομες, ουτε οψεις, ουτε καλυψεις ουτε τιποτα τετοιο....

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την περίπτωση που έχω γιατί έτσι που μου τα λέτε ίσως και να μη χρειάζεται κανένα σχέδιο! Ήρθε ο πελάτης και μου είπε ότι έχει ισόγεια κατοικία και υπόγειο, όλα νόμιμα με ΟΑ, με τη διαϕορά ότι το υπόγειο από 20τμ το έκανε 40τμ. Το υπόγειο είναι εντός του περιγράμματος του ισογείου. Μου λέει θέλω να δηλώσω στον 4014 τα επιπέλον 20τμ του υπογείου. Του λέω να δω την άδεια, τα σχέδια κλπ και μου λέει ο ϕάκελος χάθηκε από την πολεοδομία (μάλιστα του έδωσαν και βεβαίωση για την απώλεια) και ότι στο αρχείο του πατέρα του δικό του βρήκε μόνο το στέλεχος της άδειας στο οποίο δεν ϕαίνονται πουθενά τα τετραγωνικά του νόμιμου υπογείου αϕού δεν μετράνε στη δόμηση. Αν τώρα εγώ κάνω μερική ανασύσταση και αποτυπώσω το τωρινό υπόγειο (40τμ), υπάρχει λόγος να δηλωθούν τα 20τμ ως αυθαίρετα? Εφόσον τα τετραγωνικά του αρχικού υπογείου (20τμ) δεν φαίνονται στην άδεια, ποιος ξέρει αν ήταν 20τμ και προστέθηκαν άλλα 20 ή αν ήταν 40τμ εξαρχής? Βέβαια, αν είναι να γίνει αυτό και να "σκεπασθεί¨νόμιμα η αυθαιρεσία, τότε δεν υπάρχει καν λόγος ανασύστασης! Τι γνωμη έχετε?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι... πολυ...ελληνικος :smile:

Αν δεν διατρεχεις κινδυνο ο φακελος να ξαναβρεθει η να υπαρχουν αντιγραφα χαμενα σε κανα αρχειο συμβολαιογραφου ας πουμε που ενδεχεται να εμφανιστουν, αποκαλυπτοντας την αυθαιρεσια του στο υπογειο, τοτε καντο.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Εννοείται ότι του εξήγησα ότι γίνεται αρκεί αρκεί να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι τα σχέδια που θα κάνω συμφωνούν με αυτά της άδειας. Του τόνισα και τον κίνδυνο να βρεθούν τα σχέδια στο μέλλον από άλλη πηγή αλλά ήταν βέβαιος ότι δεν πρόκειται να βρεθούν από αλλού. Η τελική επιλογή είναι δική του, θα τον καλέσω να μάθω, αν και είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσει την πιο οικονομική (και ελληνική) λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.