Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
tirbouson

Απόληξη κλιμακοστασίου (σε εκτός σχεδίου)

Recommended Posts

Επιτρέπεται απόληξη κλιμακοστασίου σε εκτός σχεδίου περιοχή?

Αν όχι τότε πως δείχνω σε ένα ισόγειο με πρόβλεψη ορόφου την πρόσβαση στο δώμα και στην μελλοντική οριζόντια ιδιοκτησία?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απαγορεύεται ρητά.

Μπορείς να δείξεις το κλιμακοστάσιο από τον όροφο προς το δώμα (μετράει στη δόμηση) το οποίο να σκεπάζεται με καταπακτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το ισόγειο δηλαδή δεν μπορώ να δείξω κλιμακοστάσιο που να ανεβαίνει στο βατό δώμα?Δηλαδή να δείξω σκάλα που να βγαίνει στην ταράτσα με απόληξη κλιμακοστασίου 3μ. πάνω από τα 4μ. του ύψους του ορόφου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το κάνεις. Θα μετράει βέβαια στη δόμηση. Πάνω από το μέγιστο επιτρ. ύψος δεν μπορείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την εκτός σχεδίου δόμηση βρήκα το παρακάτω:

 

 

(Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ΄))

 

7. Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε δύο (2) και το μέγιστο ύψος αυτών μετρούμενα από το γύρω έδαφος αυτών (φυσικό ή διαμορφωμένο) κατά την επόμενη παράγραφο (10) σε επτά και μισό (7,50) μέτρα.

Υπεράνω του ως άνω καθοριζομένου μεγίστου ύψους επιτρέπεται η κατασκευή μόνο στηθαίου τυχόν φωταγωγών ύψους μέχρι 0,30μ. και καπνοδόχων, απαγορευομένων των λοιπών κατασκευών που αναφέρονται στο άρθρο 87 του ν.δ. 8/1973 περί Γ.Ο.Κ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για την εκτός σχεδίου δόμηση βρήκα το παρακάτω:

 

 

(Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ΄))

 

7. Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε δύο (2) και το μέγιστο ύψος αυτών μετρούμενα από το γύρω έδαφος αυτών (φυσικό ή διαμορφωμένο) κατά την επόμενη παράγραφο (10) σε επτά και μισό (7,50) μέτρα.

Υπεράνω του ως άνω καθοριζομένου μεγίστου ύψους επιτρέπεται η κατασκευή μόνο στηθαίου τυχόν φωταγωγών ύψους μέχρι 0,30μ. και καπνοδόχων, απαγορευομένων των λοιπών κατασκευών που αναφέρονται στο άρθρο 87 του ν.δ. 8/1973 περί Γ.Ο.Κ.

 

To N.Δ. 8/1973 που αναφέρεις έχει καταργηθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι το είδα ότι καταργήθηκε και ισχύει το Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ΄για την εκτός σχεδίου δόμηση, που αναφέρει τι επιτρέπεται (στηθαίο και καπνοδόχοι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόληξη φρεατίου ανελκυστήρα (70 - 90 εκ.)

επιτρέπεται?

Καθότι εαν απαγορεύεται προκύπτει σοβαρό πρόβλημα σε περίπτωση που έχεις μη βατό δώμα (χωρίς στέγη, όπου θα μπορούσες να βολέψεις την απόληξη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσες αν στέγαζες την απόληξη. Δηλάδή 70cm απόληξη / 50cm στέγη, όλο μαζί 1,2μ που είναι η προσαυξηση του μέγιστου ύψους όταν κατασκευάζεται κεκλιμένη στέγη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα στην δικιά μου περίπτωση είναι πως θέλω δώμα και όχι στέγη. Δηλαδή ένα κουτί με διαστάσεις φρεατιου και ύψος 70 εκ. θα εξεχει του δαπέδου του μη βατού δωματος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.