Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας παρακαλώ θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει για το εξής βασικό θέμα:

 

σε μονοκατοικία (χωρίς σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών) ,τριώροφη με δύο υπόγεια , με οικοδομική άδεια εντός σχεδίου με επιτρεπόμενη δόμηση 464,50 τ.μ. και κάλυψη 290,31 τ.μ. έχουν γίνει οι εξής αυθαίρεσίες:

 

1. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ (ΔΟΜΗΣΗ)= 138,85 T.M.

2. EΠΙΦΑΝΕΙΑ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ (ΔΟΜΗΣΗ- ΚΑΛΥΨΗ) =164,93 Τ.Μ.

3. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΟΚΗΠΙΟ <20% (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ) = 2,34 T.M.

4. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ Δ <20% (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ) = 4,08 T.M.

5. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΥ ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ) = 25,30 T.M.

6. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ) = 3,08 T.M.

7. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΥ ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ (ΔΟΜΗΣΗ - ΥΨΟΣ) = 9,67 T.M.

8. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΟΚΗΠΙΟ >20% (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ-) = 7,52T.M.

9. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ (ΔΟΜΗΣΗ - ΚΑΛΥΨΗ-) = 3,38 T.M.

10. ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ (ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΧΩΡΟΙ ΜΕ 3843) = 110,47 Τ.Μ.

 

 

όπως καταλαβαίνεται οι 10 αυθαιρεσίες που σας καταγράφω έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και θα είναι η καθεμία σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής.

Στον συντελεστή που ορίζεται η υπέρβαση δόμησης θα βάλω <50% όπως προκύπτει για κάθε αυθαιρεσία ή <50-100% καθότι οι συνολικές επιφάνειες υπέρβασης δόμησης είναι 350,20 τ.μ.

 

Η ομάδα της κας Γαρδίκη μέσω e-mail που τους έστειλα με ενημέρωσε το εξής:

 

Εγκύκλιος 13/11.....................

 

Ακριβώς με τόση πολυλογία

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είναι ότι η επιφάνεια του κάθε φύλλου καταγραφής θα συγκριθεί μόνη της και την επιτρεπόμενη δόμηση και πάντα θα έιμαι <50%.... Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί μάλλον αρκετές φορές στο forum αλλά οι απαντήσεις είναι διφορούμενες....

 

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων όποιον καθίσει και ασχοληθεί με τον προβληματισμό μου... :smile:

 

Να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται στο forum ότι εσωτερική πισίνα μπαίνει σε ΦΚ και όχι ως πισίνα. Η χρήση της θα φανεί στα σχέδια και στην Τεχνική Περιγραφή.

Edited by DimAle
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αυτό που λες είναι σωστό!

Θα βάλεις σε όλες τις παραβάσεις 50-100% εφόσον η συνολική υπέρβαση δόμησης εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

Είναι σα να λες ότι αυτός που έκανε 10 υπερβάσεις με συνολικό εμβαδόν 350 τμ θα πληρώσει πολύ λιγότερα από κάποιον που θα έκανε μία προσθήκη με εμβαδόν 350τμ.

Αυτό δεν στέκει, δεν είναι δίκαιο και έχω την αίσθηση ότι σε κάποιες από τις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ ή σε κάποια εγκύκλιο αναφέρεται (για τσέκαρέ το...).

 

edit: δες ερωτηματολόγιο Ε, ερώτηση 2

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση . Αν έχω υπέρβαση υπέρβαση δόμησης , κάλυψης και υπέρβαση Δ. Τι συντελεστές βάζω?

Υπέρβαση δόμησης και υπερβασης Δ αν έχω υπόλοιπο κάλυψης (ερωτοαπαντησης Γ24)

Υπέρβαση δόμησης και υπερβασης Δ και υπέρβασης κάλυψης αν δεν έχω υπόλοιπο κάλυψης.

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούμε ότι ισχύει η Θ4, με την οποία ακυρώνονται όλες οι προηγούμενες.

Τα υπόλοιπα σε δόμηση, κάλυψη, ύψος δεν ενδιαφέρουν. Οι υπερβάσεις διαπιστώνονται με βάση τα εγκεκριμένα.

Όταν γίνεται αυθαίρετη επέκταση (εκτός της εγκεκριμένης κάλυψης), έχει πάντα ΥΚ, ενδεχομένως και παραβίαση Δ ή προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Η Θ4 είναι η πληρέστερη και σαφέστερη των ερ/σεων. Πρέπει να δεχθούμε ότι αυτή "κατισχύει" των προγενέστερων. Η Γ24 δείχνει κάτι το διαφορετικό, οπότε δεν λαμβάνεται υπόψιν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, αν παραβιάζεις το νόμιμο περίγραμμα, έχεις υπέρβαση κάλυψης την οποία διαιρείς με την επιτρεπόμενη κάλυψη για να δεις το ποσοστό υπέρβασης και να το προσδιορίσεις στο φύλλο καταγραφής.

Ομοίως αν έχεις πρόσθετους χώρους που προσμετρώνται στον σ.δ., τότε διαιρείς το συνολικό εμβαδόν αυτών για να προσδιορίσεις σε ποια κλίμακα υπέρβασης δόμησης εμπίπτεις.

Το ίδιο ισχύει και για το ύψος. Και βέβαια, ανάλογα σε κάθε φύλλο καταγραφής συμπληρώνεις για κάθε χώρο ξεχωριστά τους συντελεστές (μπορεί π.χ. ένα τμήμα να μην παραβιάζει την κάλυψη ενώ ένα άλλο να παραβιάζει κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις κ.ο.κ).

Η Γ24 είναι εντελώς άστοχη, αν δεις τις μεταγενέστερες και γενικά την επικρατούσα αντιμετώπιση. Δυστυχώς οι ερωταπαντίσεις είναι αντικρουόμενες και συχνά παράλογες. Γίνεται, κατά τη γνώμη σου, παραβίαση του Δ χωρίς να παραβιάζεται το νόμιμο περίγραμμα; (σε περίπτωση προσθήκης και όχι μετατόπισης της οικοδομής)

Η μόνη περίπτωση που στη δόμηση δηλώνεις "χωρίς υπέρβαση" είναι όταν ένας χώρος ακολουθεί το νόμιμο περίγραμμα αλλά έχει κτιστεί ψηλότερος από τα εγκεκριμένα σχέδια.

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!!!

Μου λες λοιπόν ότι ισχύει:

 

E’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων

(Κεφάλαιο Β. Νόμου 4014/2011)

 

2. Στην κατηγορία υπέρβασης δόμησης (5) του ¨Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής..» σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής 1500 τ.μ., με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. το πρόστιμο υπολογίζεται κλιμακωτά ή επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή (5δ=1,9) ;

Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή που αναλογεί στη συνολική υπέρβαση δόμησης ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία. Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των επιβαρυντικών συντελεστών αθροίζεται το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία αυθαιρέτων.

 

που συμφωνώ αλλά είναι θέμα ερμηνείας

Το ανά κατηγορία αυθαιρέτων μπορεί να ερμηνευτεί ανά Φ.Κ. (όπου έχουν αθροιστεί όλες οι παραβάσεις με όμοια χαρακτηριστικά) και με την Εγκύκλιο 13 στο Παράρτημα παράγραφος 5 αναφέρεται το εξής:

5. Καταγράφονται ξεχωριστά τα τ.μ. κάθε αυθαίρετης κατασκευής...... κ.λ.π. Επίσης σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση σε κάθε γήπεδο / οικόπεδο.

 

και ναι, έχεις δίκιο με την ερμηνεία που δίνω εγώ και πολλοί άλλοι συνάδερφοι ένα ακίνητο με μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση π.χ. 400 τ.μ. που έχει κάνει υπέρβαση 450 τ.μ. και μπαίνει όλο σε ένα Φ.Κ. πληρώνει λιγότερο από αυτόν που έχει κάνει παράβαση 450 τ.μ. και πρέπει να τα βάλει σε περισσότερα Φ.Κ.

Ποιος είπε ότι ζούμε σε έναν κόσμο δίκαιο???? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, νομίζω ότι έχεις λάθος στον τρόπο που το ερμηνεύεις...

Η κάθε αυθαίρετη κατασκευή, όπως την περιγράφεις, δεν είναι "κατηγορία αυθαιρέτων".

Η ερμηνευτική εννοεί ότι αθροίζεις τις υπερβάσεις δόμησης για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης δόμησης που θα δηλώσεις και αθροίζεις τα εμβαδά των χώρων που υπερβαίνουν το νόμιμο περίγραμμα για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης της κάλυψης.

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ. Αλλιώς τι έννοια έχει η φράση "Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των επιβαρυντικών συντελεστών αθροίζεται το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία αυθαιρέτων" που κολλάει στο τέλος. Αν έχεις εσύ δίκιο τότε η φράση είναι εντελώς άχρηστη. Τι να αθροίσεις τότε δηλαδή? Για να βρεις τί?

Ο κόσμος είναι άδικος, το ξέρω αλλά ας μην τον κάνουμε πιο άδικο από μόνοι μας...

Τελικά, όλα είναι θέμα ερμηνείας, αλλά πρόσεξε, διότι αν έχεις άδικο και στον δειγματοληπτικό έλεγχο σε τσακώσουν εκεί να δεις αδικία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.