Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

υ.δ περνουμε σε ολες τις περιπτωσεις εκτος απο την περιπτωση θεωρω που εγινε παραπανω υπογειο αλλα για θεση σταθμευσης οπως οριζει ο γοκ....που σε αυτη την περιπτωση θα βγει και αδεια για εντος παντα μιλαω...

 

 

τωρα στις υπολοιπς περιπτωσεις....

1.αν εχουμε υπογειο που απο βοηθητικος βαση γοκ εγινε κυριος χωρος εχουμε υ.δ

2.αν εγινε παραπανω υπογειο με κυρια χρηση παλι εχουμε υ.δ

3.αν σηκωθηκε το υπογειο και εγινε ισογειο παλι εχουμε υ.δ γιατι ειναι κυριος χωρος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3.αν σηκωθηκε το υπογειο και εγινε ισογειο παλι εχουμε υ.δ γιατι ειναι κυριος χωρος...

 

συμφωνώ σε όλες τις περιπτώσεις εκτός από εδώ.

Κατ'αρχάς παραμένει βοηθητικός χώρος, αφου συμφωνα με την ερωτοαπαντηση Β27 ο νόμος δέχεται και ισόγειους αποθηκευτικούς χώρους.

Άρα είναι βοηθητικός με 0.5

Το θέμα είναι αν έχουμε Υ.Δόμησης Βοηθητικού Χώρου.

Αφου μόνο το ξεμπαζωμα συντελέστηκε.

 

Τώρα η λογική του ΔΙαγράμματος Κάλυψης μου δένει λίγο τα χέρια, αφου αν το εκπονούσαμε θα έπρεπε να το μετρήσουμε στην δόμηση (είτε βοηθητικός έχει παραμείνει είτε κύριος έχει αλλαξει χρήση)

Είμαστε σίγουροι όμως επι τούτου... ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...... παιδιά έχω περίπτωση όπου ρυμοτομείται το κτίριο κ θέλω να μάθω αν κανείς σας αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα κ το πως κινήθηκε.....

 

ιδιοκτήτης έχει διώροφο που έχτισε το 1974 χωρίς οικοδομική άδεια.....100τμ ο κάθε όροφος .... σε κάτοψη 10*10

το 1981 εντάσσεται στο σχέδιο πόλεως η συγκεκριμένη περιοχή κ ρυμοτομείται πλέον το 1,5μ της οικοδομης.... 1,5 *10,00=15τμ το τμήμα που ρυμοτομείται .... πως να κινηθώ έχει κανείς ιδέα ? γιατί αυτό το τμήμα δε μπορεί να τακτοποιηθει καθώς θεωρείται κοινόχρηστο τμήμα πόλης σωστά ?

 

ΥΓ αυτό που καίει τον πελάτη μου είναι να συνδεθεί με τη ΔΕΗ καθώς δεν έχει ρεύμα ...παίρνει απο το γείτονα ...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλες τις περιπτώσεις εκτός από εδώ.

Κατ'αρχάς παραμένει βοηθητικός χώρος, αφου συμφωνα με την ερωτοαπαντηση Β27 ο νόμος δέχεται και ισόγειους αποθηκευτικούς χώρους.

Άρα είναι βοηθητικός με 0.5

Το θέμα είναι αν έχουμε Υ.Δόμησης Βοηθητικού Χώρου.

Αφου μόνο το ξεμπαζωμα συντελέστηκε.

 

Τώρα η λογική του ΔΙαγράμματος Κάλυψης μου δένει λίγο τα χέρια, αφου αν το εκπονούσαμε θα έπρεπε να το μετρήσουμε στην δόμηση (είτε βοηθητικός έχει παραμείνει είτε κύριος έχει αλλαξει χρήση)

Είμαστε σίγουροι όμως επι τούτου... ?

 

αν εχει μεινει αποθηκες ναι εχεις δικιο....αλλα δεν ειναι ξεμπαζωμα...λεμε αν το υπογειο αντι να γινει πχ στο -2,50 με +0,50...εγινε απο +0,00 μεχρι 3,00 στην ουσια δεν εγινε καμια εφαρμογη της αρχικης αδειας προς τις σταθμες....

 

για το διαγραμμα καλυψης το αναφερει και ο νομος αν θυμαμαι καλ οτι παιτει νεο οταν θανοιξει το συστημα να καταθετουμε σχεδια

 

 

 

 

giwrgos1919

 

τα 15 τ.μ αυτα συναδελφε ο πελατης σου ουτε να τα τακτοποιησει μπορει βαση νομου....

 

κανονικα τακτοποιεις με αδεια το υπολοιπο στην οποια κανεις και μελετη στατικοτητας με ενισχυση του τμηματος που θα κοπει..

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το θα κοπεί είναι μια κουβέντα...... σε αυτό που λες συμφωνώ κ εγώ μαζί σου για αυτά τα 15τμ δε μπορεί να κάνει το οτιδήποτε από τη στιγμή που ρυμοτομούνται αλλά έστω ότι τακτοποιεί τα υπόλοιπα είτε με έκδοση αδείας είτε με το Ν.4014 πληρώνοντας το πρόστιμο ...... το κομμάτι που ρυμοτομείται τι θα γίνει ? θα έρθει ο δήμος κ θα του πει γκρεμισέ το?θα πληρώνει πρόστιμα διατήρησης αυθαιρέτου αφού δε τακτοποιείται το κομμάτι αυτό? απλά ρωτώ να μάθω ποια μπορεί να είναι η εξέλιξη.....

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, ειναι δυνατον καποιος να εχει πληρωσει ειδικα προστιμα διατηρησης (π.χ με 3843/2010 για η/χ στην ιδικτησια του) και εμεις

 

ρυθμιζοντας αλλες αυθαιρεσίες σε αυτη με 4014/2011 βαση 4030/2011 (αρθρο 51, παρ. 4) να τα ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΥΜΕ...;;;;;;;;;

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

giwrgos1919

 

 

το κομματι αυτο κανονικα ο δημος οταν γινει η πραξη εφαρμογης θα το γκρεμισει.......κανονικα εχει προστιμα ανεγερσης και διατηρησης.....

 

 

 

cgiouvano

 

 

ναι συμψηφιζεις απο εδω Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

φιλε akius tτο εχω δει οτι το συστημα εχει αλλαξει ωστε να γινονται οι συμψηφισμοι....

 

αλλα δεν ειναι παραλογο να συμψηφιζουμε προστιμα απο παραβαση που εχει πληρωθει και δεν ρυθμιζουμε με 4014/2011;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

μα την ιδια παραβαση πληρωνεις αλλα με τον 4014.....ο νομος σου εδωσε το δικαιωμα να πας οπου σε συμφερει.......πχ ειχα 2 αιτησεις με υπογεια με 3843 τελικα δεν πηγαμε και εχω 2 παραβολα των 350 ευρω......αυτα θα αφαιρεθουν απο 4014 !!

 

οσο για παραλογα αυτος ο νομος εχει πολλα αλλα δνε θεωρω ενα απο αυτα το συγκεκριμενο.....γιατι στην ουσια οταν καποιος εχει προστιμα απο το 90 πχ και πληρωνει και τον εβαζες να πληρωσει με εναν που ΔΕΝ ειχε πληρωσει επειδη δεν εγινε αναφορα σε πολεοδομια θατανε αδικο για μενα....

Link to comment
Share on other sites

akius

 

αν δεν κανω λαθος στις διευκρινησεις για τις νεες εισαγωγες στο συστημα λεει ο αφαιρουνται τα παραβολα...

 

επιμενω στην ερωτηση γιατι...

 

εχω διαμερισμα που εχει περαιωθει ο η/χ με 3843/2010...και κανω τωρα 4014/2011 για τμημα εκτος περιγραμματος (υπερβαση καλυψης, δομησης), αλλαγης

 

οψεων και υπερβαση εξωστων....(που δεν εντασονταν στον 3843...)

 

πως μπορω να τα συμψηφισω...οχι πως θα το κανω στο συστημα...αλλα αν ειναι ορθος λογισμος αυτο συμφωνα με την αλλαγη στην διατυπωση του 4030/2011 αρθ. 51 παρ.4;;;;

 

sorry για την επιμονη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.