Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε αυτο δεν γινεται συμψηφισμος......επειση πγες και περαιωσες η/χ με 3843 τελος......

 

αν πηγαινες το συγκεκριμενο με 4014 δλδ τον η/χ θα γινοταν συμψηφισμος......οχι γενικα αν εχεις πληρωσει για κατι αλλο...

 

πχ αν πληρωνα εγω προστιμα για περγκολα και την κατεδαφισα δεν θα τα συμψηφισω με τον η/χ που παω τωρα να τακτοποιησω

Link to comment
Share on other sites

akius,

 

πολύ αναλυτική και πολύ χρηστική η απάντησή σου.

Αμφιβάλλω όμως ακόμη στο γιατι να θεωρείται υ.δ. ένα υπόγειο που ξεμπαζώθηκε.

Αναλυτικός ναι για το ξεμπάζωμα.

Αλλά στο υπόγειο, που πλέον έγινε ισόγειο, δεν υπάρχει ούτε αλλαγή χρήσης ουτε αυθαίρετη κατασκευή.

 

Βέβαια αν είχε κατασκευαστεί εξαρχής ισόγειο θα έπρεπε να μετρήσει στα τετραγωνικά της αδείας.

 

Και πάλι όμως κατι δεν μου αρέσει στην λογική.

 

Μα από τη στιγμή που παύει να είναι υπόγειο και στην πραγματικότητα αποκτά συνθήκες ''ισογείου'' τότε μετράει στη δόμηση και επομένως έχεις υπέρβαση δόμησης, άσχετα την χρήση του χώρου. Επίσης αν εχεις μισό υπόγειο εντός εδάφους και μισό υπόγειο ξεμπαζωμένο, τότε άσχετα με τις χρήσεις που υπάρχουν είναι όλο ΥΔ, αν δεν διαχωρίζονται χωρίς άμεση πρόσβαση το ένα από το αλλο σύμφωνα με την εγκύκλιο 113/86 για τον ΓΟΚ.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ερώτημα έχω κι εγώ και δεν μου χει απαντηθεί μάλλον αν κρίνω απ'αυτά που υποστηριζει ο akius, έχω παραθέσει το σχετικό ερώτημα και εδώ : http://www.michaniko...post__p__374539 όταν υφισταται μόνο ξεμπάζωμα από μία μεριά χωρίς αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, γιατί να πάρουμε υπέρβαση δόμησης (έστω με 0.5), είναι υπερβολή νομίζω....τί γνώμη έχετε?

 

Oμοίως με παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ναι thodoris4 συμφωνώ.

Και ιδίως από την στιγμή που απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις Δ.Κ. δεν μπορείς να μην το μετρήσεις.

 

Απλά κάποιος που ξεμπάζωσε ενα υπόγειο, "τιμωρείται" και με αναλυτικό λόγω ξεμπαζώματος και με υ.δ..

την παράνοια του νόμου προσπαθώ να καταλάβω,,,

Link to comment
Share on other sites

Mα η τιμωρία του ξεμπαζώματος δεν αφορά το υπόγειο αλλά την εργασία η οποία έγινε και δεν δηλώθηκε. Το αποτέλεσμα του ξεμπαζώματος είναι η ΥΔ του υπογείου.

Άλλο το πρόστιμο για την κατασκεύη και άλλο η συνέπεια που επιφέρει αυτή στο υπόλοιπο κτίσμα. Απλά για να είναι ο χώρος άνετος αφού το χρησιμοποιούν για κύριο χώρο, αποφασίζουν να το ξεμπαζώσουν ή να μην το μπαζώσουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε thodori σου εξηγώ ότι δεν υπάρχει αλλαγή χρησης σε κυρια χρήση.

Μιλάω για αδιαμόρφωτο υπόγειο που μετά το ξεμπάζωμα παραμένει αδιαμόρφωτο.

Αν το ξαναμπαζώσουν εξαφανίζεται και η Υ.Δ.

Επίσης, ας ανεξαρτητοποιήσουμε την λογική του ΓΟΚ από το νόμο των αυθαιρετων.

Εδώ εχουμε αλλαξει τι θεωρούμε αλλαγή χρησης, ποιοί είναι οι βοηθητικοί χώροι κοκ

 

 

σου λέω ότι το υπόγειο παραμένει βοηθητικός χώρος

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία νομίζω, χωρίς να επιμένω, αν χρησιμοποιείται ο χώρος ως κύριος ή βοηθητικός. Από τη στιγμή που κατέχει θέση ισογείου μετράει στη δόμηση.

Και στην τελική ας το μπαζώσουν μιας και είναι βοηθητικός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

''Διευκρινίζεται ότι στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα παράβολα, που έχουν καταβληθεί υπέρ του Δημοσίου, αλλά καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.''

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/note20111208.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.