Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος απο το forum γνωρίζει, τι γίνεται σε περίπτωση που ενώ έχει καταβληθεί το παραβολο από τον ιδιοκτήτη για ενταξη στο 4014 χρειαστει να αλλαξει ο μηχανικός της διαδικασίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Clemenza, για το ιδιο θέμα μου έχουν έρθει τρεις περιπτώσεις που ενταχτηκαν στον 3843/10 και το προστιμο στον 4014/11 βγαίνει σχεδον το μισό. Απο συζητήσεις ομως σε πολεοδομίες υπάρχει μάλλον το ζήτημα του αν θα παρει τα τμ ως ΚΧ ή ΒΧ ασχετα αν εχει μετατραπει σε κατοικία, και παράγοντας γι'αυτό είναι το καθαρό ύψος του χώρου. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας "φωτίσει".

Link to comment
Share on other sites

Το μυαλό τους στις πολεοδομίες είναι αλλού, άστο. Μάλλον στις αξιολογήσεις μη χασουν τη δουλειά τους.

Στον 3843 δεν εκανες αλλαγη χρησης με την εννοια που πιστεύουν οι περισσότεροι.

Ο νόμος έλεγε για υπέρβαση δόμησης από βοηθητικούς σε κύριους χώρους. Από εκεί και έπειτα δε σε άφηνε να αλλάξεις σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο χρήση από κατοικία σε γραφεία πχ.

Ετσι ουσιαστικά είχαμε υπέρβαση δόμησης χώρων και που απλά τους δήλωνες ό,τι ήθελες εσύ ως κύριους αυθαίρετα, άσχετα αν το υπόλοιπο τμήμα το νόμιμο είχε άλλη χρήση και που έπρεπε να βγαλεις αδεια αλλαγη χρησης για το υπολοιπο. Ο νόμος μιλούσε για υπερβασεις δόμησης κυρίως. Απλά είναι τόσο στόκοι που μπλέκουν την αλλαγή χρήσης (που αφορά αλλαγή από κύριο σε κύριο χώρο) με την υπέρβαση δόμησης (από βοηθητικό χώρο σε κύριο) και τα κάνουν χαλια.

Που μπλέκει το ύψος των χώρων για κύριους ή βοηθητικούς; Αφού και στους δύο νόμους μιλάμε για υπέρβαση δόμησης και οι χρήσεις δεν απαλλάσονται από διάφορες προϋποθέσεις και άλλες υπηρεσίες πχ υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Μπερδέψανε την χρήση κύριου και βοηθητικού χώρου με τη χρήση κατοικίας, γραφείου, καταστήματος.

Άλλο η χρήση χώρου (κύριςο, βοηθητικός) και άλλο η χρήση κτιρίου ή τμήματος του (κατοικία, συναθροισης κοινου, γραφεια, ιατρεια, καταστηματα).

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4, Μου είπαν ότι αν το πραγματικό καθαρό υψος <2.40μ βάζεις για το υπόγειο Β.Χ, αν το ύψος είναι >2.40μ πρέπει να πάει ως Κ.Χ. και αν το θέλεις σαν χώρο Υγειονομικού ενδια΄φεροντος όλα ανεξαρτήτως ύψους Κ.Χ. Ήμουν που ήμουν με απόκαναν και διαβάζω και την Η4 και γίνομαι κουβάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια επιβεβαίωση απλά θα ήθελα για τις παρακάτω περιπτώσεις.

Σε εκτός σχεδίου περιοχή με οικοδομική άδεια του 1980 έχω τα παρακάτω

 

1) Δημιουργία δωματίου στον πρώτο όροφο το οποίο είναι ουσιαστικά "πραθάλαμος" της εισόδου του διαμερίσματος. Στη άδεια απλώς φαίνεται ένα τμήμα του ως ράμπα και το υπολοιπο δεν αποτυπώνεται καθόλου (ούτε οι πλάκες του). Το υπολογίζω κανονικά ως ΥΔ και ΥΚ κύριου χώρου χωρίς υπόλοιπες παραβάσεις?

 

2) Δημιουργία νέου δωματίου ορόφου (ουσιαστικά σε δώμα που δημιουργείται από δωμάτιο του ισογείου). Απλά υπολογίζεται με ΥΔ κύριου χώρου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4, Μου είπαν ότι αν το πραγματικό καθαρό υψος <2.40μ βάζεις για το υπόγειο Β.Χ, αν το ύψος είναι >2.40μ πρέπει να πάει ως Κ.Χ. και αν το θέλεις σαν χώρο Υγειονομικού ενδια΄φεροντος όλα ανεξαρτήτως ύψους Κ.Χ. Ήμουν που ήμουν με απόκαναν και διαβάζω και την Η4 και γίνομαι κουβάρι.

 

 

Το θέμα κύριου και βοηθητικού χώρου έχει ουσιαστικά νόημα στον 4014 για το πρόστιμο γιατί μπαίνει ο μειοτικός συντελεστής. Σε κάθε περίπτωση είτε Κ.Χ. είτε Β.Χ. έχεις υπέρβαση δόμησης.

Άρα όποια χρήση και να το κάνεις εφόσον το ''μετρας'' στη δόμηση, το χρησιμοποιείς όπως θελεις. Απλά στον κτιριοδομικό δε θα φαίνεται ως κύριος αν έχει χαμηλό ύψος κτλ κτλ αλλά τι σημασία έχει με τον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι..

 

Ήθελα να ρωτήσω και το εξής. Σε περιπτώσεις κατασκευών με υαλοπετάσματα (τζάμια και μεταλλικό σκελετό) όπου όλο το δωμάτιο έχει κατασκευατεί κατ' αυτό τον τρόπο και αντίστοιχα η στέγη του, (όπως π.χ δωμάτιο σε δώμα) το πρόστιμο βγαίνει κανονικά με Υ.Δ. ή θα πρέπει να παει με αναλυτικό? Ορίζεται πουθενά ο τύπος που θα πρέπει να έχουν οι περιμετρικοί "τοίχοι"?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4

Δυο τα ερωτήματα:

1. Τακτοποήση υπογείου που είναι κανονικα διαμορφωμένος ο περιβ. χώρος και είχε ενταχτει στον 3843/10 και θέλω τώρα να τον ενταξω στον 4014/11 γιατί φαίνεται να βγάζει μικρότερο πρόστιμο. Βάζω Υ.Δ. και Β.Χ αρα μειωτικό 0,50 ή Υ.Δ. και Κ.Χ. που το πρόστιμο βγαίνεισχεδόν ίδιο με τον 3843/10?

2. Υπόγειο κανονικό (στο σύνολο του κάτω απο το φυσ. έδαφος σε όλες τις πλςυρές) σε κτίριο καταστημάτων γραφείων, λειτουργεί ως κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος ο χώρος. Τακτοποιώ με Υ.Δ και Β.Χ (0,50) και αλλαγή χρήσεις η΄ Υ.Δ. και Κ.Χ με αλλαγή χρήσης?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Ευχαριστώ

Edited by Lefos Nyxtas
Link to comment
Share on other sites

Να επαναλαβω μια ερωτηση:

Ας υποθεσουμε οτι το ΤΕΛΙΚΟ προστιμο που θα υπολογισει το συστημα το ΤΕΕ (μετα απο την αποστολη των στοιχειων της Β'φασης και των ελεγχο αυτων) βγει διαφορετικο σε σχεση με αυτο που εχει υπολογισει ο μηχανικος, εχει καποια ευθυνη ο μηχανικος ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4

Δυο τα ερωτήματα:

1. Τακτοποήση υπογείου που είναι κανονικα διαμορφωμένος ο περιβ. χώρος και είχε ενταχτει στον 3843/10 και θέλω τώρα να τον ενταξω στον 4014/11 γιατί φαίνεται να βγάζει μικρότερο πρόστιμο. Βάζω Υ.Δ. και Β.Χ αρα μειωτικό 0,50 ή Υ.Δ. και Κ.Χ. που το πρόστιμο βγαίνεισχεδόν ίδιο με τον 3843/10?

2. Υπόγειο κανονικό (στο σύνολο του κάτω απο το φυσ. έδαφος σε όλες τις πλςυρές) σε κτίριο καταστημάτων γραφείων, λειτουργεί ως κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος ο χώρος. Τακτοποιώ με Υ.Δ και Β.Χ (0,50) και αλλαγή χρήσεις η΄ Υ.Δ. και Κ.Χ με αλλαγή χρήσης?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Ευχαριστώ

 

1. Εφόσον είναι ακόμα υπόγεια στάθμη όπως και στην άδεια τότε παίρνει 0,5, και ΥΔ .

 

2. Εφόσον το κτίριο είναι ''υπηρεσίες'' βάζεις στην επιλογή σου ''υπηρεσίες'', μειοτικό 0,5 και Υ.Δ. φυσικά. Βέβαια θα πρεπει να πάρεις από όλους τους αρμόδιους το ΟΚ για να λειτουργεί ως υγειονομικού ενδιαφέροντος αλλά εδώ δε μας απασχολεί αυτό το ζήτημα. Είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.