Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ποια Λεμπέση ρε παιδιά?? Αν πάτε στο δικαστήριο θα απολογηθείτε ότι το είπε η Λεμπέση ή το ΥΠΕΚΑ ?? Επίσης γιατί εγείρετε θέματα τέτοιου είδους όταν πολλοί μηχανικοί έχουν ήδη υποβάλλει δηλώσεις και εκτίθεντο στους πελάτες τους?? Lefos βάσει ερωτοαπαντήσεων με καλύπτει το ότι εάν η στάθμη αυτή εξακολουθεί και είναι εντός εδάφους ως υπόγειο τότε ναι 50% και Υ.Δ.

 

 

Συμφωνω απόλυτα.

Έπειτα η Λεμπέση κάνει το λάθος που κάναμε όλοι στην αρχή.

ΔΕΝ υπάρχει καμμία σύνδεση ΓΟΚ ή Κτηριοδομικού με το τι θεωρουνται συντελεστες πολεοδ. μεγεθών στο φύλλο καταγραφής.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Οι συντελεστές είναι απλοί αριθμοί που διακρίνουν παραβάσεις και υπολογιζουν ποσοτικά αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με συγχωρείται που ξανά ποστάρω την ίδια ερώτηση αλλά πιστεύω ότι η απάντηση της θα βοηθήσει πολλούς συναδέρφους…

 

Α) Σε μια ιδιοκτησία (πχ 5όροφοι πολυκατοικία) πώς χωρίζουμε τα φύλλα καταγραφής:

 

i) Βάση διαμερισμάτων ? (για κάθε διαμέρισμα χωριστά φύλλα καταγραφής)

ii) Βάση παραβάσεων ? ( ΥΔ ένα φύλλο καταγραφής , ΥΚ ένα φύλλο καταγραφής και αν έχουμε σε ένα χώρο κ τις δυο παραβάσεις άλλο ένα φύλλο καταγραφής)

iii) Βάση χώρων ? ( για την κουζίνα ένα φύλλο καταγραφής, για το μπάνιο ένα φύλλο καταγραφής για το δωμάτιο ένα φύλλο καταγραφής)

iv) ??????????????????????????????????????

 

 

Για έναν ιδιοκτήτη πως χωρίζουμε τις Δηλώσεις του Ν4014/2011

 

i) Βάση διαμερισμάτων? (πχ 5όροφοι πολυκατοικία για κάθε διαμέρισμα χωριστές δηλώσεις)

ii) Βάση οικοδομικών αδειών που υπάρχουν μέσα σε ενά οικόπεδο ?( πχ 5όροφοι πολυκατοικία μια δήλωση, ισόγεια κατοικία άλλη δήλωση)

iii) Βάση των κτισμάτων που υπάρχουν μέσα σε ενά οικόπεδο ?

iv) ???????????????????????????????????

Θέμη

αν έχεις σύσταση οριζοντίου ή καθέτου βάσει αυτοτελών ιδιοκτησιών (φύλλα κάνε 100-όπως θες δηλ)

 

αν δεν υπάρχει σύσταση (πάλι όπως θές -αλλά κάνε και λίγο οικονομία-ομαδοποίησε ανά υπερβάσεις-παραβάσεις)

 

Σε ευχαριστώ συνάδερφε για την απάντηση σου.....Άρα με λιγα λόγια τα ευμενέστερα σε κάθε περίπτωση.......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!!!!

Να ρωτήσω αν σε κάποιον γίνει η αρχική δήλωση, βγει το έντυπο του παραβόλου και αυτός λόγο αδυναμίας δεν μπορεί να το πληρώσει εχει καποιες κυρώσεις ή απλά δεν προχωράει η διαδικασία;

Ευχαειστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση τριοροφου κτιριου χωρις συσταση.(όλο σε έναν).

Είχε βγάλει άδεια για νομιμοποίηση για το ισόγειο και τον 1ο, το 1980.

Εχτισε τον 2ο αυθαιρετα το 82.

Τωρα για την άδεια νομιμοποίησης, μετα απο έρευνα, δεν υπάρχει τίποτα στην πολεοδομία, εκτός από τον αριθμό και ο ιδιοκτήτης έχει μόνο το στέλεχος.

Επειδή είναι όλα προ του 83, του πρότεινα να μην μπεξει με αναστυσταση φακέλου, αλλα να πάει όλο σαν αυθαίρετο.

-Μπορεί να γίνει αυτό; Λογικά ναι. Οτι θέλει δηλώνει ο καθένας, πόσο μάλλον οταν δηλώνει παραπάνω.

-Στα φύλλα καταγραφής θα βάλω ότι υπάρχει άδεια; διότι πάει όλο σαν αυθαίρετο.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι...μια βοηθεια οσο πιο γρηγορα μπορειτε...

 

 

τι τοπογραφικο πρεπει να εχω στα χερια μου εγω ως μηχανικος για τα εντος σχεδιου;

 

θελει οπωσδηποτε σε εγσα ή το τοπογραφικο που εχει στην αδεια;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα,

σε πολυκατοικία του 1980, ο ιδιοκτήτης του 4ου ορόφου, στον οποίο υπάρχει εσοχή στην όψη του, έχει μετατρέψει μέρος του μπαλκονιού-εσοχής, σε υπνοδωμάτιο.

Στο διάγραμμα κάλυψης, δεν υπάρχει έλεγχος για ιδεατό στερεο. Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα από ΓΟΚ 73, ξέρετε πως μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει υπέρβαση ύψους λόγω του ιδεατού στερεού?

Ευχαριστώ.

Κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι...μια βοηθεια οσο πιο γρηγορα μπορειτε...

 

 

τι τοπογραφικο πρεπει να εχω στα χερια μου εγω ως μηχανικος για τα εντος σχεδιου;

 

θελει οπωσδηποτε σε εγσα ή το τοπογραφικο που εχει στην αδεια;

 

νομίζω με το τοπογραφικό της αδείας εισαι καλυμμένος... αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ειναι αν η άδεια σου (και κατ' επέκταση το τοπογραφικό είναι πολυ παλιά πχ αδεία του 60 η 65 η 70, αλλά με βάση την ερμηνεία του νόμου νομίζω οτι και με αυτό καλυμμένοι είμαστε

Link to comment
Share on other sites

dimkon

δεν υπήρχε ό όρος αυτός (καθιερώθηκε μετά με τον ΓΟΚ/85)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.